Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bijdrage Rabobank in stikstofcrisis: minder rendement van boeren

Bijdrage Rabobank in stikstofcrisis: minder rendement van boeren

UTRECHT (ANP) - Om een steentje bij te dragen in de stikstofcrisis neemt de Rabobank bij leningen in de agrarische sector "genoegen met een beperkt rendement", zegt directielid Kirsten Konst woensdag bij een persbriefing van de bank. "Boeren kunnen in de tijd die ze nodig hebben voor de transitie van hun bedrijf gebruikmaken van diverse leningen." Hierbij haalt de bank dus minder opbrengsten uit de sector.

Concreet vindt de bank 7 procent rendement op zo'n lening voldoende, "terwijl ons doel uitgaat van 8 procent", zegt Konst. "En bij andere banken is 10 tot 12 procent rendement eerder gebruikelijk." Hoeveel geld de bank dan precies minder ophaalt om de stikstofcrisis op te lossen is niet zo makkelijk te zeggen, stelt Konst. Verder weegt de bank in aanvragen voor leningen in de agrarische sector nu al natuurplannen in de regio mee.

Het is volgens de bank van belang dat de boer met een duurzaam verdienmodel komt. De transitieperiode, de tijd die een boer nodig heeft om zijn of haar bedrijf anders in te richten, wil de Rabobank helpen overbruggen. Martine Boon, adjunct-directeur Food en Agri binnen de Rabobank, legt de diverse opties uit waar de boer uit kan kiezen. Deze gaan van het bedrijf omschakelen naar duurzame landbouw tot stoppen met het bedrijf.

Groot marktaandeelhouder

De Rabobank heeft 80 procent van het marktaandeel in de food en agri-sector in handen. Uiteindelijk wil de bank duurzame landbouw met "perspectief voor de natuur". Directeur Duurzaamheid Bas Rüter zegt dat daarbij een integrale benadering nodig is, die bijvoorbeeld zowel stikstofdoelen als waterkwaliteit en klimaat meeneemt. "We willen daarom ook meer aandacht voor biodiversiteit, waarbij boeren geld krijgen voor bijvoorbeeld water- of natuurbeheer", vertelt Rüter. "We staan echt klaar om te kijken hoe de herinrichting van natuur en agrarische bedrijven vorm krijgt. Maar we hebben duidelijkheid nodig om te zeggen waar we dan naartoe willen", aldus Rüter.

Vooral de overheid zou volgens de bank meer duidelijkheid moeten bieden. Boon vertelt dat de overheid op meerdere fronten een regiefunctie moet oppakken. Het anders inrichten van plekken in Nederland waar wel en geen plaats is voor agrarische bedrijven is "een hele puzzel", zegt ze. "Dat zou bijna een militaire operatie moeten zijn."

Milieudefensie

Milieudefensie laat in een reactie weten dat de Rabobank decennialang miljoenen heeft verdiend aan de intensivering van de landbouwsector. Op die wijze zou de bank de stikstofcrisis hebben gefinancierd, aldus de milieuorganisatie. "Nu is het tijd om boeren echt te helpen met verduurzamen door agrarische leningen af te schrijven."

Meer uit Financieel

Rusland blokkeert toegang tot gamingplatform Roblox in het land

MOSKOU (ANP/RTR/AFP/BELGA) - Rusland heeft de toegang tot Roblox geblokkeerd. Volgens communicatiewaakhond Roskomnadzor verspreidt het Amerikaanse onlinegamingplatform extremistische inhoud en "LGBT-propaganda". Kinderen zouden seksueel worden lastiggevallen en er zouden intieme foto's van hen worden afgetroggeld.

7 uur geleden
Autofabrikanten winnen op Wall Street, Apple levert juist in

NEW YORK (ANP) - Amerikaanse autobouwers wonnen woensdag aan beurswaarde op Wall Street. De regering-Trump is met een plan gekomen om de brandstofverbruiknormen die voormalig president Joe Biden vorig jaar had vastgesteld, drastisch te verlagen. Dit is de nieuwste poging in Washington om het voor autofabrikanten gemakkelijker te maken benzineauto's te verkopen.

7 uur geleden
Trump zwakt brandstofverbruiksnormen auto's in VS flink af

WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump is met een plan gekomen om de brandstofverbruiknormen voor auto's, die toenmalig president Joe Biden vorig jaar vaststelde, drastisch te verlagen. Fabrikanten mogen daardoor auto's maken die minder zuinig zijn.

7 uur geleden
Ebusco krijgt miljoenenlening van aandeelhouders om te overleven

DEURNE (ANP) - De noodlijdende bussenfabrikant Ebusco heeft van een groep aandeelhouders een overbruggingskrediet van 5,1 miljoen euro gekregen. Daarmee kan het bedrijf uit Deurne de levering van elektrische bussen voorlopig veiligstellen.

9 uur geleden
Damrak trekt zich op aan hoop op Amerikaanse renteverlaging

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs is woensdag met winsten de handel uitgegaan. Beleggers leken zich op te trekken aan nieuwe signalen dat de Amerikaanse centrale bank binnenkort de rente verder gaat verlagen. Dat wordt als gunstig beschouwd omdat het lenen goedkoper maakt, de consumptie stimuleert en aandelen aantrekkelijker maakt dan sparen of obligaties.

11 uur geleden
Bronnen: FIOD pakt 2 personen op in onderzoek scheepsbouwer Damen

GORINCHEM (ANP) - De financiële opsporingsdienst FIOD heeft twee personen opgepakt in een nieuw onderzoek naar mogelijke sanctieovertredingen door scheepsbouwer Damen. Dit bevestigen ingewijden aan het ANP.

12 uur geleden
Cryptoaandelen omhoog op Wall Street door herstel bitcoinkoers

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Cryptoaandelen zoals Coinbase, Strategy en Bit Digital hoorden woensdag bij de winnaars op Wall Street, terwijl bitcoin bijna 4 procent herstelde en de hoogste stand in weken bereikte. De grootste cryptomunt ter wereld zakte maandag nog 6 procent. Dat was de grootste prijsdaling sinds maart. Inmiddels staat de bitcoin weer op bijna 93.000 dollar, omgerekend 80.000 euro.

14 uur geleden