Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden waarschuwt Johnson voor gevolgen brexit voor Noord-Ierland

Biden waarschuwt Johnson voor gevolgen brexit voor Noord-Ierland

WASHINGTON (ANP) - De verkozen Amerikaanse president Joe Biden heeft zijn eerste telefoongesprek met de Britse premier Boris Johnson dinsdagmiddag aangewend om zijn zorgen over de gevolgen van de brexit voor de vrede in Noord-Ierland te uiten. Tijdens het ongeveer 20 minuten durende gesprek herhaalde Biden zijn steun voor het Goedevrijdagakkoord uit 1998, waarmee een einde kwam aan decennia van geweld tussen pro-Ierse katholieken en pro-Britse protestanten.

Een Britse functionaris bevestigt dat Biden, wiens familie Ierse wortels heeft, het Goedevrijdagakkoord aanhaalde met betrekking tot de brexit-onderhandelingen. Johnson reageerde door de aankomende president te beloven dat het Verenigd Koninkrijk het vredesakkoord zal handhaven. Toen Biden later de Ierse premier Michael Martin aan de telefoon had, benadrukte hij ook tegenover hem het belang dat hij hecht aan de vrede in Noord-Ierland.

De uitwisseling tussen Biden en Johnson markeert een ietwat ongemakkelijk begin van een nieuw hoofdstuk in de 'special relationship' tussen de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. Bekend is dat Biden een uitgesproken tegenstander is van de brexit. De nog zittende president Donald Trump geldt juist als een groot voorstander van de Britse uittreding uit de Europese Unie.

In september uitte Biden al zijn zorgen over Johnsons plan om internationale verdragen aan zijn laars te lappen middels een nieuwe internemarktwet, die de Britse regering in staat stelt om tegen het internationaal recht en eerdere overeenkomsten met de EU in te handelen. President Barack Obama, onder wie Biden acht jaar vicepresident was, dreigde in 2016 voorafgaand aan het brexit-referendum dat het VK in het geval van EU-uittreding "achterin de rij" zou moeten aansluiten voor het onderhandelen van vrijhandelsverdragen met de VS.

Die onderhandelingen begonnen tijdens het presidentschap van Trump, maar worden binnenkort overgenomen door de Biden-regering. Mogelijk duurt het nog jaren totdat de VS en het VK eruit zijn. Biden zei in september dat een Amerikaans-Brits vrijhandelsakkoord er mede op gericht moet zijn de vrede in Noord-Ierland te helpen bewaren en te voorkomen dat er weer een harde grens tussen Noord-Ierland en de Republiek Ierland ontstaat.

Een Britse functionaris zei dat het telefoongesprek tussen Biden en Johnson op vriendelijke toon en in goede sfeer werd gevoerd. Het VK heeft er altijd op gestaan dat het de vrede in Noord-Ierland niet in gevaar wil brengen en de stabiliteit in de regio wil waarborgen.

Meer uit Buitenland

Rechterhand Britse premier weg in nasleep Epstein-affaire

LONDEN (ANP/RTR) - De rechterhand van de Britse premier Keir Starmer is opgestapt in de nasleep van het schandaal rond de Amerikaanse zedendelinquent en zakenman Jeffrey Epstein. Ex-stafchef Morgan McSweeney zegt dat hij de verantwoordelijkheid neemt voor het advies om Peter Mandelson te benoemen tot ambassadeur in de Verenigde Staten, meldt hij zelf op X.

1 uur geleden
Iran twijfelt over intenties VS bij onderhandelingen

TEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran twijfelt of de Verenigde Staten werkelijk serieuze intenties hebben bij de onderhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. De Amerikaanse sancties en recente militaire acties "doen twijfels rijzen over de ernst en bereidheid" om daadwerkelijk tot een oplossing te komen, stelt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi.

5 uur geleden
Coalitie Japanse premier Takaichi verstevigt mandaat in Lagerhuis

TOKYO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De coalitie van de Japanse premier Sanae Takaichi stevent af op forse winst bij de vervroegde verkiezingen die ze zelf had uitgeroepen. Volgens de jongste prognose van de Japanse publieke omroep NHK behaalt de conservatieve coalitie zeker 310 van de 465 zetels in het Lagerhuis van het parlement. Daarmee is er een machtige tweederdemeerderheid voor de Liberaal-Democratische Partij (LDP) van Takaichi en de veel kleinere Japanse Innovatiepartij.

5 uur geleden
Meloni noemt demonstranten bij Winterspelen 'vijanden van Italië'

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.

5 uur geleden
FSB: daders aanslag op generaal Aleksejev opgepakt in Dubai

MOSKOU (ANP/RTR) - De dader van de moordaanslag op de Russische luitenant-generaal Vladimir Aleksejev is opgepakt in Dubai. Dat meldt de Russische geheime dienst FSB. De Russische topmilitair werd vrijdag neergeschoten in een appartementencomplex in Moskou en ligt sindsdien in het ziekenhuis. Een Russische handlanger, Viktor Vasin (1959), werd opgepakt in Moskou.

9 uur geleden
Noord-Korea houdt eind februari na vijf jaar weer partijcongres

PYONGYANG (ANP/AFP) - Het Noord-Koreaanse regime houdt later deze maand een partijcongres, het eerste grote partijberaad sinds 2021. Dat meldt het staatsnieuwsagentschap KCNA.

10 uur geleden
Trump ontvangt Hondurese president Nasry Asfura in Mar-a-Lago

PALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag de Hondurese president Nasry Asfura ontvangen op zijn residentie Mar-a-Lago in Palm Beach. Trump zei dat de Verenigde Staten en Honduras nauw samenwerken rond veiligheid, onder meer bij de bestrijding van drugskartels en mensensmokkel, en bij het uitzetten van illegale migranten en bendeleden uit de VS.

13 uur geleden