Bijna 10.000 meldingen van datalekken, minder dan in vorige jaren
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens heeft in de eerste zes maanden van dit jaar ruim 9810 meldingen van datalekken gekregen. Dat is iets minder dan in dezelfde periodes van 2022 en 2023. Toen registreerde de privacytoezichthouder ongeveer 10.500 meldingen van datalekken. Bedrijven, overheden en organisaties zijn in principe verplicht om datalekken te melden.
Volgens de Autoriteit Persoonsgegevens en statistiekbureau CBS komen de meeste datalekken door het verkeerd versturen van brieven, pakketjes of mails, en gebeurt het vooral bij grote bedrijven. Ongeveer 8 procent van de gemelde datalekken is het gevolg van een digitale aanval.
Grote verwerkers mogen datalekken verzamelen, zodat ze meerdere incidenten tegelijk kunnen melden. Dat moet hun werk gemakkelijker maken. De ruim 9800 meldingen gaan over ruim 16.500 datalekken, gemiddeld ongeveer negentig per dag. Dat niveau ligt wel hoger dan vorig jaar. In heel 2023 waren er bijna 26.000 datalekken, wat neerkomt op een gemiddelde van ongeveer zeventig per dag.
Grote organisaties
Vooral grote organisaties worden getroffen. Ze vormen 0,2 procent van alle organisaties in Nederland, maar zijn goed voor 70 procent van de meldingen van datalekken. Het onderzoek geeft daar geen verklaring voor.
Bij negen op de tien meldingen komt iemands naam op straat te liggen, en bij zes op de tien gevallen ook adressen, woonplaatsen, mailadressen en telefoonnummers. Bij slechts 4 procent gaat het om legitimatiebewijzen, zoals paspoorten. Die documenten zijn heel interessant voor cybercriminelen, omdat ze kunnen worden gebruikt voor identiteitsfraude.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Omwonenden van de Amsterdamse Vondelkerk, die door de grote brand hun huis uit moesten, kunnen weer terug. Volgens de veiligheidsregio is de omgeving opgeruimd en ontdaan van onder meer roet- en asdeeltjes. De opvanglocatie in de P.C. Hooftstraat, waar tientallen mensen de nieuwjaarsnacht moesten doorbrengen, is gesloten, zegt een woordvoerster van de gemeente.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat waarschuwt weggebruikers dat de weersomstandigheden op veel plekken voor gevaarlijke situaties kunnen zorgen de komende dagen. Ook al wordt er gestrooid.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft de Zwitserse bondspresident Guy Parmelin gecondoleerd na de brand in een bar waarbij ongeveer veertig doden zijn gevallen.
7 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Nederlandse brandwondencentra staan klaar om slachtoffers van de ramp in het Zwitserse skioord Crans-Montana op te vangen. Ze staan met elkaar in contact en wachten of hun inzet nodig is.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het kerkgenootschap Liberty Church is "zeer bedroefd" over de verwoestende brand in de Vondelkerk in Amsterdam. De kerkgemeenschap had de kerk sinds 2017 in gebruik en hield er iedere zondagochtend twee diensten.
9 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De verdachte van betrokkenheid bij de dood van een jongen door vuurwerk tijdens de jaarwisseling in Nijmegen is donderdagmiddag door de politie vrijgelaten. Hij dient zich wel beschikbaar te houden voor het verdere onderzoek, meldt de politie.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Dierenbescherming heeft rond oud en nieuw ruim 300 meldingen ontvangen van vermiste huisdieren, gewonde dieren en andere incidenten. 34 meldingen werden gedaan tijdens nieuwjaarsnacht. Dat is een lichte stijging ten opzichte van vorig jaar. In totaal rukte de Dierenambulance meer dan 150 keer uit, meldt de organisatie.
10 uur geleden