Bij jonge mensen met beroerte speelt mogelijk kanker een rol
NIJMEGEN (ANP) - Bij jonge mensen die een beroerte krijgen, speelt mogelijk kanker een rol bij het ontstaan ervan, stellen onderzoekers van het Radboudumc in Nijmegen. "Het is waarschijnlijk dat de kanker al aanwezig was toen de patiënt de beroerte kreeg", legt hoogleraar neurologie Frank-Erik de Leeuw van de universiteit uit. "De diagnose was alleen nog niet gesteld."
Per jaar krijgen ongeveer 3000 Nederlanders onder de 50 jaar een beroerte. Een deel van de hersenen krijgt tijdelijk geen zuurstof, bijvoorbeeld doordat een bloedprop een vat verstopt. Dan ontstaat een herseninfarct.
De wetenschappers bekeken data van bijna 400.000 Nederlanders die tussen 1995 en 2018 een beroerte kregen. Ze bepaalden hoeveel van hen daarna behandeld werden voor kanker. Ze vergeleken de data met het aantal kankergevallen bij mensen die geen beroerte hadden gehad. Het aantal kankerdiagnoses bij patiënten jonger dan 50 was in het jaar na een herseninfarct 2,5 keer zo groot. Het ging vooral om longkanker en bloedkanker.
Meer onderzoek nodig
"Dit geeft aanwijzingen dat kanker mogelijk een rol speelt in het ontstaan van een beroerte bij sommige jonge patiënten", aldus De Leeuw. De onderzoekers vermoeden dat de bloedstolling ermee verband houdt. Het is bekend dat kanker stolling veroorzaakt.
Het is nog te vroeg om alle jonge patiënten met een beroerte te gaan onderzoeken op kanker, vinden de wetenschappers. Er is meer onderzoek nodig naar bijvoorbeeld specifieke kenmerken van de patiënten die te maken kunnen hebben met het ontstaan van kanker. De Leeuw: "Iedereen screenen is gevaarlijk. Je gaat dan bij toeval allerlei kleine afwijkingen vinden. Dat vraagt dan weer om nader onderzoek, wat niet zonder risico’s is." Zo is de straling van een scan ongezond en bij een biopsie wordt middels een kleine operatie een stukje weefsel weggenomen voor onderzoek.
Ook de geestelijke belasting van zulke onderzoeken is groot. "Terwijl de kans dat het kanker is heel klein blijft, ook bij deze groep."
Meer uit Gezond
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben Rusland aangespoord meer informatie te delen na de onrust over de dood van een laboratoriummedewerkster. Zij werkte in een instituut waar besmettelijke ziektes werden bestudeerd en over haar doodsoorzaak bestaat onduidelijkheid. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zei in IJsland dat zijn land alle ontwikkelingen nauwlettend volgt.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De federale regering van België gaat een pilot uitvoeren met een 'alcoholpoort' bij een openbare parkeerplaats. Als dat proefproject slaagt, wil ze die alcoholpoorten invoeren bij een aantal openbare parkeerplaatsen en bij openbare evenementen. Doel is te voorkomen dat bestuurders met te veel alcohol de weg opgaan.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voorkom dat nieuwe producten met nicotine of stoffen die daarop lijken op de Europese markt komen. Die oproep voor een 'market freeze' doet minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) samen met zeven andere EU-lidstaten aan de Europese Commissie. "Zo voorkomen we dat jongeren verslaafd raken aan de vapes van de toekomst", schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.
9 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.
4 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.
5 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.
6 dagen geleden