Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bidprocedure Tokio 2020 ter discussie

Bidprocedure Tokio 2020 ter discussie

TOKIO (ANP/RTR) - Amper een dag na de officiële bekendmaking van de nieuwe data voor de uitgestelde Zomerspelen in Tokio (23 juli - 8 augustus 2021), is de Japanse bidprocedure voor het evenement ter discussie gesteld. Persbureau Reuters heeft financiële documenten van de Japanse bidcommissie ingezien. Daarin staan onder meer forse betalingen vermeld aan een Japanse zakenman, Haruyuki Takahashi, en aan een instelling met ex-premier Yoshiro Mori aan het hoofd, de huidige voorzitter van het Japanse organisatiecomité.

Takahashi, voormalig directeur van het reclamebureau Dentsu Inc, ontving 8,2 miljoen dollar (circa 7,5 miljoen euro) van de Japanse bidcommissie. Hij verrichtte daarvoor werkzaamheden in het lobbycircuit om de Zomerspelen naar Tokio te halen.

De Japanse bidcommissie maakte aan de firma, zonder winstoogmerk, van Mori een bedrag van ruim 1 miljoen euro over. Hiervoor zou het bedrijf voornamelijk "internationale informatie hebben geanalyseerd", aldus een woordvoerder van Mori.

Fraude en witwassen

Takahashi trachtte onder meer IOC-leden, onder wie de verdachte oud-voorzitter van de internationale atletiekfederatie Lamine Diack, te bewegen om op het Japanse bid te stemmen. Het Openbaar Ministerie in Frankrijk heeft de 86-jarige Senegalees aangeklaagd voor fraude en witwassen.

Diack zou van de Japanse bidcommissie via een tussenpersoon uit Singapore een bedrag van ruim 2 miljoen euro hebben gekregen om binnen het IOC steun te vergaren voor Tokio 2020. Diack heeft huisarrest in Frankrijk, in afwachting van zijn rechtszaak die mogelijk komende zomer begint.

Cadeaus

Na de geslaagde procedure in 2013 kreeg Takahashi een functie in het Japanse organisatiecomité voor Tokio 2020. Hij erkende dat hij de miljoenen van de Japanse bidcommissie had ontvangen. Ook gaf hij toe dat hij cadeaus aan onder anderen Diack had overhandigd, waaronder horloges van Seiko en digitale camera's. Hij ziet echter niets illegaals in zijn manier van doen. "Het ging om goedkope dingen. Je kunt ook niet met lege handen aankomen."

Uit het onderzoek van Reuters kwam naar voren dat aan het Japanse horlogemerk Seiko destijds een bedrag van ruim 40.000 euro is betaald door de Japanse bidcommissie. Een woordvoerder van het IOC liet weten dat het IOC niet op de hoogte was gebracht van betalingen aan particuliere partijen en evenmin van eventuele cadeaus aan IOC-leden.

Volgens een woordvoerder van de Japanse bidcommissie was de inbreng van Takahashi in de procedure onmisbaar. "Wij hadden iemand nodig die de zakenwereld begreep. Hij had de juiste contacten en kreeg provisie voor de sponsors die hij binnen bracht."

Meer uit Sport

Red Bull neemt na 20 jaar afscheid van hoofdontwerper Skinner

MILTON KEYNES (ANP) - Hoofdontwerper Craig Skinner heeft na een dienstverband van twintig jaar het Formule 1-team van Red Bull verlaten. Hij speelde een belangrijke rol bij de successen van het team. Max Verstappen won tussen 2021 en 2024 vier wereldtitels.

20 minuten geleden
Wielrenner Evenepoel wint tijdrit en gaat aan kop in UAE Tour

HUDAYRIYAT ISLAND (ANP) - De Belgische wielrenner Remco Evenepoel heeft de tweede etappe van de UAE Tour in de Verenigde Arabische Emiraten gewonnen, een individuele tijdrit over 12 kilometer. Hij was zes seconden sneller dan de nummer 2 Joshua Tarling (INEOS Grenadiers) uit Groot-Brittannië.

36 minuten geleden
Topatlete Bol meldt zich met blessure af voor 600 meter Liévin

ARNHEM (ANP) - Femke Bol loopt donderdag niet de 600 meter op de indoorwedstrijd uit de World Tour in het Franse Liévin. De Nederlandse topatlete meldt op Instagram dat ze kampt met een peesblessure in haar voet. "Helaas zal ik deze week niet lopen in Liévin. Het is geen makkelijk besluit, maar ik moet luisteren naar mijn lichaam", schrijft ze.

1 uur geleden
Olympische finale snowboard slopestyle afgelast door sneeuwval

LIVIGNO (ANP) - De strijd om de medailles op het onderdeel snowboarden slopestyle voor vrouwen is afgelast. Het sneeuwde te hard in Livigno, meldde de organisatie van de Winterspelen in Milaan en Cortina. De drie runs stonden gepland voor dinsdag tussen 13.00 en 14.00 uur. Het evenement zal op een andere dag worden gehouden.

2 uur geleden
Duitse skibond woedend om afbreken teamwedstrijd schansspringen

PREDAZZO (ANP/DPA) - De Duitse skibond is woedend over het afbreken van de derde en laatste ronde van het schansspringen voor landenteams op de Winterspelen van Milaan en Cortina. De organisatie besloot maandagavond de wedstrijd na enkele vertragingen af te breken door hevige sneeuwval. Er moesten toen nog drie skispringers van de schans. Het resultaat van de eerste twee ronden bepaalde de einduitslag.

5 uur geleden
Freestyleskiester Gu moet genoegen nemen met zilver op big air

LIVIGNO (ANP/AFP) - De Chinese freestyleskiester Eileen Gu heeft bij de Olympische Spelen genoegen moeten nemen met de zilveren medaille op het onderdeel big air. Megan Oldham veroverde goud namens Canada, de Italiaanse Flora Tabanelli pakte brons. De finale in Livigno werd met meer dan een uur uitgesteld vanwege zware sneeuwval.

15 uur geleden
Rouwende skiër McGrath vlucht bos in na verliezen goud op slalom

BORMIO (ANP) - Skiër Atle Lie McGrath vluchtte het bos in na zijn mislukte optreden op de slalom bij de Winterspelen. De Noor was de snelste in de eerste run en had zicht op goud, maar hij botste in de tweede manche tegen een poortje en viel uit.

18 uur geleden