
Bij AIVD bekende extremisten bij rellen in Den Haag, zegt dienst
DEN HAAG (ANP) - Extremisten die bekend zijn bij de AIVD waren aanwezig bij de rechtse demonstratie en het extreemrechtse geweld afgelopen zaterdag in Den Haag, zei Erik Akerboom van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst bij een uitleg in de Tweede Kamer. De groep relschoppers was divers en afkomstig uit verschillende hoeken, waaronder extremistische groeperingen en hooligans, zeiden de AIVD, politie en terreurbestrijder NCTV.
Wieke Vink van de NCTV noemde het niet onverwacht dat voetbalhooligans zich aansloten bij het geweld. Volgens haar was bij coronademonstraties en bij rellen in het buitenland te zien dat verschillende groepen met andere belangen samenkomen op zoek naar geweld en confrontaties met de politie. "Dat leidt vaak tot geweld en het past allemaal bij het rechts-extremistische narratief."
Het was volgens Akerboom "onwaarschijnlijk" dat er leden van de antifascistische beweging Antifa in Den Haag waren om geweld uit te lokken. Dat werd wel beweerd door onder meer de organisator van de demonstratie Els Noort, online bekend als Els Rechts.
Intenties
Politiechef Wilbert Paulissen zei bij het gesprek in de Tweede Kamer dat momenteel alle beelden worden bekeken om mensen te kunnen opsporen en oppakken. "We zagen al snel dat er een groep was die op één ding uit was: een confrontatie met de politie. Als ze daarop uit zijn, komt die er ook."
Volgens Akerboom werden in aanloop naar de demonstratie zaterdag online "rechts-extremistische en dreigende uitspraken gedaan". Het is volgens hem belangrijk om erachter te komen wat de intenties zijn van mensen die deelnemen aan het geweld, "maar een deel wordt ook veroorzaakt door tribaal gedrag".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Op TikTok wordt een protest "tegen massa-immigratie, voor een veilig Nederland en tegen het woningtekort" aangekondigd op de Dam in Amsterdam op 12 oktober. De post van Nationaal Protest heeft tot dusver 875 'likes'.
14 minuten geledenHEERLEN (ANP) - Bij een UWV-gebouw in het Limburgse Heerlen is geen explosief aangetroffen, meldt de politie. "Er is sprake van een valse melding."
16 minuten geledenHOOFDDORP (ANP) - In Hoofddorp is woensdagavond met vuurwerk en stenen gegooid naar betogers tegen een asielzoekerscentrum (azc), zegt een woordvoerder van de gemeente Haarlemmermeer. De demonstranten hadden een koranverbranding aangekondigd op die locatie, die woensdagavond ook werd uitgevoerd door Pegida-voorman Edwin Wagensveld.
1 uur geledenDE WESTEREEN (ANP) - Het boek De Wonderverteller van schrijver Lida Dijkstra is bekroond met de Gouden Griffel 2025, de prijs voor het beste kinderboek van het jaar. De prijs werd woensdag aan de auteur uitgereikt tijdens een schoolbezoek in Friesland. Het Gouden Penseel, de prijs voor het mooist geïllustreerde kinderboek van het jaar, ging naar Een ongelofelijk grote, ongelofelijk gevaarlijke leguaan van illustrator Natascha Stenvert en schrijver Pim Lammers.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ambulancepersoneel krijgt er in twee jaar 8 procent salaris bij, meldt FNV. Tot dat onderhandelingsresultaat zijn vakbonden FNV en CNV en werkgeversorganisatie Ambulancezorg Nederland woensdag gekomen. Ook komt er onder meer een hogere toeslag voor werken op zaterdag en een stagevergoeding.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse burgemeester Jan van Zanen vindt dat de autoriteiten zich goed hebben voorbereid op de demonstratie op het Malieveld afgelopen zaterdag. Die draaide uit op hevige rellen. "Op basis van de informatie die we hadden, vind ik dat er geen inschattingsfout is gemaakt. We konden niet inschatten dat er zulk heftig geweld zou worden toegepast richting de politie", zei Van Zanen woensdag tijdens een vergadering van een commissie van de gemeenteraad.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam koopt het ADM-terrein, zo is woensdag bekendgemaakt in een verklaring. Daarvoor betaalt de gemeente 165 miljoen euro. Het gaat om een gebied van 66 hectare grond en water waar de gemeente na vijftig jaar weer eigenaar van is.
3 uur geleden