Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden wil nog niet zeggen of hij meer opperrechters wil

Biden wil nog niet zeggen of hij meer opperrechters wil

WASHINGTON (ANP) - De Democratische presidentskandidaat Joe Biden wil nog niet zeggen of hij het aantal rechters in het Hooggerechtshof wil uitbreiden. Dat idee is geopperd door Democraten die boos zijn omdat president Donald Trump vlak voor de verkiezingen nog een nieuwe opperrechter voor het leven wil benoemen. Biden maakte donderdag duidelijk zijn vingers nog niet te willen branden aan die gevoelige kwestie.

"Het moment dat ik antwoord geef op die vraag, is dat alles waar het op de voorpagina's van jullie kranten over zal gaan", zei Biden tegen journalisten. Dat zou volgens hem de aandacht afleiden van de poging van Trump om op de valreep nog een rechter te benoemen. De Democraat zei dat hij pas publiekelijk een standpunt zal innemen als hij de verkiezingen wint.

Ook de vicepresidentskandidaat van Biden, Kamala Harris, wilde tijdens haar debat met Mike Pence niet ingaan op de vraag of ze het aantal zetels wil uitbreiden. "Uw partij pleit er openlijk voor om zetels toe te voegen aan het hooggerechtshof, dat al 150 jaar negen zetels heeft, als jullie je zin niet krijgen", wierp vicepresident Pence haar voor de voeten. "Dat is een typisch geval van de regels veranderen als je niet kan winnen door volgens de regels te spelen."

Amy Coney Barret

Trump heeft onlangs tot chagrijn van de Democraten Amy Coney Barret naar voren geschoven om de overleden opperrechter Ruth Bader Ginsburg te vervangen. Dat kan nog tientallen jaren gevolgen hebben voor de samenstelling van het hoogste hof van de VS, waar rechters die als conservatief worden gezien nu al in de meerderheid zijn. De Senaat moet de benoeming van Barret nog goedkeuren, maar daar zijn de Republikeinen in de meerderheid.

Zowel de Democraten als de Republikeinen gebruiken de benoeming om hun achterban te mobiliseren in de aanloop naar de verkiezingen. Het kamp van Biden verwijt de Republikeinen hypocrisie. De partij van Trump blokkeerde in 2016 de benoeming van een kandidaat-opperrechter van de Democratische president Barack Obama. Toen luidde hun argument dat het niet gepast was om daar in de aanloop naar presidentsverkiezingen over te beslissen, maar daar zijn ze nu op teruggekomen.

Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft sinds 1869 negen leden. Dat aantal is echter niet verankerd in de grondwet en kan in principe worden aangepast. Biden heeft in het verleden duidelijk gemaakt daar geen voorstander van te zijn. Toekomstige regeringen zouden dan dezelfde truc kunnen toepassen.

Meer uit Buitenland

Stroom voor honderdduizenden in regio Zaporizja weer hersteld

ZAPORIZJA (ANP/DPA) - De stroomstoring die honderdduizenden huishoudens en bedrijven in de Oekraïense regio Zaporizja raakte, is verholpen. Dat meldt de directeur van het lokale energiebedrijf in een bericht op Telegram. Volgens hem ging het om circa 380.000 gezinnen en ondernemingen die kampten met stroomuitval.

30 minuten geleden
Opnieuw duizenden de straat op in Minneapolis om ICE

MINNEAPOLIS (ANP) - Opnieuw zijn in Minneapolis duizenden de straat opgegaan uit onvrede met ICE en uit solidariteit met de 37-jarige Renee Good die daar woensdag door die immigratiedienst werd doodgeschoten. Volgens de lokale politie verliep het protest veelal vreedzaam. Ook in steden als Austin, Seattle, New York en Los Angeles werd de voorbije dagen gedemonstreerd vanwege de dood van de vrouw, onder de noemer "ICE, out for Good". In Minneapolis werden dit weekend enkele tientallen demonstranten gearresteerd, aldus de politie.

58 minuten geleden
Iran waarschuwt VS: aanval zal leiden tot tegenaanval

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft de VS gewaarschuwd dat een aanval op het land zal leiden tot represailles. Volgens de voorzitter van het Iraanse parlement zal zo'n actie resulteren in vergeldingsaanvallen tegen Israël en Amerikaanse bases in de regio. De voorzitter sprak van die locaties als "legitieme doelen".

3 uur geleden
Opnieuw nacht van felle protesten in Iran

TEHERAN (ANP/AFP) - Inwoners van Teheran en andere Iraanse steden zijn in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw de straat opgegaan om te protesteren tegen het regime, ondanks harde repressie.

5 uur geleden
NYT: Trump beraadt zich op aanval tegen Iran om aanpak betogers

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich de afgelopen dagen laten briefen over opties voor een nieuwe militaire aanval tegen Iran. Hij overweegt zijn dreigement waar te maken om het land aan te vallen om het harde optreden tegen demonstranten. Dat meldt The New York Times op basis van meerdere Amerikaanse functionarissen.

8 uur geleden
Zoon: Maduro zegt het 'goed te maken' in Amerikaanse cel

CARACAS (ANP) - De afgezette Venezolaanse president Nicolás Maduro zegt het "goed te maken" in gevangenschap in de Verenigde Staten, waar hij en zijn vrouw Cilia Flores wachten op hun proces. Dat heeft zijn zoon, parlementslid Nicolás Maduro Guerra, zaterdag gezegd in een video. "We maken het goed. We zijn strijders," citeerde Maduro Guerra zijn vader in de boodschap die werd verspreid door regeringspartij PSUV.

10 uur geleden
VS voeren opnieuw aanvallen uit tegen IS in Syrië

TAMPA (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten en bondgenoten hebben zaterdag opnieuw aanvallen uitgevoerd op doelen van terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië. Dat heeft het Amerikaanse leger bekendgemaakt. De luchtaanvallen maken deel uit van operatie Hawkeye Strike en zijn vergelding voor een aanval in december waarbij drie Amerikanen om het leven kwamen.

11 uur geleden