BIJ1 doet definitief mee aan de Tweede Kamerverkiezingen
DEN HAAG (ANP) - BIJ1 doet mee aan de Tweede Kamerverkiezingen van 22 november. De partijraad heeft hiertoe besloten nadat het bestuur en de kaderleden vorige week vrijdag hadden uitgesproken hier voor te zijn. De vraag hing in de lucht omdat BIJ1 met het vertrek van partijleider en enige Kamerlid Sylvana Simons zonder het bekendste kopstuk de campagne in zou gaan. Behalve naar kandidaten en vrijwilligers is BIJ1 ook druk op zoek naar een nieuwe lijsttrekker, meldt de partij in een persbericht.
De partij is de afgelopen weken achter de schermen druk bezig geweest met plannen om weer mee te doen met de verkiezingen. Ruim een week geleden is de partij in gesprek gegaan over de gevolgen van de aankondiging dat Simons niet meer door zou gaan. Hier waren onder meer leden van de partijraad, de medewerkers van BIJ1, alle fracties in de landelijke en lokale politiek bij aanwezig. Zij hebben geadviseerd om deel te nemen aan de verkiezingen.
De partijraad heeft dit besluit overgenomen na nogmaals advies te hebben ingewonnen. Deze keer ging het om "een diverse groep doorgewinterde BIJ1’ers", bestaande uit medewerkers van de Kamerfractie, voormalige lokale campagneleiders en voormalig bestuurders van de partij. Samen hebben die een plan opgesteld voor de verkiezingscampagne.
Geen alternatief
Een woordvoerder zegt dat "de rol die BIJ1 vervult in de Kamer belangrijk genoeg is" om weer mee te doen aan de verkiezingen. Op de vraag of er zorgen leven of de partij - ook zonder Simons - genoeg stemmen zal krijgen voor een plek in de Kamer zegt hij: "dat is een zorg die bij iedere partij leeft, ook die meer zetels heeft".
De zegsman zegt daarnaast signalen te hebben ontvangen dat mensen die eerder op de partij hebben gestemd dat weer willen doen. Voor hen is er volgens hem eigenlijk geen alternatief omdat BIJ1 "een van de weinige partijen is die echt voor een systeemverandering pleit". De partij wil bijvoorbeeld dat het minimumloon veel verder omhoog gaat dan andere linkse partijen willen.
"Het uitdragen van deze idealen in de politiek betekent echter ook dat wij moeten opereren in hetzelfde systeem dat we willen ontmantelen", schrijft de partij in de vacaturetekst voor kandidaten voor de lijst, waaronder de lijsttrekker. "Dit vereist het vermogen om pragmatisch te zijn, wanneer dit politiek noodzakelijk is." Kandidaten die worden geselecteerd moeten 30 september en 1 oktober vrijhouden. Dan is een partijcongres.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66'er Nathalie van Berkel trekt zich terug als kandidaat-staatssecretaris van Financiën, nadat meerdere media berichtten over onjuistheden in haar cv, meldt beoogd premier Rob Jetten.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De beoogde landbouwminister Jaimi van Essen (D66) wil een "andere film" afspelen op het stikstofdossier. Na zijn gesprek met de aankomende premier Rob Jetten maakte hij niet concreet hoe zijn beleid anders wordt. Hij maakte vooral duidelijk welke toon hij wil aanslaan. "Mijn werkweek begint in de regio, begint met bezoek aan de sector, begint met compassie voor de sector."
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sjoerd Sjoerdsma, aankomend minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, heeft er vertrouwen in dat hij "gewoon zaken kan doen" met China. Dit ondanks de sancties die de Chinese overheid vijf jaar geleden aankondigde tegen de D66'er. Maandag na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten noemde Sjoerdsma China een "belangrijke handelspartner van Nederland".
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) verwacht niet dat haar werk als onderdeel van het minderheidskabinet heel anders wordt dan in het voorgaande demissionaire kabinet. "Als ik kijk naar alle partijen in de Kamer, dan zie je dat mensen graag willen dat dit opgelost wordt," zei ze na haar gesprek met formateur Rob Jetten.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Begrijp je dat je lid wordt van een kabinet dat op 66 zetels stoelt en dat je dus flink aan het werk moet om steun in de Kamer te vinden?" Die vraag zegt beoogd premier Rob Jetten deze week te stellen aan de aankomende bewindslieden wanneer zij een voor een bij hem langskomen.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt dit jaar 2 miljoen euro extra uit voor het opsporen van Oekraïense kinderen die zijn meegenomen naar Rusland. Het geld wordt beschikbaar gesteld aan de VN en wordt volgens staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) ook gebruikt om psychosociale hulp te geven.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Dick Schoof is er "altijd wel van uitgegaan" dat zijn kabinet op een moment zou vallen, zei de demissionair premier na zijn laatste ministerraad. "Omdat je weet dat het ingewikkeld is en in de traditie van Nederland kabinetten eigenlijk zelden de hele rit uitzitten." Hij zegt dat hij weinig spijt heeft en dat hij weer ja zou zeggen als hem werd gevraagd premier te worden.
3 dagen geleden