Bijleveld: verslechtering situatie Afghanistan raakt ons
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Ank Bijleveld (Defensie) is "geraakt" door de verslechterende veiligheidssituatie in Afghanistan, nu de Taliban er steeds verder optrekken. Ook Tarin Kowt, waar jarenlang Nederlandse troepen gelegerd waren in Kamp Holland, staat volgens de NOS op het punt ingenomen te worden.
In een reactie wijst Bijleveld erop dat Nederland twintig jaar lang geïnvesteerd heeft in de veiligheid van het land en dat daarvoor 25 Nederlandse militairen zijn gesneuveld. Nu voltrekt "het negatieve scenario" zich in Afghanistan. Voor Nederlandse militairen "moet dit moeilijk zijn om te zien", denkt de minister.
Wel wijst ze erop dat het nu aan het land zelf is om de veiligheid te bewaren. "We hebben de Afghanen een alternatief laten zien, we hebben het leger en politie opgeleid", aldus Bijleveld. Volgens haar is er geen militaire oplossing voor Afghanistan, maar moet er een vredesovereenkomst komen tussen de Afghaanse overheid en de Taliban.
De radicaalislamitische Talibanstrijders rukken in hoog tempo op. Ze nemen steeds meer provinciehoofdsteden in en beheersen nu grote delen van het land. Ook de hoofdstad Kabul zou binnen een maand kunnen vallen, verwacht de Amerikaanse regering.
Meer uit Binnenland
NOARDBURGUM (ANP) - Het slachtoffer van het steekincident in het Friese dorp Noardburgum van afgelopen nacht is een minderjarige jongen. Dat meldt de politie. In totaal zijn acht mensen aangehouden voor mogelijke betrokkenheid bij de zaak.
10 minuten geledenARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.
19 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jongeren van 16 tot en met 20 jaar gaan in 2027 een hoger minimumloon verdienen. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) verhoogt de bedragen voor die leeftijdsgroepen vanaf 1 januari. De D66-bewindsman voert hiermee het plan van het vorige kabinet uit.
19 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag de 25-jarige Sendric S. veroordeeld tot veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtszaak van erfgenamen van kunsthistoricus en oud-museumdirecteur Abraham Bredius tegen het Mauritshuis "raakt ons in de kern". Dat zei Martine Gosselink, de directeur van het Haagse museum, vrijdagochtend in de rechtbank. Bredius was tussen 1889 en 1909 directeur van het museum. Hij liet waardevolle kunstwerken na, waaronder 'Twee Afrikaanse mannen' en 'Saul en David' van Rembrandt. Als voorwaarde stelde hij dat de 25 werken permanent zichtbaar moesten blijven. Maar het museum bewaart de meeste schilderijen momenteel in het depot.
21 uur geleden