Biden wil graansilo's bouwen aan grens Oekraïne voor graanexport
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden zei dinsdag dat er langs de grens met Oekraïne tijdelijke graansilo's zullen worden gebouwd. De silo's zijn nodig om meer graan te exporteren en een groeiende wereldwijde voedselcrisis aan te pakken. "Ik werk nauw samen met onze Europese partners om 20 miljoen ton graan in Oekraïne op de markt te krijgen om de voedselprijzen te verlagen", zei Biden.
Sinds de Russische invasie en de blokkade van Oekraïense havens aan de Zwarte Zee zijn de graantransporten tot stilstand gekomen en zit meer dan 20 miljoen ton vast in silo's. Oekraïne zegt dat het niet genoeg silo's heeft voor de opslag van een nieuwe oogst.
De oorlog stuwt de prijzen voor granen, bakolie, brandstof en kunstmest op. Rusland en Oekraïne zijn goed voor bijna een derde van de wereldwijde tarwevoorraden. Oekraïne is ook een belangrijke exporteur van maïs en zonnebloemolie, Rusland is een belangrijke exporteur van kunstmest.
Biden zei dat Washington met Europese bondgenoten een plan aan het ontwikkelen is om graan per spoor te vervoeren. De spoorbreedtes zijn in Oekraïne echter anders dan elders in Europa, waardoor het graan moet worden overgebracht naar andersoortige treinen aan de grens. "Dus gaan we silo's bouwen, tijdelijke silo's, aan de grenzen van Oekraïne, ook in Polen", zei Biden.
Oekraïne noemt Bidens plan "slechts een van de mogelijk nuttige stappen om voedselzekerheid te garanderen. Maar we hebben ook een groene corridor voor onze havens nodig", zei de stafchef van de Oekraïense president Volodimir Zelenski, in een online post. Oekraïne heeft steeds gezegd dat vervoer over de Zwarte Zee de beste manier is om de graanexport weer op gang te krijgen.
De VS en hun bondgenoten sluiten die route voorlopig echter uit, zei Biden. "Het (graan) kan er niet uit via de Zwarte Zee, omdat het uit het water wordt geblazen." Daarmee verwees de president naar de vele zeemijnen die Rusland en Oekraïne sinds het begin van de oorlog hebben gelegd. Zo'n 84 buitenlandse schepen zitten daardoor vast in Oekraïense havens, vaak met graan aan boord.
Secretaris-generaal Antonio Guterres van de VN probeert tegelijkertijd een "pakketdeal" te sluiten om de Oekraïense Zwarte Zee-export en de Russische voedsel- en kunstmestexport te hervatten, die volgens Moskou door sancties getroffen is. De VN heeft de gesprekken met Rusland tot dusver als "constructief" omschreven.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron belooft haast te maken met de invoering van een socialmediaverbod voor kinderen onder de 15 jaar. Hij wil dat het verbod bij de start van het nieuwe schooljaar in september ingaat, zei hij in een zelfopgenomen video die werd uitgezonden door BFMTV.
27 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de gesprekken van zijn land met Rusland en de VS in Abu Dhabi constructief genoemd.
1 uur geledenMOSKOU/ABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Rusland staat volgens zijn ministerie van Buitenlandse Zaken open voor een voortzetting van de gesprekken met Oekraïne. Die zouden volgens bronnen van het Franse persbureau AFP komende week weer in Abu Dhabi zijn.
1 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De tweede overlegronde tussen delegaties uit Oekraïne, Rusland en de VS in Abu Dhabi is volgens een woordvoerder van de Oekraïense delegatie voorbij. Ze spraken elkaar zaterdag voor de tweede dag op rij. Het is niet duidelijk of verder overleg plaatsvindt, maar volgens Amerikaanse media praten de drie landen komende week verder in Abu Dhabi.
2 uur geledenROME (ANP/RTR) - Italië heeft de ambassadeur in Zwitserland teruggeroepen voor overleg na de vrijlating van de eigenaar van het café in Crans-Montana waar in de nieuwjaarsnacht een enorme brand woedde. Daarbij kwamen veertig vooral jonge mensen om het leven, onder wie zes Italianen. Tien van de ruim honderd gewonden zijn Italianen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een groot deel van de Verenigde Staten heeft te maken met een sneeuwstorm die dit weekeinde dwars over het land raast. Storm Fern trekt van het noordoosten diep landinwaarts, zo ver als de staten Oklahoma en Colorado. Er wonen naar schatting 235 miljoen van de 340 miljoen Amerikanen op dat 'pad'.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische regering en de door Koerden geleide SDF hebben volgens ingewijden ingestemd met een verlenging van hun wapenstilstand. Deze maand braken gevechten tussen de twee partijen uit in het noorden van Syrië.
5 uur geleden