
Biden wil hogere defensiebegroting vanwege wapenaankopen
WASHINGTON (ANP) - Het uitgavenplan dat de Amerikaanse president Joe Biden donderdag aan het Congres zal voorleggen, bevat volgens regeringsbronnen een van de hoogste defensiebegrotingen ooit. Het budget van het ministerie van Defensie voor het boekjaar dat op 1 oktober begint, zal ruim 835 miljard dollar (791,8 miljard euro) bedragen. In het huidige fiscale jaar moet het Pentagon het nog met 816 miljard dollar doen.
Het door Biden verlangde defensiebudget wordt vooral zo hoog doordat het 170 miljard dollar voor de aanschaf van wapens en 145 miljard dollar voor onderzoek en ontwikkeling (r&d) bevat. Beide kostenposten zijn records, aldus de regeringsbronnen. De r&d staat in het teken van verdere modernisering van het Amerikaanse wapenarsenaal. Zo wordt 13,5 miljard dollar gepompt in upgrades van F-35-straaljagers.
Het streven van het Pentagon om de wapenvoorraad te moderniseren "weerspiegelt een budget dat nog steeds voornamelijk gericht is op het ontwikkelen van wapens voor toekomstige oorlogen, dus niet op oorlogen op korte termijn", zei defensieanalist Mark Cancian tegen persbureau Bloomberg. De begroting vraagt ook om aanzienlijke bedragen voor lange-afstandsmunitie die in een mogelijk toekomstig conflict met China zou kunnen worden gebruikt, aldus een van de regeringsbronnen.
De wapenleveranties aan Oekraïne van het afgelopen jaar hebben weliswaar de wapenvoorraden van het Pentagon uitgeput, maar de financiering ervan kwam via afzonderlijke aanvullende kredieten. De begrote extra uitgaven voor wapenaankopen worden grotendeels bepaald door escalerende spanningen met China, dat in het Pentagon wordt gezien als de belangrijkste potentiële uitdager van de Amerikaanse militaire suprematie.
Overigens is het gewenste defensiebudget van 835 miljard dollar na inflatiecorrectie vergelijkbaar met bijvoorbeeld de budgetten ten tijde van de oorlogen in Afghanistan en Irak. Zo varieerden tijdens de fiscale jaren 2008 tot 2011 de uitgaven van het Pentagon tussen de 832 en 858 miljard per jaar, gemeten in huidige dollars.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL/WASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte bezoekt maandag de Amerikaanse president Donald Trump. Oekraïne en zijn Europese bondgenoten kijken met spanning uit naar die dag, omdat Trump een "belangrijke verklaring" over Rusland heeft aangekondigd. Tegelijkertijd voert Trump de dreiging van een handelsoorlog met Europa op.
30 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse president Massoud Pezeshkian is tijdens de twaalfdaagse oorlog met Israël gewond geraakt, schrijft het Iraanse staatspersbureau Fars. Hij liep lichte verwondingen op aan zijn been tijdens een aanval op een gebouw van de Nationale Veiligheidsraad in Teheran.
44 minuten geledenWONSAN (ANP/AFP) - De Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un heeft zijn volledige steun voor de Russische oorlog in Oekraïne uitgesproken. Dat deed hij zaterdag tijdens een ontmoeting met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov, berichten Noord-Koreaanse staatsmedia zondag.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse Gisèle Pelicot (72) heeft de hoogste onderscheiding in haar thuisland toegewezen gekregen. Ze is benoemd tot ridder in de Nationale Orde van het Legioen van Eer. Pelicot wordt internationaal geroemd voor haar moed in een grote misbruikzaak.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een akkoord met Nieuw-Caledonië aangekondigd. Het overzeese gebied blijft Frans, maar wordt wel een staat. "Een staat Nieuw-Caledonië binnen de Republiek: het is een keuze gebaseerd op vertrouwen", schreef de Franse president Emmanuel Macron op X, en prees het "historische" akkoord.
15 uur geledenBARCELONA (ANP/AFP) - In en rondom Barcelona is het leven flink ontregeld door zware regenval. Het treinverkeer in Catalonië werd kortstondig stilgelegd en enkele wegen werden afgesloten, omdat een groot deel van de regio in het noordoosten van Spanje getroffen was door stortregens, aldus autoriteiten.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering is in gesprek met vijf door Republikeinen geleide staten om er nieuwe detentiecentra voor migranten te bouwen. Dat meldt minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem. De nieuwe faciliteiten worden volgens Noem gemodelleerd naar een detentiecentrum in Florida dat bekendstaat als Alligator Alcatraz.
16 uur geleden