Biden wil uitleg van raffinaderijen over hoge prijzen aan de pomp
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden wil van oliebedrijven weten hoe het kan dat de prijzen aan de pomp in de Verenigde Staten momenteel zo hoog zijn en waarom er niet meer benzine op de markt komt. Daarmee voert Biden zijn retoriek tegen de sector op, nu hij onder druk staat vanwege de hard opgelopen prijzen.
Biden schreef een brief aan leidinggevenden van bedrijven als Marathon Petroleum, Valero Energy en ExxonMobil. Daarin deed de president zijn beklag over de bezuinigingen op olieraffinage om maar meer winst te kunnen maken, De brief zou ook gestuurd zijn aan Shell, Phillips 66, Chevron en BP, aldus bronnen rond het Witte Huis tegen Reuters die de brief inzag.
"In een tijd van oorlog zijn winstmarges van raffinaderijen die veel hoger zijn dan normaal en direct worden doorberekend aan Amerikaanse gezinnen, niet acceptabel", schreef Biden. De president voegde eraan toe dat het gebrek aan raffinage de gasprijzen sneller opdreef dan de olieprijzen. Biden schreef verder over een gebrek aan steun vanuit de industrie nu de VS proberen om de gevolgen van de Russische invasie in Oekraïne te compenseren, door bijvoorbeeld meer olie uit de strategische reserves te halen.
Winsten
Olieconcerns boeken ondertussen enorme winsten omdat de invasie heeft geleid tot een krapte in het aanbod. Daardoor zijn de prijzen van ruwe olie sterk gestegen. Ondanks de recordprijzen aan de pomp blijft de vraag naar brandstof robuust.
De raffinaderijen in de VS draaien naar eigen zeggen bijna op maximale kracht om brandstof te verwerken. De olieconcerns zeggen dat ze weinig kunnen doen om snel aan de eisen van Biden te voldoen. Shell gaf aan op volle capaciteit te produceren en bekijkt opties om de olie- en benzineproductie te verhogen, aldus een woordvoerder.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Stellantis, het moederbedrijf van onder meer Opel, Citroën en Fiat, is van plan om dit jaar honderden extra ingenieurs aan te nemen op verschillende locaties in Europa en de Verenigde Staten. Dat heeft hoofd engineering en technologie van de autofabrikant Ned Curic gezegd tijdens een autobeurs in Parijs.
8 uur geledenCUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple zegt dat de vraag naar de nieuwste iPhone Duo "buitengewoon" is, nadat de verwachte levertijden al snel opliepen naar eind januari volgend jaar. "De vraag naar pre-orders voor de iPhone Duo, onze eerste opvouwbare iPhone, is buitengewoon", meldt het bedrijf in een verklaring.
10 uur geledenASSE (ANP) - De onlinebesteldienst van de Belgische supermarktketen Delhaize is weer volledig operationeel, nadat die supermarkt net als de Nederlandse Albert Heijn werd getroffen door een IT-incident. Dat meldt persbureau Belga zaterdag. Bij Albert Heijn kan online bestellen nog niet.
12 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - AI-bedrijf Anthropic heeft "stilletjes" zijn eigen voorstel voor een veiligheidswet voor kunstmatige intelligentie (AI) voorgelegd aan Amerikaanse wetgevers. Dat schrijft nieuwssite Politico op basis van verschillende anonieme bronnen.
12 uur geledenBANGKOK (ANP) - Lidstaten van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwen dat de veerkracht van de wereldeconomie niet voor lief moet worden genomen. Dat staat in een verklaring na afloop van de bijeenkomst in Bangkok.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag met koersverliezen gesloten. Een turbulente beursweek eindigde in mineur door de verkoop van aandelen in de technologiesector en stijgende olieprijzen. Beleggers blijven twijfelen of zij hun investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) kunnen terugverdienen. Hoewel de vraag naar chips groot blijft, willen beleggers ook rendement zien op de bedragen die worden geïnvesteerd in datacenters en andere infrastructuur.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De prijs voor een vat Brentolie heeft voor het eerst sinds mei de grens van 110 dollar per vat bereikt. De prijs steeg met bijna 4 procent nadat Amerikaanse politici vrijdag een wetsvoorstel indienden om een deal van de Amerikaanse president met Moskou te blokkeren. Deze deal zou het mogelijk maken dat Rusland honderden miljoenen vaten diesel zou vrijgeven.
1 dag geleden