BIJ1 doet definitief mee aan de Tweede Kamerverkiezingen
DEN HAAG (ANP) - BIJ1 doet mee aan de Tweede Kamerverkiezingen van 22 november. De partijraad heeft hiertoe besloten nadat het bestuur en de kaderleden vorige week vrijdag hadden uitgesproken hier voor te zijn. De vraag hing in de lucht omdat BIJ1 met het vertrek van partijleider en enige Kamerlid Sylvana Simons zonder het bekendste kopstuk de campagne in zou gaan. Behalve naar kandidaten en vrijwilligers is BIJ1 ook druk op zoek naar een nieuwe lijsttrekker, meldt de partij in een persbericht.
De partij is de afgelopen weken achter de schermen druk bezig geweest met plannen om weer mee te doen met de verkiezingen. Ruim een week geleden is de partij in gesprek gegaan over de gevolgen van de aankondiging dat Simons niet meer door zou gaan. Hier waren onder meer leden van de partijraad, de medewerkers van BIJ1, alle fracties in de landelijke en lokale politiek bij aanwezig. Zij hebben geadviseerd om deel te nemen aan de verkiezingen.
De partijraad heeft dit besluit overgenomen na nogmaals advies te hebben ingewonnen. Deze keer ging het om "een diverse groep doorgewinterde BIJ1’ers", bestaande uit medewerkers van de Kamerfractie, voormalige lokale campagneleiders en voormalig bestuurders van de partij. Samen hebben die een plan opgesteld voor de verkiezingscampagne.
Geen alternatief
Een woordvoerder zegt dat "de rol die BIJ1 vervult in de Kamer belangrijk genoeg is" om weer mee te doen aan de verkiezingen. Op de vraag of er zorgen leven of de partij - ook zonder Simons - genoeg stemmen zal krijgen voor een plek in de Kamer zegt hij: "dat is een zorg die bij iedere partij leeft, ook die meer zetels heeft".
De zegsman zegt daarnaast signalen te hebben ontvangen dat mensen die eerder op de partij hebben gestemd dat weer willen doen. Voor hen is er volgens hem eigenlijk geen alternatief omdat BIJ1 "een van de weinige partijen is die echt voor een systeemverandering pleit". De partij wil bijvoorbeeld dat het minimumloon veel verder omhoog gaat dan andere linkse partijen willen.
"Het uitdragen van deze idealen in de politiek betekent echter ook dat wij moeten opereren in hetzelfde systeem dat we willen ontmantelen", schrijft de partij in de vacaturetekst voor kandidaten voor de lijst, waaronder de lijsttrekker. "Dit vereist het vermogen om pragmatisch te zijn, wanneer dit politiek noodzakelijk is." Kandidaten die worden geselecteerd moeten 30 september en 1 oktober vrijhouden. Dan is een partijcongres.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.
19 uur geleden