Biden wil uitleg van raffinaderijen over hoge prijzen aan de pomp
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden wil van oliebedrijven weten hoe het kan dat de prijzen aan de pomp in de Verenigde Staten momenteel zo hoog zijn en waarom er niet meer benzine op de markt komt. Daarmee voert Biden zijn retoriek tegen de sector op, nu hij onder druk staat vanwege de hard opgelopen prijzen.
Biden schreef een brief aan leidinggevenden van bedrijven als Marathon Petroleum, Valero Energy en ExxonMobil. Daarin deed de president zijn beklag over de bezuinigingen op olieraffinage om maar meer winst te kunnen maken, De brief zou ook gestuurd zijn aan Shell, Phillips 66, Chevron en BP, aldus bronnen rond het Witte Huis tegen Reuters die de brief inzag.
"In een tijd van oorlog zijn winstmarges van raffinaderijen die veel hoger zijn dan normaal en direct worden doorberekend aan Amerikaanse gezinnen, niet acceptabel", schreef Biden. De president voegde eraan toe dat het gebrek aan raffinage de gasprijzen sneller opdreef dan de olieprijzen. Biden schreef verder over een gebrek aan steun vanuit de industrie nu de VS proberen om de gevolgen van de Russische invasie in Oekraïne te compenseren, door bijvoorbeeld meer olie uit de strategische reserves te halen.
Winsten
Olieconcerns boeken ondertussen enorme winsten omdat de invasie heeft geleid tot een krapte in het aanbod. Daardoor zijn de prijzen van ruwe olie sterk gestegen. Ondanks de recordprijzen aan de pomp blijft de vraag naar brandstof robuust.
De raffinaderijen in de VS draaien naar eigen zeggen bijna op maximale kracht om brandstof te verwerken. De olieconcerns zeggen dat ze weinig kunnen doen om snel aan de eisen van Biden te voldoen. Shell gaf aan op volle capaciteit te produceren en bekijkt opties om de olie- en benzineproductie te verhogen, aldus een woordvoerder.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met verliezen gesloten. Beleggers reageerden op inflatiecijfers over september, die hoger uitvielen dan verwacht en de sterkste toename sinds april kenden.
46 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Verenigde Staten moeten zich aan de wetgeving van Groenland houden als zij naar grondstoffen op het eiland willen zoeken. Dat heeft het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd, nadat de Amerikaanse president Donald Trump eerder woensdag had verklaard dat de VS gaan beginnen met "grootschalige olie-, gas- en mineralenexploratie" op Groenland.
52 minuten geledenDES MOINES (ANP) - Iowa, Kansas en zes andere Amerikaanse staten spannen een rechtszaak aan tegen OpenAI vanwege de vermeende schadelijke effecten van ChatGPT voor kinderen. Dat meldt het collectief van aanklagers uit die staten in een persconferentie.
1 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De Nederlandse topman van parfumerie- en cosmeticawinkelketen Douglas stapt na vier jaar op als hoogste bestuurder bij het bedrijf. De Duitse keten meldt dat Sander van der Laan dit zelf heeft besloten. Hij wordt per 1 november opgevolgd door de Fransman Jean-Marc Bellaiche, die woensdag door de raad van commissarissen is benoemd tot de nieuwe topman voor een periode van vier jaar.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn wil woensdagavond de reguliere levering van alle versproducten aan winkels hervatten. Dat meldt de supermarktketen in een update over het cybersecurityincident en de problemen waar het bedrijf al dagen mee kampt. De afgelopen dagen waren er lege schappen in een aantal vestigingen van onder meer bepaalde versproducten, zoals groenten en fruit, vanwege de IT-problemen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASML was woensdag een van de winnaars op de aandelenbeurs in Amsterdam. De chipmachinemaker uit Veldhoven kwam met resultaten over het afgelopen kwartaal. Daarin heeft ASML zijn omzet en winst verder opgevoerd. Ook scherpte het bedrijf de omzetverwachting voor het hele jaar aan.
5 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG) - Streamingdienst Netflix schrapt wereldwijd ongeveer duizend banen. Dat melden verschillende media op basis van een e-mail die medetopmannen Greg Peters en Ted Sarandos woensdag naar het personeel hebben gestuurd. Netflix kampt met een afnemende groei.
5 uur geleden