Biden: VS terug in internationale diplomatie
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zijn weer terug als speler in de internationale diplomatie. President Joe Biden verklaarde dat in een toespraak in het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de afgelopen jaren onder het ‘America First’-beleid van president Trump fors werd uitgekleed. Amerikaans leiderschap is nodig tegen "autoritaire" krachten als China en het "agressieve" Rusland, aldus Biden.
Het doel is veiligheid en welvaart, "in ons eigen belang", zei Biden. "Amerika kan het zich niet veroorloven afwezig te zijn op het wereldtoneel. Wij zijn het land dat grote dingen doet."
De president riep Moskou op oppositieleider Aleksej Navalni onmiddellijk vrij te laten. China moet de mensenrechten respecteren, zei de president, die wel bereidheid toonde met Peking samen te werken op onder meer klimaatgebied. Mondiale samenwerking is volgens Biden cruciaal, ook op het front van de coronapandemie en andere gezondheidscrises. Biden riep ook de militaire coupplegers in Myanmar op de macht uit handen te geven.
Morele autoriteit
De VS zullen onder de nieuwe regering hun rol in de wereld weer opeisen en de nauwe samenwerking met bondgenoten in Europa en Azië nieuw leven inblazen, kondigde Biden aan. Die is volgens hem onder Trump "verwaarloosd". "Morele autoriteit" moet worden teruggewonnen, betoogde Biden. Hij kondigde eerder al aan de terugtrekking van de VS uit VN-organen onder Trump terug te draaien.
De Democraat bevestigde dat de aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland wordt bevroren. Ook zullen de VS het offensief tegen de Houthi’s in Jemen onder leiding van Saudi-Arabië niet langer steunen. Washington zal zich vol gaan inzetten voor vrede in Jemen, maar Saudi-Arabië wel blijven helpen zich te verdedigen.
Biden sprak respect uit voor de medewerkers van het buitenlanddepartement en beloofde hun volle steun. De president kondigde verder plannen aan voor een buitenland- en handelsbeleid dat de middenklasse ten goede komt.
Meer uit Buitenland
STOCKHOLM (ANP/RTR) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de verkiezingen gewonnen. Dat meldt de Zweedse publieke omroep SVT nadat vrijwel alle kiesdistricten zijn geteld. Volgens de omroep is een ommekeer in de uitslag niet meer mogelijk.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De leider en naamgever van de links-populistische Duitse partij Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW) beticht Alternative für Deutschland (AfD) ervan coalitiegesprekken te saboteren. Die laatste radicaal-rechtse partij kreeg onlangs in de deelstaat Saksen-Anhalt nipt geen absolute meerderheid, waarna een impasse ontstond over een mogelijke coalitie.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Poetin heeft woensdag Russen opgeroepen om te gaan stemmen voor de parlementaire verkiezingen. Die worden komend weekend gehouden. Volgens Poetin geldt de stemuitslag als barometer voor de steun voor de Russische oorlog tegen Oekraïne.
3 uur geledenDIDCOT (ANP) - De Britse premier Andy Burnham heeft NAVO-chef Mark Rutte verzekerd dat het Verenigd Koninkrijk zich onder zijn leiding blijft inzetten voor een sterkere alliantie. "Er is weliswaar een nieuwe premier, maar dat verandert niets aan de onwrikbare toewijding van het Verenigd Koninkrijk aan de NAVO en aan onze NAVO-verplichtingen", zei Burnham bij de eerste keer dat hij Rutte als regeringsleider ontving.
5 uur geledenPIDDINGTON (ANP) - De inwoners van het kleine Engelse dorp Piddington hebben in een referendum gestemd om zich af te scheiden van het Verenigd Koninkrijk, meldt de BBC. De symbolische stembusgang werd gehouden uit protest tegen de komst van een asielzoekerscentrum in een oude militaire basis in de buurt.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie heeft een militaire onderscheiding toegekend aan de commandant die maandagavond twee lichtkogels afvuurde op een Deense helikopter. Volgens de Russen werd zijn fregat "geprovoceerd" door het Deense toestel en heeft de commandant met zijn actie de helikopter succesvol verjaagd.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt voorstander te zijn van een internationaal verdrag om wapens in de ruimte te verbieden. Volgens onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov is het nog niet te laat om een wapenwedloop in de ruimte te voorkomen, ondanks dat de Verenigde Staten deze week erkenden over wapens te beschikken buiten de atmosfeer.
7 uur geleden