Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bijleveld overleeft tweede motie van wantrouwen over Hawija

Bijleveld overleeft tweede motie van wantrouwen over Hawija

DEN HAAG (ANP) - Minister Ank Bijleveld van Defensie kan verder, maar haar positie is er na het vierde debat over de Nederlandse luchtaanval op Hawija niet sterker op geworden. Een flink deel van de oppositie zegde voor de tweede keer het vertrouwen in haar op.

In het urenlange debat toonde ook een deel van de coalitie zich kritisch over het optreden van de minister. D66'er Salima Belhaj zei er "buitengewoon geïrriteerd" over te zijn. De minister moet "heel hard haar best doen om volstrekte openheid te geven".

Bijleveld verklaarde dat ze er begrip voor heeft dat er "onbegrip en ergernis" in de Kamer is over de communicatie over Hawija. Ze erkende tijdens de missie in Irak tegen IS van 2014 tot en met 2018 te "terughoudend" te zijn geweest met informatie aan de Kamer. Ze beloofde opnieuw meer transparantie vanuit haar ministerie. Dat is "noodzakelijk".

Meerderheid

Dat was voldoende voor een meerderheid. Naast de vier coalitiepartijen steunden ook de SGP, Groep Van Haga en FVD de motie van wantrouwen niet. Belhaj was blij dat de minister "de hand in eigen boezem had gestoken". Volgens Thierry Baudet, die de vorige motie van wantrouwen tegen Bijleveld nog wel steunde, "is de boodschap aangekomen".

Op verzoek van D66 gaat Bijleveld nog wel met de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) overleggen of die onderzoek kan doen naar Hawija. Maar er zijn "complicaties", want de OVV kan geen onderzoek doen naar optreden van de krijgsmacht. Ook zal gekeken worden naar de mogelijkheid om het Openbaar Ministerie eerder in te schakelen bij (mogelijke) burgerdoden tijdens missies.

Oppositie

Bijleveld kon een groot deel van de oppositie niet overtuigen dat ze meer openheid nastreeft. De minister is volgens Sadet Karabulut (SP) - de indiener van de motie van wantrouwen - "niet open en niet eerlijk en al helemaal niet transparant". Ze heeft "te weinig en te laat" gehandeld om het vertrouwen van de Kamer te herstellen, aldus Bram van Ojik van GroenLinks.

Bij de aanval op Hawija begin juni 2015 kwamen zeker zeventig mensen om, onder wie een onbekend aantal burgers. Dat kwam omdat er meer explosieven lagen opgeslagen dan vooraf was gedacht. De Kamer is in de kwestie eerder onjuist en verkeerd geïnformeerd. Bovendien vragen Kamerleden al jaren om meer transparantie als het gaat om burgerslachtoffers bij missies.

Wat de Kamer ook steekt, is dat bondgenoot de VS geen onderzoeken over Hawija wilden vrijgeven, ook niet op verzoek van Bijleveld. NRC en NOS kregen de informatie wel na een WOB-procedure. Bijleveld zei er alles aan te hebben gedaan om de stukken vrij te kunnen geven, maar de Amerikanen weigerden. Ze gaat de zaak weer aankaarten bij haar Amerikaanse collega. Verder moeten bij toekomstige missies betere afspraken worden gemaakt met bondgenoten om dergelijke situaties in de toekomst te voorkomen.

Meer uit Politiek

Oppositie verwijt Yeşilgöz middenklasse in de steek te laten

DEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen verwijten VVD-leider Dilan Yeşilgöz de middenklasse in de steek te laten. In het coalitieakkoord zou deze groep in de steek worden gelaten. De middenklasse "pakt" de rekening niet, reageerde de liberale fractieleider in het Kamerdebat dinsdag over het regeerakkoord.

52 minuten geleden
Yeşilgöz wist dat D66 in Senaat tegenstem asielwetten overweegt

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz is niet verrast dat D66 overweegt in de Eerste Kamer tegen de strenge asielwetten van het kabinet-Schoof te stemmen. In Trouw zei senator Boris Dittrich maandag dat zijn partij D66 hoe dan ook tegen de asielnoodmaatregelenwet zal stemmen en kritisch is over de invoering van een tweestatusstelsel. Dat terwijl in het coalitieakkoord staat dat D66, VVD en CDA deze wetten "onverkort" zullen uitvoeren na goedkeuring in de Eerste Kamer.

1 uur geleden
D66 wil AOW-plan nog niet intrekken, ook niet als Kamer het vraagt

DEN HAAG (ANP) - D66 is nog niet van plan om het plan om de AOW-leeftijd te verhogen nu al in te trekken, zegt partijleider Rob Jetten. Hij wil ook nog niet vooruitlopen op een mogelijke Kameruitspraak. Als zo'n uitspraak al wordt gedaan, dan wil Jetten alsnog eerst zijn kabinetsploeg presenteren en in gesprek gaan met sociale partners.

2 uur geleden
D66 zakt op asiel door een ondergrens, vindt Van Baarle (DENK)

DEN HAAG (ANP) - D66 is door een "ondergrens" gezakt door met coalitiepartners VVD en CDA af te spreken dat de twee strenge asielwetten van het kabinet-Schoof "onverkort" worden uitgevoerd na goedkeuring door de Eerste Kamer, vindt DENK-leider Stephan van Baarle.

2 uur geleden
Jetten erkent: ingeboekte korting op EU-afdracht niet realistisch

DEN HAAG (ANP) - Het is "niet realistisch" dat Nederland de door het demissionaire kabinet beloofde korting op de afdracht aan de Europese Unie nog krijgt. Dat erkent D66-leider Rob Jetten in het Kamerdebat over het vorige week gesloten coalitieakkoord. In de financiële bijlage bij dat akkoord is deze structurele bezuiniging van 1,6 miljard euro nog niet teruggedraaid.

2 uur geleden
CU hekelt 'guurrechtse' coalitieplannen: 'handgranaat in polder'

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is niet te spreken over de "guurrechtse financiële plaat" van de drie coalitiepartijen D66, VVD en CDA. Partijleider Mirjam Bikker heeft grote zorgen over het verkorten van de werkloosheidsuitkering van twee naar één jaar, en het sneller laten oplopen van de AOW-leeftijd.

3 uur geleden
Stoffer: coalitie raakt SGP kwijt na stappen rond medische ethiek

DEN HAAG (ANP) - Als de coalitie van D66, VVD en CDA stappen zet op het gebied van medische ethiek, dan hoeven de partijen niet meer te rekenen op de SGP, waarschuwt partijleider Chris Stoffer. Beoogd premier en D66-leider Rob Jetten belooft een "goede maatschappelijke dialoog" als zijn coalitie hierover besluiten wil nemen.

3 uur geleden