Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bijdrage Rabobank in stikstofcrisis: minder rendement van boeren

Bijdrage Rabobank in stikstofcrisis: minder rendement van boeren

UTRECHT (ANP) - Om een steentje bij te dragen in de stikstofcrisis neemt de Rabobank bij leningen in de agrarische sector "genoegen met een beperkt rendement", zegt directielid Kirsten Konst woensdag bij een persbriefing van de bank. "Boeren kunnen in de tijd die ze nodig hebben voor de transitie van hun bedrijf gebruikmaken van diverse leningen." Hierbij haalt de bank dus minder opbrengsten uit de sector.

Concreet vindt de bank 7 procent rendement op zo'n lening voldoende, "terwijl ons doel uitgaat van 8 procent", zegt Konst. "En bij andere banken is 10 tot 12 procent rendement eerder gebruikelijk." Hoeveel geld de bank dan precies minder ophaalt om de stikstofcrisis op te lossen is niet zo makkelijk te zeggen, stelt Konst. Verder weegt de bank in aanvragen voor leningen in de agrarische sector nu al natuurplannen in de regio mee.

Het is volgens de bank van belang dat de boer met een duurzaam verdienmodel komt. De transitieperiode, de tijd die een boer nodig heeft om zijn of haar bedrijf anders in te richten, wil de Rabobank helpen overbruggen. Martine Boon, adjunct-directeur Food en Agri binnen de Rabobank, legt de diverse opties uit waar de boer uit kan kiezen. Deze gaan van het bedrijf omschakelen naar duurzame landbouw tot stoppen met het bedrijf.

Groot marktaandeelhouder

De Rabobank heeft 80 procent van het marktaandeel in de food en agri-sector in handen. Uiteindelijk wil de bank duurzame landbouw met "perspectief voor de natuur". Directeur Duurzaamheid Bas Rüter zegt dat daarbij een integrale benadering nodig is, die bijvoorbeeld zowel stikstofdoelen als waterkwaliteit en klimaat meeneemt. "We willen daarom ook meer aandacht voor biodiversiteit, waarbij boeren geld krijgen voor bijvoorbeeld water- of natuurbeheer", vertelt Rüter. "We staan echt klaar om te kijken hoe de herinrichting van natuur en agrarische bedrijven vorm krijgt. Maar we hebben duidelijkheid nodig om te zeggen waar we dan naartoe willen", aldus Rüter.

Vooral de overheid zou volgens de bank meer duidelijkheid moeten bieden. Boon vertelt dat de overheid op meerdere fronten een regiefunctie moet oppakken. Het anders inrichten van plekken in Nederland waar wel en geen plaats is voor agrarische bedrijven is "een hele puzzel", zegt ze. "Dat zou bijna een militaire operatie moeten zijn."

Milieudefensie

Milieudefensie laat in een reactie weten dat de Rabobank decennialang miljoenen heeft verdiend aan de intensivering van de landbouwsector. Op die wijze zou de bank de stikstofcrisis hebben gefinancierd, aldus de milieuorganisatie. "Nu is het tijd om boeren echt te helpen met verduurzamen door agrarische leningen af te schrijven."

Meer uit Financieel

Leveringsproblemen bij vliegtuigbouwer Airbus houden aan

LEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.

1 uur geleden
Speculatie onder beleggers na miljardenbod Uber op Delivery Hero

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.

2 uur geleden
Huawei denkt ook zonder ASML krachtigste chips te kunnen maken

SHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.

3 uur geleden
AEX naar nieuw record na berichten over naderende deal Iran-VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.

4 uur geleden
Olie en gas aanzienlijk goedkoper door hoop op akkoord VS-Iran

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.

5 uur geleden
Grootste Chinese mijnongeval sinds 2009 jaagt kolenprijs op

DALIAN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese mijnramp van vrijdag jaagt de prijs van kolen op in het Aziatische land. Handelaren maken zich nu zorgen over verstoringen in de kolenaanvoer en andere industrieën door krachtig Chinees overheidsingrijpen.

5 uur geleden
Bangladesh wil biedingen bedrijven voor verkennen oliereserves

DHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.

23 uur geleden