Bijleveld: nieuwe, positieve toon van Amerika in NAVO
BRUSSEL (ANP) - De nieuwe Amerikaanse minister van Defensie Lloyd Austin slaat tot opluchting van de bondgenoten een hele andere, positieve toon aan over de NAVO dan Amerika aansloeg onder de vorige regering van Donald Trump. "Een constructieve, rustige toon", zei minister Ank Bijleveld na afloop van het eerste NAVO-overleg op dit niveau sinds het aantreden van de regering van Joe Biden op 20 januari.
Austin benadrukte volgens Bijleveld het belang van eenheid in het bondgenootschap en de inzet van de VS. "Het is ook heel positief dat president Biden garanties heeft gegeven over het artikel 5 van het NAVO-verdrag", zei ze. In dit sleutelartikel wordt elke lidstaat verplicht om een aanval op één lidstaat te beschouwen als een aanval op alle lidstaten. Daar tegenover staat dat Washington blijft vasthouden aan de NAVO-norm voor alle lidstaten om 2 procent van hun bruto binnenlands product aan defensie uit te geven.
Volgens de bewindsvrouw zei minister Austin namens zijn president te spreken. "Dat was in de vorige situatie wel eens anders en veel lastiger. Dan zagen we tweets die niet altijd overeenkwamen met wat we hadden gehoord." Trump haalde tijdens zijn presidentschap ook meermaals uit naar zijn NAVO-bondgenoten.
Bijleveld zei nog niet persoonlijk met Austin te hebben gesproken. "Hij is nog met zijn belrondjes bezig", zei ze. Tijdens de eerste videoconferentie kwam hij als een "rustige, evenwichtige man" over. "Hij is oud-militair en heeft veel kennis van zaken."
De defensieministers spreken donderdag opnieuw met elkaar. Dan staat onder meer de terugtrekking uit Afghanistan op de agenda. Trump heeft zonder overleg met de andere NAVO-landen met de Taliban afgesproken dat de Amerikaanse troepen per 1 mei weg zijn. NAVO-baas Jens Stoltenberg zei op een persconferentie dat "we weggaan als de tijd rijp is." "We zijn er samen ingegaan, we beslissen samen wanneer we eruit gaan." Volgens Bijleveld is 1 mei "niet reëel".
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
12 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
16 uur geleden