Bijleveld: nieuwe, positieve toon van Amerika in NAVO
BRUSSEL (ANP) - De nieuwe Amerikaanse minister van Defensie Lloyd Austin slaat tot opluchting van de bondgenoten een hele andere, positieve toon aan over de NAVO dan Amerika aansloeg onder de vorige regering van Donald Trump. "Een constructieve, rustige toon", zei minister Ank Bijleveld na afloop van het eerste NAVO-overleg op dit niveau sinds het aantreden van de regering van Joe Biden op 20 januari.
Austin benadrukte volgens Bijleveld het belang van eenheid in het bondgenootschap en de inzet van de VS. "Het is ook heel positief dat president Biden garanties heeft gegeven over het artikel 5 van het NAVO-verdrag", zei ze. In dit sleutelartikel wordt elke lidstaat verplicht om een aanval op één lidstaat te beschouwen als een aanval op alle lidstaten. Daar tegenover staat dat Washington blijft vasthouden aan de NAVO-norm voor alle lidstaten om 2 procent van hun bruto binnenlands product aan defensie uit te geven.
Volgens de bewindsvrouw zei minister Austin namens zijn president te spreken. "Dat was in de vorige situatie wel eens anders en veel lastiger. Dan zagen we tweets die niet altijd overeenkwamen met wat we hadden gehoord." Trump haalde tijdens zijn presidentschap ook meermaals uit naar zijn NAVO-bondgenoten.
Bijleveld zei nog niet persoonlijk met Austin te hebben gesproken. "Hij is nog met zijn belrondjes bezig", zei ze. Tijdens de eerste videoconferentie kwam hij als een "rustige, evenwichtige man" over. "Hij is oud-militair en heeft veel kennis van zaken."
De defensieministers spreken donderdag opnieuw met elkaar. Dan staat onder meer de terugtrekking uit Afghanistan op de agenda. Trump heeft zonder overleg met de andere NAVO-landen met de Taliban afgesproken dat de Amerikaanse troepen per 1 mei weg zijn. NAVO-baas Jens Stoltenberg zei op een persconferentie dat "we weggaan als de tijd rijp is." "We zijn er samen ingegaan, we beslissen samen wanneer we eruit gaan." Volgens Bijleveld is 1 mei "niet reëel".
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De Belgische activist, kunstenaar en schrijfster Fleur Pierets heeft zondag de Jos Brink Prijs gekregen. Met de tweejaarlijkse prijs wil het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap de lhbti-emancipatie in Nederland bevorderen. Andere genomineerden waren Pim Lammers en Splinter Chabot.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rachel Beaujean heeft zondag de Frans Banninck Cocqpenning ontvangen voor haar jarenlange inzet voor Het Nationale Ballet. De onderscheiding werd uitgereikt door locoburgemeester Touria Meliani van Amsterdam na afloop van de voorstelling La Bayadère in Nationale Opera & Ballet.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De commissaris van de Koning in Groningen, René Paas, doet maandag aangifte tegen actiegroep Farmers Defence Force (FDF). Die dreigt volgens hem met een "oorlog" als de provinciale fractie van de BBB niet terugkomt op haar steun voor de onteigening van een boerderij. "Dat is intimidatie. Dat gaat alle perken te buiten. En het is strafbaar", laat Paas zondag weten.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De politie heeft twee verdachten aangehouden in een mishandelingszaak in Zoetermeer, waarbij eind maart een 72-jarige man werd geschopt, geslagen en in zijn hoofd gestoken. De verdachten zijn vrijdag en zaterdag gearresteerd, meldt de politie zondag.
6 uur geledenNUMANSDORP (ANP) - Tijdens een ruzie in de Schubertstraat in het Zuid-Hollandse Numansdorp is een jongen gewond geraakt. Hij werd met een scherp voorwerp gestoken. Bij de ruzie waren meerdere jongeren betrokken, meldt de politie. De verdachte, een jongen van 15 uit Numansdorp, is aangehouden.
18 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Een asielzoekerscentrum aan de Planeetbaan in Hoofddorp is tijdelijk ontruimd nadat er een gaslucht werd geroken, meldt de veiligheidsregio. Volgens NH Nieuws ging het om ongeveer vijfhonderd bewoners. Ze werden opgevangen in een nabijgelegen restaurant.
18 uur geledenNOORDWIJK (ANP) - Naar schatting 1 miljoen mensen stonden zaterdag langs de route van het Bloemencorso van de Bollenstreek. De stoet van vijftien praalwagens en tientallen andere voertuigen startte zaterdagochtend in Noordwijk en kwam rond 22.00 uur aan op de finish in Haarlem.
19 uur geleden