Bidprocedure Tokio 2020 ter discussie
TOKIO (ANP/RTR) - Amper een dag na de officiële bekendmaking van de nieuwe data voor de uitgestelde Zomerspelen in Tokio (23 juli - 8 augustus 2021), is de Japanse bidprocedure voor het evenement ter discussie gesteld. Persbureau Reuters heeft financiële documenten van de Japanse bidcommissie ingezien. Daarin staan onder meer forse betalingen vermeld aan een Japanse zakenman, Haruyuki Takahashi, en aan een instelling met ex-premier Yoshiro Mori aan het hoofd, de huidige voorzitter van het Japanse organisatiecomité.
Takahashi, voormalig directeur van het reclamebureau Dentsu Inc, ontving 8,2 miljoen dollar (circa 7,5 miljoen euro) van de Japanse bidcommissie. Hij verrichtte daarvoor werkzaamheden in het lobbycircuit om de Zomerspelen naar Tokio te halen.
De Japanse bidcommissie maakte aan de firma, zonder winstoogmerk, van Mori een bedrag van ruim 1 miljoen euro over. Hiervoor zou het bedrijf voornamelijk "internationale informatie hebben geanalyseerd", aldus een woordvoerder van Mori.
Fraude en witwassen
Takahashi trachtte onder meer IOC-leden, onder wie de verdachte oud-voorzitter van de internationale atletiekfederatie Lamine Diack, te bewegen om op het Japanse bid te stemmen. Het Openbaar Ministerie in Frankrijk heeft de 86-jarige Senegalees aangeklaagd voor fraude en witwassen.
Diack zou van de Japanse bidcommissie via een tussenpersoon uit Singapore een bedrag van ruim 2 miljoen euro hebben gekregen om binnen het IOC steun te vergaren voor Tokio 2020. Diack heeft huisarrest in Frankrijk, in afwachting van zijn rechtszaak die mogelijk komende zomer begint.
Cadeaus
Na de geslaagde procedure in 2013 kreeg Takahashi een functie in het Japanse organisatiecomité voor Tokio 2020. Hij erkende dat hij de miljoenen van de Japanse bidcommissie had ontvangen. Ook gaf hij toe dat hij cadeaus aan onder anderen Diack had overhandigd, waaronder horloges van Seiko en digitale camera's. Hij ziet echter niets illegaals in zijn manier van doen. "Het ging om goedkope dingen. Je kunt ook niet met lege handen aankomen."
Uit het onderzoek van Reuters kwam naar voren dat aan het Japanse horlogemerk Seiko destijds een bedrag van ruim 40.000 euro is betaald door de Japanse bidcommissie. Een woordvoerder van het IOC liet weten dat het IOC niet op de hoogte was gebracht van betalingen aan particuliere partijen en evenmin van eventuele cadeaus aan IOC-leden.
Volgens een woordvoerder van de Japanse bidcommissie was de inbreng van Takahashi in de procedure onmisbaar. "Wij hadden iemand nodig die de zakenwereld begreep. Hij had de juiste contacten en kreeg provisie voor de sponsors die hij binnen bracht."
Meer uit Sport
ORCIÈRES-MERLETTE (ANP) - De Ecuadoraan Richard Carapaz heeft de achttiende etappe in de Tour de France van Voiron over een afstand van 185,2 kilometer naar Orcières-Merlette gewonnen. De 33-jarige renner van EF Education-EasyPost ging na een slotklim van 7,1 kilometer op een hoogte van 1825 meter alleen over de streep.
17 minuten geledenVOIRON (ANP) - De wielrenners in de Tour de France zijn vertrokken voor de eerste van drie bergritten in de Alpen. De etappe voert van Voiron, waar Jasper Philipsen woensdag de sprint won, naar het skioord Orcières-Merlette op een hoogte van 1825 meter.
4 uur geledenVOIRON (ANP) - De Belg Jasper Philipsen heeft in de zeventiende etappe zijn eerste ritzege van deze Tour de France geboekt. Mathieu van der Poel hielp zijn ploeggenoot bij Alpecin - Premier Tech in de sprint in Voiron naar zijn elfde ritzege in totaal in de Ronde van Frankrijk. Olav Kooij werd derde na een spannende finale, achter de Zwitser Mauro Schmid.
1 dag geledenCHAMBÉRY (ANP) - Het wielerpeloton in de Tour de France is vanuit Chambéry vertrokken voor de zeventiende etappe. Waarschijnlijk is er al snel veel actie, omdat veel renners in de kopgroep willen zitten. De vier gecategoriseerde beklimmingen zijn in de eerste 60 kilometer, met de zwaarste van de derde categorie. Mathieu van der Poel heeft aangekondigd voor de etappezege te willen gaan.
1 dag geledenSYDNEY (ANP) - De Nederlandse waterpolosters hebben in de kwartfinales van de finaleronde van de World Cup in Sydney met 6-11 verloren van Rusland. Het team van bondscoach Evangelos Doudesis komt op het toernooi nog in actie in de strijd om de plaatsen vijf tot en met acht.
1 dag geledenOSLO (ANP/DPA/RTR) - De Noorse oud-roeikampioen Olaf Tufte is dinsdag op 50-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie bekendgemaakt. Volgens berichten in de Noorse media werd de tweevoudig olympisch kampioen bewusteloos aangetroffen op zijn boerderij. Ondanks onmiddellijke hulpverlening kon zijn leven niet worden gered. Over de doodsoorzaak is niets bekend.
1 dag geledenTHONON-LES-BAINS (ANP) - Remco Evenepoel heeft zijn tweede etappezege op rij geboekt in de Tour de France. De Belgische wereldkampioen tijdrijden van Red Bull - Bora-hansgrohe was in de zestiende etappe, een individuele tijdrit over 26 kilometer, duidelijk sneller dan geletruidrager Tadej Pogačar uit Slovenië. De Deen Mattias Skjelmose eindigde als derde. Thymen Arensman was op de zevende plaats de beste Nederlander.
1 dag geleden