Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden wil uitleg van raffinaderijen over hoge prijzen aan de pomp

Biden wil uitleg van raffinaderijen over hoge prijzen aan de pomp

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden wil van oliebedrijven weten hoe het kan dat de prijzen aan de pomp in de Verenigde Staten momenteel zo hoog zijn en waarom er niet meer benzine op de markt komt. Daarmee voert Biden zijn retoriek tegen de sector op, nu hij onder druk staat vanwege de hard opgelopen prijzen.

Biden schreef een brief aan leidinggevenden van bedrijven als Marathon Petroleum, Valero Energy en ExxonMobil. Daarin deed de president zijn beklag over de bezuinigingen op olieraffinage om maar meer winst te kunnen maken, De brief zou ook gestuurd zijn aan Shell, Phillips 66, Chevron en BP, aldus bronnen rond het Witte Huis tegen Reuters die de brief inzag.

"In een tijd van oorlog zijn winstmarges van raffinaderijen die veel hoger zijn dan normaal en direct worden doorberekend aan Amerikaanse gezinnen, niet acceptabel", schreef Biden. De president voegde eraan toe dat het gebrek aan raffinage de gasprijzen sneller opdreef dan de olieprijzen. Biden schreef verder over een gebrek aan steun vanuit de industrie nu de VS proberen om de gevolgen van de Russische invasie in Oekraïne te compenseren, door bijvoorbeeld meer olie uit de strategische reserves te halen.

Winsten

Olieconcerns boeken ondertussen enorme winsten omdat de invasie heeft geleid tot een krapte in het aanbod. Daardoor zijn de prijzen van ruwe olie sterk gestegen. Ondanks de recordprijzen aan de pomp blijft de vraag naar brandstof robuust.

De raffinaderijen in de VS draaien naar eigen zeggen bijna op maximale kracht om brandstof te verwerken. De olieconcerns zeggen dat ze weinig kunnen doen om snel aan de eisen van Biden te voldoen. Shell gaf aan op volle capaciteit te produceren en bekijkt opties om de olie- en benzineproductie te verhogen, aldus een woordvoerder.

Meer uit Financieel

AEX sluit met verlies, betalingsverwerker Adyen grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.

21 minuten geleden
Anthropic pleit voor 'pauzeknop' bij ontwikkeling van AI

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.

1 uur geleden
Europese nieuwsbedrijven klagen Google aan om technologiemisbruik

AMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.

2 uur geleden
Sportmerk Lululemon keldert op Wall Street na kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.

2 uur geleden
Werkgelegenheid VS groeit veel sterker dan verwacht

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in mei veel sterker gegroeid dan verwacht, ondanks de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten en sterk gestegen inflatie door de hoge brandstofprijzen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid ging het om een groei met 172.000 banen. Economen hadden in doorsnee op 88.000 nieuwe arbeidsplaatsen gerekend.

2 uur geleden
RVO-baas Abdeluheb Choho wordt topman uitkeringsinstantie UWV

DEN HAAG (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV wordt per 1 september geleid door Abdeluheb Choho. Hij volgt Maarten Camps op die de organisatie na zes jaar gaat verlaten.

3 uur geleden
Verstoringen in Antwerpse haven door staking zeeloodsen

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Meerdere schepen in de Antwerpse haven ondervinden vrijdag hinder van een staking van de Belgische zeeloodsen, specialisten die schippers adviseren bij het navigeren door bepaalde gebieden. Rond het middaguur hebben meerdere vertrekkende en aankomende schepen al vertragingen opgelopen.

4 uur geleden