Bidens State of the Union lijkt campagneaftrap te worden
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden houdt deze donderdag (Amerikaanse tijd) zijn State of the Union. De jaarlijkse toespraak voor het Congres wordt deze keer gezien als de aftrap van zijn campagne voor de presidentsverkiezingen.
De Democraten zijn nog bezig met hun voorverkiezingen en Biden heeft nog onvoldoende steun om de officiële kandidaat genoemd te worden, maar in de praktijk is dat hoogstwaarschijnlijk een kwestie van tijd. Grootste punt van zorg voor het campagneteam van de president is of hij in staat is om de Republikein Donald Trump te verslaan. Uit kiezersonderzoek blijkt dat hij allerminst zeker is van steun in een aantal kiesdistricten en doelgroepen die hem vier jaar geleden nog aan de overwinning hielpen.
Uit peilingen blijkt dat veel Amerikanen Biden te oud vinden. Ook heeft een deel van zijn electoraat bij de vorige verkiezingen moeite met de steun van zijn regering voor de regering in Israël in de strijd tegen Hamas. Volgers van de Amerikaanse politiek zijn benieuwd hoe hij hier in zijn State of the Union mee zal omgaan, welke accenten hij in zijn campagne zal leggen en of en hoe hij Trump zal aanvallen.
Biden spreekt in een gezamenlijke vergadering van het Congres, dat bestaat uit het Huis van Afgevaardigden en de Senaat. De toespraak begint volgens planning om 21.00 lokale tijd. Dat is in Nederland om 03.00 uur in de nacht van donderdag op vrijdag.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Sinds het begin van de zomer is in de Europese Unie meer natuur afgebrand dan in dezelfde periode van recordjaar 2025. Dat blijkt uit een analyse van het ANP op basis van wekelijkse cijfers van klimaatdienst Copernicus.
15 minuten geledenMADRID (ANP/AFP/RTR) - Van de mogelijk 60.000 mensen die in korte tijd de Spaanse enclave Ceuta zijn binnengedrongen, zijn er vrijdag al 25.000 terug naar Marokko gegaan. Dit is een schatting van het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken.
38 minuten geledenCEUTA (ANP/RTR/AFP) - De lokale leider van de Spaanse exclave Ceuta, Juan Jesús Vivas, schat dat er de afgelopen dagen zo'n 60.000 migranten het gebied zijn binnengekomen. Daarbij zijn zeker 34 mensen om het leven gekomen, zei hij tijdens een persmoment.
55 minuten geledenCEUTA (ANP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft op bezoek in Ceuta de Marokkaanse autoriteiten bedankt voor hun bereidheid mee te werken aan de terugkeer van tienduizenden migranten. In korte tijd zijn tienduizenden mensen de Spaanse exclave binnengedrongen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Twee Eurocommissarissen hebben van voorzitter Ursula von der Leyen opdracht gekregen de situatie in de Spaanse exclave Ceuta "onder controle te houden", stelt Von der Leyen op X. "De beelden uit Ceuta zijn onacceptabel. We kunnen niet toestaan dat iemand onze Unie binnenkomt zonder zich aan onze regels te houden."
1 uur geledenALGECIRAS/CEUTA (ANP/AFP) - Het aantal migranten dat om het leven is gekomen bij pogingen de Spaanse exclave Ceuta te bereiken is opgelopen naar 24, schrijven Spaanse media. De Spaanse regering stuurt nieuwe versterkingen naar het gebied, inclusief drones en acht duikers met boten.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt twee olietankers in de Straat van Hormuz te hebben beschoten. Die zouden vanuit de lucht worden geëscorteerd door de Amerikaanse krijgsmacht, maar zijn volgens Iran door de aanvallen tot stilstand gebracht. Vier andere schepen zouden daarna zijn omgedraaid om hetzelfde lot te voorkomen.
2 uur geleden