Biden: Zweden en Finland maken de NAVO alleen maar sterker
WASHINGTON (ANP/DPA/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft zijn volledige steun uitgesproken voor de aanvragen van Finland en Zweden om lid te worden van de NAVO. "Finland en Zweden maken de NAVO alleen maar sterker", zei Biden na een ontmoeting in het Witte Huis met de Finse president Sauli Niinistö en de Zweedse premier Magdalena Andersson. "En een sterke NAVO is de basis voor de Amerikaanse veiligheid."
Biden zei ook dat hij er trots op is dat Zweden en Finland zich willen aansluiten bij de "sterkste en machtigste defensiealliantie in de wereldgeschiedenis". Hij benadrukte dat beide landen al hechte partners zijn van de VS. En hij herhaalde nog maar eens dat de NAVO een defensief bondgenootschap is. "De toetreding van nieuwe leden tot de NAVO vormt voor geen enkel land een bedreiging."
Maandag zei de Russische president Poetin nog dat de VS de uitbreiding van de NAVO op een "agressieve" manier gebruiken om een "toch al moeilijke mondiale veiligheidssituatie te verergeren".
Turkije
Eerder donderdag zei de Turkse president Recep Tayyip Erdogan dat hij er niet over piekert om in te stemmen met een NAVO-lidmaatschap van Finland en Zweden. Beide Noord-Europese landen zouden terroristen herbergen, onder wie Koerdische militanten van de in Turkije verboden PKK. En Turkije wil goede betrekkingen blijven houden met Moskou. Turkije is volgens waarnemers sinds de Koude Oorlog een historische pijler van de NAVO en kan net als elk lid aanvragen van nieuwe leden blokkeren.
De Finse president Niinisto zei na de ontmoeting met Biden dat Finland alle door Turkije genoemde "zorgen" zou wegnemen. "We veroordelen terrorisme in al zijn vormen en we zijn actief betrokken bij de bestrijding ervan", zei hij.
Meer uit Buitenland
SAO PAULO (ANP/RTR) - De Braziliaanse regering heeft Elon Musks bedrijf xAI dertig dagen de tijd gegeven om te voorkomen dat chatbot Grok seksueel getinte nepbeelden verspreidt. Consumentenorganisatie Senacon, gegevensbeschermingsautoriteit ANPD en federale aanklagers dreigen met wettelijke of juridische maatregelen als xAI daar geen gehoor aan geeft.
2 uur geledenGELIDA (ANP/RTR) - De machinist van de forensentrein die dinsdag in de omgeving van Barcelona op een omgevallen muur botste, is overleden. Bij het voorval raakten volgens de lokale brandweer 37 mensen gewond, van wie vier ernstig.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado "graag" een rol geven in dat land. Dat zei hij tijdens een persconferentie in Washington rond zijn eenjarig jubileum in zijn tweede termijn als president.
5 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, en andere hooggeplaatste personen in de staat hebben dagvaardingen ontvangen, meldt een functionaris van het ministerie van Justitie aan persbureau Reuters. Volgens CBS News hebben de dagvaardingen te maken met een strafonderzoek naar het hinderen van federale agenten.
7 uur geledenRICHMOND HILL (ANP) - Het wereldwijde watersysteem verkeert niet alleen in crisis, maar is op veel plaatsen ronduit "failliet", volgens een dinsdag verschenen VN-rapport. "Dit rapport vertelt een ongemakkelijke waarheid: veel regio's leven boven hun hydrologische stand en veel kritieke watersystemen zijn al bankroet", vat hoofdauteur Kaveh Madani van het VN-instituut voor Water, Milieu en Gezondheid de boodschap samen.
7 uur geleden