Bijleveld: verslechtering situatie Afghanistan raakt ons
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Ank Bijleveld (Defensie) is "geraakt" door de verslechterende veiligheidssituatie in Afghanistan, nu de Taliban er steeds verder optrekken. Ook Tarin Kowt, waar jarenlang Nederlandse troepen gelegerd waren in Kamp Holland, staat volgens de NOS op het punt ingenomen te worden.
In een reactie wijst Bijleveld erop dat Nederland twintig jaar lang geïnvesteerd heeft in de veiligheid van het land en dat daarvoor 25 Nederlandse militairen zijn gesneuveld. Nu voltrekt "het negatieve scenario" zich in Afghanistan. Voor Nederlandse militairen "moet dit moeilijk zijn om te zien", denkt de minister.
Wel wijst ze erop dat het nu aan het land zelf is om de veiligheid te bewaren. "We hebben de Afghanen een alternatief laten zien, we hebben het leger en politie opgeleid", aldus Bijleveld. Volgens haar is er geen militaire oplossing voor Afghanistan, maar moet er een vredesovereenkomst komen tussen de Afghaanse overheid en de Taliban.
De radicaalislamitische Talibanstrijders rukken in hoog tempo op. Ze nemen steeds meer provinciehoofdsteden in en beheersen nu grote delen van het land. Ook de hoofdstad Kabul zou binnen een maand kunnen vallen, verwacht de Amerikaanse regering.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland ligt niet op schema met de invoering van een Europees systeem voor grenscontroles. Dat heeft minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) gezegd in een debat met de Tweede Kamer. "Het is een enorm grote en complexe opgave."
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De ongeveer 1700 politiemedewerkers die in interne systemen informatie hebben opgezocht over de dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude werkten in het hele land. "Er is informatie opgezocht in Amsterdam en in de omgeving van Lisa's woonplaats, maar ook in andere delen van het land", aldus een politiewoordvoerder.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De KLM vliegt dinsdagavond met reizigers terug die gestrand zijn in het Midden-Oosten door de oorlog in Iran. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in de Tweede Kamer. Aan boord zijn 83 Nederlanders. In de regio zitten vermoedelijk duizenden Nederlanders vast.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag een 26-jarige man vrijgesproken van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten. De verdachte was op 18 februari al op vrije voeten gesteld, een dag na de inhoudelijke behandeling van de zaak. Het Openbaar Ministerie had tien jaar cel geëist. De rechtbank vindt dat er niet genoeg bewijs is voor een veroordeling.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De familie van de vermoorde 17-jarige Lisa vindt het "heel pijnlijk en moeilijk te bevatten" dat zo'n 1700 politiemedewerkers zonder goede reden in de interne systemen informatie hebben opgezocht over de gewelddadige dood van de jonge vrouw. Zij werd in augustus vermoord toen ze vanuit Amsterdam naar huis fietste.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vrijspraak in een twintig jaar oude zaak over de moord op Tamara Wolvers in Alphen aan den Rijn dient voor advies te worden voorgelegd aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM). Dat adviseerde procureur-generaal (PG) Edwin Bleichrodt dinsdag aan de Hoge Raad.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer 1700 politiemedewerkers hebben in de interne systemen informatie opgezocht over de gewelddadige dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude, zonder goede reden. Justitieminister David van Weel (VVD) meldt dat de korpschef hem daarover heeft geïnformeerd na onderzoek van het Landelijk Team Interne Onderzoeken. "Ik vind het onacceptabel dat dit gebeurd is", aldus de bewindsman.
7 uur geleden