Bijleveld: verslechtering situatie Afghanistan raakt ons
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Ank Bijleveld (Defensie) is "geraakt" door de verslechterende veiligheidssituatie in Afghanistan, nu de Taliban er steeds verder optrekken. Ook Tarin Kowt, waar jarenlang Nederlandse troepen gelegerd waren in Kamp Holland, staat volgens de NOS op het punt ingenomen te worden.
In een reactie wijst Bijleveld erop dat Nederland twintig jaar lang geïnvesteerd heeft in de veiligheid van het land en dat daarvoor 25 Nederlandse militairen zijn gesneuveld. Nu voltrekt "het negatieve scenario" zich in Afghanistan. Voor Nederlandse militairen "moet dit moeilijk zijn om te zien", denkt de minister.
Wel wijst ze erop dat het nu aan het land zelf is om de veiligheid te bewaren. "We hebben de Afghanen een alternatief laten zien, we hebben het leger en politie opgeleid", aldus Bijleveld. Volgens haar is er geen militaire oplossing voor Afghanistan, maar moet er een vredesovereenkomst komen tussen de Afghaanse overheid en de Taliban.
De radicaalislamitische Talibanstrijders rukken in hoog tempo op. Ze nemen steeds meer provinciehoofdsteden in en beheersen nu grote delen van het land. Ook de hoofdstad Kabul zou binnen een maand kunnen vallen, verwacht de Amerikaanse regering.
Meer uit Binnenland
VLAARDINGEN (ANP) - De democratische rechtsorde staat onder druk en het wordt tijd om te "waarschuwen voor groot gevaar". Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema in Vlaardingen bij de uitreiking van de Geuzenpenning aan haar collega uit Boedapest, Gergely Karácsony. "Wij zien hoe populistische leiders democratische instituties afbreken. (...) Tientallen jaren stonden rechtsstatelijke principes niet ter discussie. Die consensus is weg. Daardoor belanden ook wij op een hellend vlak, en ik maak me zorgen dat we verder naar beneden glijden."
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil vaart maken met plannen voor een verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zelfstandigen. Het wetsvoorstel dat dit regelt, wordt ondanks forse kritiek van onder meer de Raad van State ingediend bij de Tweede Kamer. Dat meldde minister Thierry Aartsen (Werk, VVD) na afloop van de ministerraad.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil kroongetuigen uit de georganiseerde misdaad een voorwaardelijke straf kunnen aanbieden in ruil voor waardevolle informatie. Voorwaarde daarvoor is wel dat de getuige maximaal zes jaar celstraf zou kunnen krijgen en niet verdacht wordt van zwaardere misdaden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Het is vooral verschrikkelijk dat dit is gebeurd en het heeft weer tot heel veel angstgevoelens geleid bij de joodse gemeenschap", zegt premier Rob Jetten over de brand bij een synagoge in Rotterdam. De politie heeft inmiddels vier verdachten aangehouden.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Rijnstate heeft volgens een woordvoerder "enkele tientallen" telefoontjes gekregen naar aanleiding van het nieuws dat een gynaecoloog in de jaren '70 en '80 zeker zestien donorkinderen heeft verwekt met zijn eigen sperma.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft vier mensen aangehouden die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam, in de nacht van donderdag op vrijdag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het meeste speelzand voldoet aan de norm voor de hoeveelheid asbest die erin mag zitten. Dat blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). In 65 van de 99 onderzochte producten is geen asbest aangetroffen. In 29 producten is een heel kleine hoeveelheid asbest gevonden, minder dan de wettelijke limiet van 0,1 procent, terwijl in vijf producten tussen de 0,15 en 0,42 procent asbest zat. Die producten mogen niet meer verkocht worden. Zo'n tien producten worden nog onderzocht.
3 uur geleden