
Bijleveld: kan door ontstane discussie taak niet meer vervullen
DEN HAAG (ANP) - Ank Bijleveld vindt dat ze niet langer kon aanblijven als minister van Defensie omdat ze door de discussie die is ontstaan over haar positie haar werk niet meer kan doen, zo zegt ze vrijdag in een persverklaring. De CDA-bewindsvrouw kondigde haar vertrek vrijdagmiddag aan op het ministerie van Defensie. In de uren daarvoor werd binnen de partij en op het Binnenhof al duidelijk dat ze zou vertrekken.
Bijleveld stapt op na een motie van afkeuring die donderdagavond werd aangenomen in de Tweede Kamer. Dat was aanvankelijk niet haar plan, zo liet ze in haar verklaring weten. Ze wilde aanblijven "om de taak af te maken waar ik voor sta". Ze doelde daarmee onder meer op de pogingen om mensen uit Afghanistan te evacueren die nog naar Nederland kunnen komen. "Ik constateer echter dat mijn aanblijven onderwerp van discussie is geworden."
De medewerkers van Defensie moeten hun werk goed kunnen doen "en ik wil niet dat ik hun belangrijke werk in de weg sta", aldus Bijleveld. Daarom heeft ze aan CDA-leider Wopke Hoekstra en minister-president Mark Rutte laten weten dat ze haar ontslag wilde indienen. Daarbij liet ze nog weten dat ze daartoe niet onder druk was gezet.
Crisisoverleg
De wekelijkse ministerraad werd onderbroken voor crisisoverleg op het ministerie van Defensie. Daarbij waren ook enkele CDA-prominenten aanwezig, onder wie Hoekstra.
Sigrid Kaag was donderdag vanwege een vergelijkbare motie al teruggetreden als minister van Buitenlandse Zaken. Op het ministerie van Defensie was Bijleveld niet alleen verantwoordelijk voor haar eigen portefeuille, maar ook voor die van Barbara Visser. Zij stapte eind vorige maand over naar het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat.
Minister van Justitie Ferd Grapperhaus neemt tijdelijk de leiding over het ministerie van Defensie over tot er een vervanger uit CDA-gelederen is gevonden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal "baalt" naar eigen zeggen van de uitspraken die hij deed in Nieuwsuur over homoseksuele leerlingen op reformatorische scholen. Te gast bij Nieuwsuur kreeg Bontenbal dinsdag een filmpje te zien van een oud-leerling van een reformatorische school die vertelde dat hij wel uit de kast mocht komen, maar dat eigenlijk niet in de praktijk mocht brengen.
7 uur geledenAMMAN (ANP) - Er moet snel overeenstemming komen over fase twee van het Amerikaanse vredesplan voor Gaza. "Deze periode moet niet te lang duren", zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) na een bezoek aan een centrum in Jordanië waar Palestijnse agenten worden getraind.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - GroenLinks-PvdA-lijsttrekker Frans Timmermans heeft vrijwilligers in Amsterdam aangemoedigd om nog zo zichtbaar mogelijk te zijn om zo de PVV nog in te halen bij de verkiezingen. "Ik geloof dat wij nog de grootste partij kunnen worden."
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een week voor de Tweede Kamerverkiezingen zijn de meeste problemen met niet-bezorgde stempassen opgelost of zijn de stempassen onderweg. Dat melden PostNL en de gemeenten waar kiezers meldden dat ze geen kaart hadden ontvangen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lijsttrekker van de Fryske Nasjonale Partij (FNP) Aant Jelle Soepboer is met een skûtsje aangekomen in Den Haag om aandacht te vragen voor de regio. "Als Den Haag niet bereid is om naar ons te komen, dan komen wij wel naar Den Haag", zei Soepboer woensdag, die hoopt een zetel te behalen bij de verkiezingen volgende week.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat Nederland richting 2050 minder afval verbrandt. Daarbij is "gedwongen afbouw" van de capaciteit van afvalverbranders een optie. Dat staat in een verklaring die demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu, VVD), staatssecretaris Eugène Heijnen (Fiscaliteit, BBB) en minister Sophie Hermans (Klimaat, VVD) met de Tweede Kamer hebben gedeeld.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten baalt er een beetje van dat de leden van zijn partij 'kroonjuwelen' als de rechtstreeks gekozen premier en burgemeester uit het verkiezingsprogramma hebben geschrapt. "Ik was het niet zo eens met die keuze van de leden", zei hij in een lijsttrekkersinterview met BNR.
18 uur geleden