Bierverkoop in Nederland daalt in 2024 door hogere accijns
DEN HAAG (ANP) - De bierverkoop in Nederland is vorig jaar met 3,4 procent gedaald ten opzichte van 2023, meldt Stichting Dranken Nederland op basis van de cijfers van Nederlandse brouwers. Vooral de forse verhogingen van de bieraccijns en de verbruiksbelasting per 1 januari 2024 hakten er volgens de stichting stevig in. Daardoor daalde vorig jaar zowel de verkoop van alcoholhoudend als alcoholvrij bier.
In 2024 had de biermarkt te maken met aanhoudend hoge kosten voor grondstoffen, energie, logistiek en verpakkingen, een matig consumentenklimaat en grillige weersomstandigheden. Daarbovenop kwam de forse verhoging van de bieraccijns met ruim 8 procent en de verhoging van de verbruiksbelasting op alcoholvrij bier met bijna 200 procent.
De verkoop van het totale segment alcoholvrij bier daalde met 2,7 procent, na jaren van stevige groei. Binnen dit segment daalde de verkoop van alcoholvrije pils met 6 procent. Omdat juist alcoholvrije pils in het kader van preventie een belangrijke rol speelt, is dit volgens de stichting geen goede ontwikkeling.
Verbruiksbelasting
Hoewel de populariteit van alcoholvrij speciaal bier blijft groeien, is die groei flink lager dan in voorgaande jaren door de impact van de hogere verbruiksbelasting. In 2024 steeg deze met meer dan 9 procent, in 2023 was dat zelfs ruim 30 procent.
De bierconsumptie in de horeca nam het afgelopen jaar met 1,1 procent af. De thuisconsumptie daalde met ruim 4 procent, waarbij in het tweede halfjaar van 2024 wel sprake was van een licht herstel. In december liet de thuisconsumptie een kleine groei zien van een half procent. De brouwers hopen dat de groei in 2025 doorzet.
De brouwers zijn ook blij dat het kabinet de accijnzen en verbruiksbelasting voor dit jaar niet heeft verhoogd. Ook werkt het kabinet momenteel aan een voorstel voor het invoeren van gedifferentieerde tarieven in de verbruiksbelasting. De brouwers roepen het kabinet op bij de herziening van de verbruiksbelasting de preventieoverwegingen zwaar te laten meewegen en alcoholvrij bier uit te zonderen van de nieuwe verbruiksbelasting, zoals dat bijvoorbeeld ook in Engeland gebeurt.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
17 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
19 uur geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De recordprijs van diesel in Nederland komt uit op 2,824 euro per liter, meldt voordeelplatform UnitedConsumers. Brandstofprijzen stijgen al een tijdlang door de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran, die de export van brandstoffen door Golfstaten ernstig hindert.
22 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ook de AI van Google, Gemini, heeft onbedoeld meerdere andere bedrijven gehackt door inloggegevens te raden. Dat gebeurde in mei, heeft het bedrijf bekendgemaakt.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.
1 dag geleden