
Biden ziet vooruitgang in VS na 'uitdagend' jaar presidentschap
WASHINGTON (ANP) - Joe Biden vindt dat de Verenigde Staten er na zijn eerste jaar als president ondanks alle uitdagingen een stuk beter voor staan. In een toespraak aan de vooravond van zijn jubileum prees hij het werk van zijn regering na vier jaar Donald Trump als "enorme" vooruitgang. "Maar het is werk is niet klaar."
Het 79-jarige staatshoofd claimde dat onder zijn bewind een recordaantal van 6,4 miljoen banen is gecreëerd en het aantal coronavaccinaties enorm is opgevoerd. Biden pronkte ook met de enorme investeringen voor betere infrastructuur, zodat wegen worden verbeterd en meer Amerikanen toegang hebben tot schoon drinkwater.
De fors lagere kosten voor kinderopvang betekenen volgens hem veel voor werkende vrouwen, terwijl de belastingen voor het leeuwendeel van de bevolking niet zijn gestegen. Maar de inflatie moet wel onder controle komen, zei hij.
Republikeinen
Tijdens de persconferentie keerde Biden zich tegen de Republikeinen, van wie hij "meer tegenstand kreeg dan verwacht". Momenteel hebben zijn Democraten nog de meerderheid in het Congres. Over ongeveer tien maanden vinden tussentijdse verkiezingen plaats. Biden moet nu proberen het vertrouwen van kiezers terug te winnen, zodat zijn partij die meerderheid behoudt.
Uit opiniepeilingen komt naar voren dat veel kiezers minder positief zijn over zijn eerste jaar. Biden had daarin in het Oval Office te maken met de coronacrisis, de terugtrekking uit Afghanistan, de Russische dreiging tegenover Oekraïne, hogere misdaadcijfers en stijgende kosten van levensonderhoud en dat heeft hij volgens velen niet goed afgehandeld. Hij erkende dat eerder een grootschalig coronatestprogramma had moeten worden uitgerold. Inmiddels worden bijvoorbeeld op scholen massaal gratis testen uitgedeeld. Biden wees op de sterk toegenomen vaccinatiegraad.
Oekraïne
Wat betreft Oekraïne herhaalde Biden dat een Russische inval "rampzalig" zou uitpakken voor Moskou. Inmiddels is volgens hem voor 600 miljoen dollar aan geavanceerd militair materieel naar Oekraïne getransporteerd. Rusland zal de gevolgen van zijn acties goed moeten inschatten, aldus Biden, die overigens niet verwacht dat er een grote Russische aanval komt, mede omdat dat tot veel Russische slachtoffers zou leiden.
Het laatste wat Rusland wil is dat Finland zou besluiten lid van de NAVO te worden, merkte hij op. Het Kremlin eist dat het westerse militaire bondgenootschap niet verder oostwaarts uitbreidt.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP) - Families van gijzelaars die nog worden vastgehouden in Gaza zeggen dat de Israëlische regering een "historische kans" laat schieten om de gijzelaars vrij te krijgen. Die kans kwam er door het bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan het Midden-Oosten, zegt het Hostages and Missing Families Forum. Dat is de belangrijkste organisatie voor naasten van gijzelaars.
34 minuten geledenABU DHABI (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wil een ontmoeting met de Russische president Vladimir Poetin inplannen "zo snel als we het kunnen regelen". Een dergelijke bijeenkomst is volgens hem nodig voor een doorbraak in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland.
40 minuten geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Oekraïense topfunctionarissen hebben Amerikaanse en Europese bondgenoten gesproken in Istanbul, zegt een Oekraïense bron. Oekraïne en Rusland staan op het punt in die Turkse stad voor het eerst in ruim drie jaar weer direct overleg te voeren.
54 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen hebben volgens hulpverleners in Gaza sinds middernacht aan vijftig mensen het leven gekost. De slachtoffers vielen in het noorden van de Gazastrook, zegt de burgerbescherming. Die spreekt van aanvallen op woningen van burgers.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een rechtszaak tegen Iran aangespannen bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag. Dat doet het land in de zaak van de gevangen Franse burgers Cécile Kohler en Jacques Paris. Het koppel zit sinds mei 2022 vast in Iran op beschuldiging van spionage.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Motown-legende Smokey Robinson wordt strafrechtelijk onderzocht na beschuldigingen van seksueel misbruik. De politie van Los Angeles County heeft tegen de BBC gezegd dat het onderzoek "in de beginfase" is.
2 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR/AFP) - Het overleg tussen Oekraïne en Rusland in Turkije begint deze vrijdag om 11.30 uur Nederlandse tijd, melden bronnen bij het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken. Bij het gesprek schuift Turkije zelf ook aan. Voorafgaand aan de ontmoeting is er een gesprek met vertegenwoordigers van Oekraïne, de Verenigde Staten en Turkije. Dat begint om 09.45 uur.
2 uur geleden