
Biden zet 37 terdoodveroordelingen om in levenslange straffen
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft van 37 van de 40 misdadigers die op federaal niveau ter dood waren veroordeeld de straf omgezet in levenslange opsluiting. Daarmee wil hij voorkomen dat ze onder zijn opvolger Donald Trump een dodelijke injectie krijgen.
"Vergis u niet: ik veroordeel deze moordenaars, rouw om de slachtoffers van hun verachtelijke daden", zei Biden. "Maar geleid door mijn geweten en mijn ervaring, ben ik er meer dan ooit van overtuigd dat we het gebruik van de doodstraf op federaal niveau moeten stoppen."
Sinds 2003 werden er geen federale gevangenen meer geëxecuteerd, tot Trump in 2020 de executies opnieuw liet beginnen. In de laatste zes maanden van zijn presidentschap werden dertien misdadigers gedood, meer dan onder enige andere president in meer dan honderd jaar. Tijdens zijn campagne kondigde Trump aan het gebruik van de doodstraf uit te breiden in een tweede termijn.
In iets minder dan de helft van de Amerikaanse staten vinden er nog executies plaats. Op staatniveau werden dit jaar in totaal 25 gevangenen geëxecuteerd.
De drie terdoodveroordeelden van wie Biden de straf niet omzet, zijn misdadigers die haatmoorden of terroristische daden hebben begaan. Het gaat om Dzhokhar Tsarnaev, die in 2013 een aanslag uitvoerde tijdens de marathon van Boston, Dylann Roof, een racist die in 2015 negen zwarte kerkgangers vermoordde, en Robert Bowers, die in 2018 elf joden doodschoot in een synagoge.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - De noodhulpcoördinator van de Verenigde Naties heeft een Israëlisch plan voor de distributie van hulp in de Palestijnse Gazastrook gehekeld als een "cynische bijzaak, een opzettelijke afleiding, een vijgenblad voor verder geweld en ontheemding". Volgens de Britse diplomaat Tom Fletcher wil Israël het gebied liever ontvolken.
8 minuten geledenCANNES (ANP) - De Amerikaanse acteur Robert De Niro heeft op de openingsavond van het Filmfestival van Cannes hard uitgehaald naar de Amerikaanse president Donald Trump en de manier waarop die de democratie en de kunstwereld bedreigt. De Niro kreeg het podium omdat hij een ere-Palm in ontvangst mocht nemen voor zijn volledige oeuvre. De prijs werd hem overhandigd door Leonardo DiCaprio.
32 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Ook Luxemburg, een van de hekkensluiters in de NAVO, wil nog dit jaar aan de NAVO-afspraken over defensiebudgetten voldoen. Het kleine NAVO-land wilde daarvoor eigenlijk tot 2030 de tijd nemen.
47 minuten geledenCAIRO/GAZA (ANP/RTR/AFP) - Door een Israëlische luchtaanval op een ziekenhuis in de Gazastrook is een bekende Palestijnse journalist gedood die door Israël ervan werd beschuldigd samen te werken met de Palestijnse beweging Hamas. Hij lag gewond in een ziekenhuis in het zuidelijke Khan Younis na een eerdere aanval, aldus het gezondheidsministerie in het gebied.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische socialistische vakbond ACOD heeft dinsdag herhaaldelijk een campagnefilmpje Speak up for Palestine uitgezonden op VRT 1, waar ook het Eurovisie Songfestival wordt uitgezonden. De bond deed dat uit protest tegen de deelname van Israël aan het muziekevenement, meldde het Belgische VRT NWS.
2 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump stuurt zijn buitenlandminister Marco Rubio naar Turkije voor vredesoverleg later deze week met de Russen en Oekraïners. Het is nog onduidelijk hoe de Oekraïense en Russische delegatie zijn samengesteld.
3 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten heffen alle sancties tegen Syrië op. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigd. Volgens Trump dienden de sancties een belangrijke functie, maar moet Syrië nu verder.
3 uur geleden