Biden wil alleen met Poetin praten als die oorlog wil beëindigen
WASHINGTON (ANP) - Een gesprek met de Russische president Vladimir Poetin is pas aan de orde als blijkt dat hij de oorlog in Oekraïne wil beëindigen, zegt zijn Amerikaanse ambtgenoot Joe Biden. "Dan wil ik graag met hem gaan zitten om te bespreken waar hij aan denkt", zei Biden op een persconferentie met de Franse president Emmanuel Macron in Washington.
Volgens Biden is duidelijk dat Rusland het buurland wil bezetten als dat lukt. "Maar ze hebben zich misrekend", verwees hij naar de succesvolle Oekraïense tegenoffensieven. Contact met Poetin gaat sowieso in samenspraak met NAVO-partners, zei Biden.
Macron heeft binnenkort weer een telefoongesprek met Poetin. Hij gaat onder meer de veiligheid van kerncentrales in Oekraïne aansnijden, zei Macron. De Franse president wil het gesprek met Moskou gaande houden, maar hij beloofde Oekraïne nooit naar een compromis te dirigeren waar Kiev tegen is. De Oekraïense president Volodimir Zelenski wil volgens hem graag vrede. "Onze taak is om met hem samen te werken."
Staatsbezoek
Beide staatshoofden hebben de banden tijdens het staatsbezoek aangehaald, ondanks onenigheid over economische kwesties. "We moeten weer wapenbroeders worden", aldus Macron. In een gezamenlijke verklaring wordt gesproken over een "onwrikbaar" bondgenootschap tussen beide landen.
In de verklaring uiten de VS en Frankrijk scherpe kritiek op Ruslands acties, "met name zijn onverantwoordelijke nucleaire retoriek en desinformatie over vermeende chemische aanvallen en biologische en nucleaire wapenprogramma’s". Ze blijven Oekraïne op allerlei manieren steunen.
Meer uit Buitenland
KHAN YOUNIS (ANP/AFP/RTR) - Israëlische strijdkrachten hebben met verschillende aanvallen op Gaza donderdag zeker zeven Palestijnen gedood. Onder de slachtoffers zijn vier kinderen, zegt het burgerbeschermingsagentschap tegen persbureau AFP.
1 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft zijn veto uitgesproken over een wet waarmee het congres de celstraf van 27 jaar voor Lula's voorganger, Jair Bolsonaro, aanzienlijk wil verlagen. Het parlement heeft het voorstel in meerderheid aangenomen, maar Lula dwarsboomt het voorlopig met zijn veto. Het congres kan het veto ongedaan maken.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt dat de Verenigde Staten zich afwenden van bondgenoten en zich onttrekken aan de internationale regels. "Multilaterale instellingen functioneren steeds minder effectief", verklaarde hij in een toespraak voor Franse ambassadeurs.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De veiligheidsgaranties die de Verenigde Staten Oekraïne zouden willen bieden, zijn volgens Kyiv in principe klaar om te worden bezegeld. Het voorwerk is af en de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky kunnen het nu samen afronden, zegt de laatste.
4 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/AFP) - De Franse eigenaren van de bar in Zwitserland, die in de nieuwjaarsnacht afbrandde, worden vrijdag ondervraagd, melden bronnen dicht bij het onderzoek. Het echtpaar wordt verdacht van nalatigheid. Dinsdag maakte burgemeester Nicolas Féraud bekend dat de bar al sinds 2019 niet meer was geïnspecteerd.
5 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Meerdere Europese landen waarschuwen voor de naderende storm Goretti, die sneeuw, regen en wind met zich meebrengt. Voor een klein deel van Frankrijk, in het noordwesten, geldt alvast code rood.
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft verontwaardigd gereageerd op de Russische aanvallen die in Oekraïne geleid zouden hebben tot grootschalige stroomuitval. "Er is absoluut geen militaire logica voor dergelijke aanvallen op de energiesector en infrastructuur die mensen midden in de winter zonder elektriciteit en verwarming achterlaten", stelt hij op X.
6 uur geleden