Biden ziet kans op goedkeuring economisch plan ondanks afwijzing
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Joe Biden denkt dat er nog steeds een kans is om een deal te sluiten met de Democratische senator Joe Manchin om zijn zogeheten Build Back Better-plan door het Congres te krijgen. Het economische plan van bijna 1800 miljard dollar (ongeveer 1540 miljard euro) kwam op losse schroeven te staan door het verrassende besluit van Manchin om het niet te steunen.
"Ik denk nog steeds dat er een mogelijkheid is om het Build Back Better-plan gedaan te krijgen", zei Biden tegen verslaggevers in het Witte Huis. De president wees erop dat Goldman Sachs de groeiverwachtingen voor de Amerikaanse economie voor volgend jaar heeft verlaagd na de aankondiging van Manchin. Ook omschreef Biden het plan opnieuw als een instrument om de stijgende inflatie tegen te gaan.
"Alle zaken in het wetsvoorstel zullen de prijzen en kosten verlagen voor mensen uit de middenklasse en de arbeidersklasse", aldus Biden. "Senator Manchin en ik gaan iets voor elkaar krijgen."
Nieuwe onderhandelingen
Het wetsvoorstel, dat in november werd goedgekeurd door het Huis van Afgevaardigden, bevat veel financiering voor het sociale vangnet, waaronder goedkopere medicijnen, belastingverlagingen en kinderopvang. Ook is veel geld van het plan bedoeld voor de strijd tegen de opwarming van de aarde.
Manchin zei zondagavond tegen Fox News "alles geprobeerd te hebben" om zijn steun aan het voorstel te verlenen, maar vond de kosten uiteindelijk te hoog. Volgens een ingewijde hebben Biden en Manchin zondagavond ook een gesprek gehad. Daarbij werd de mogelijkheid opengehouden dat er nieuwe onderhandelingen over het pakket zouden komen.
Of Biden delen van zijn wetsvoorstel kan redden, hangt nu af van de nieuwe onderhandelingen met Manchin. De president heeft voor het plan de stemmen van alle vijftig Democratische senatoren nodig, aangezien de vijftig Republikeinse senatoren allemaal tegen zullen stemmen. Bij gelijke stemmen kan vicepresident Kamala Harris de beslissende stem geven. De Democratische Senaatsleider Chuck Schumer zou naar verluidt in januari wil stemmen over een herziene versie van het economische plan van Biden.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israƫlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
11 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
15 uur geleden