Bijna 10.000 meldingen van datalekken, minder dan in vorige jaren
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens heeft in de eerste zes maanden van dit jaar ruim 9810 meldingen van datalekken gekregen. Dat is iets minder dan in dezelfde periodes van 2022 en 2023. Toen registreerde de privacytoezichthouder ongeveer 10.500 meldingen van datalekken. Bedrijven, overheden en organisaties zijn in principe verplicht om datalekken te melden.
Volgens de Autoriteit Persoonsgegevens en statistiekbureau CBS komen de meeste datalekken door het verkeerd versturen van brieven, pakketjes of mails, en gebeurt het vooral bij grote bedrijven. Ongeveer 8 procent van de gemelde datalekken is het gevolg van een digitale aanval.
Grote verwerkers mogen datalekken verzamelen, zodat ze meerdere incidenten tegelijk kunnen melden. Dat moet hun werk gemakkelijker maken. De ruim 9800 meldingen gaan over ruim 16.500 datalekken, gemiddeld ongeveer negentig per dag. Dat niveau ligt wel hoger dan vorig jaar. In heel 2023 waren er bijna 26.000 datalekken, wat neerkomt op een gemiddelde van ongeveer zeventig per dag.
Grote organisaties
Vooral grote organisaties worden getroffen. Ze vormen 0,2 procent van alle organisaties in Nederland, maar zijn goed voor 70 procent van de meldingen van datalekken. Het onderzoek geeft daar geen verklaring voor.
Bij negen op de tien meldingen komt iemands naam op straat te liggen, en bij zes op de tien gevallen ook adressen, woonplaatsen, mailadressen en telefoonnummers. Bij slechts 4 procent gaat het om legitimatiebewijzen, zoals paspoorten. Die documenten zijn heel interessant voor cybercriminelen, omdat ze kunnen worden gebruikt voor identiteitsfraude.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - Politie en het Openbaar Ministerie (OM) hebben het onderzoek afgerond naar de vermissing van Tanja Groen in 1993. De grote vragen zijn niet opgelost: wat is er met Tanja gebeurd en waar is ze? Dat melden politie en OM maandag. De toen 18-jarige Tanja raakte in Limburg vermist in de nacht van 31 augustus op 1 september 1993. Ze verdween na een feestje in Maastricht.
23 minuten geledenALMERE (ANP) - Het NorthC datacenter in Almere krijgt uiterlijk woensdag om 12.00 uur een tijdelijke stroomvoorziening. Dat laat het bedrijf maandag weten. Donderdag woedde daar een grote brand, waarbij het stroomnet beschadigd raakte.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie ziet een toename van het aantal jeugdige verdachten. Jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 17 jaar komen sinds 2024 vaker met de politie en het OM in aanraking. Daarbij valt vooral de zwaarte van de gepleegde misdrijven op, meldt het OM in het maandag gepubliceerde jaarbericht over 2025.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie registreerde vorig jaar minder moord- en doodslagzaken met een vrouwelijk slachtoffer. In 2025 ging het om vijftien zaken, in 2024 betrof het 24 zaken. Dat staat in het jaarbericht 2025 van het OM. Het is voor de tweede keer dat het OM het aantal zaken van geweldsmisdrijven met vrouwelijke slachtoffers registreert in het jaarverslag.
59 minuten geledenCANBERRA (ANP/AFP) - Australiƫ gaat zes voormalige opvarenden van cruiseschip m/v Hondius onderbrengen op een quarantainelocatie ten noorden van Perth. Daar moeten ze zeker drie weken blijven, meldt de regering.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in het noordelijk kustgebied. Vanavond geldt in de provincies Noord-Holland, Flevoland, Friesland en Groningen code geel. Dat gaat om 19.00 uur in en eindigt om middernacht.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Netflix-drama Adolescence heeft de BAFTA voor de beste minidramaserie gewonnen. De serie werd de grote winnaar, met in totaal vier prijzen. Zo sleepte Stephen Graham, tevens medebedenker van Adolescence, de prijs voor beste acteur in de wacht.
4 uur geleden