Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden: VS terug in internationale diplomatie

Biden: VS terug in internationale diplomatie

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zijn weer terug als speler in de internationale diplomatie. President Joe Biden verklaarde dat in een toespraak in het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de afgelopen jaren onder het ‘America First’-beleid van president Trump fors werd uitgekleed. Amerikaans leiderschap is nodig tegen "autoritaire" krachten als China en het "agressieve" Rusland, aldus Biden.

Het doel is veiligheid en welvaart, "in ons eigen belang", zei Biden. "Amerika kan het zich niet veroorloven afwezig te zijn op het wereldtoneel. Wij zijn het land dat grote dingen doet."

De president riep Moskou op oppositieleider Aleksej Navalni onmiddellijk vrij te laten. China moet de mensenrechten respecteren, zei de president, die wel bereidheid toonde met Peking samen te werken op onder meer klimaatgebied. Mondiale samenwerking is volgens Biden cruciaal, ook op het front van de coronapandemie en andere gezondheidscrises. Biden riep ook de militaire coupplegers in Myanmar op de macht uit handen te geven.

Morele autoriteit

De VS zullen onder de nieuwe regering hun rol in de wereld weer opeisen en de nauwe samenwerking met bondgenoten in Europa en Azië nieuw leven inblazen, kondigde Biden aan. Die is volgens hem onder Trump "verwaarloosd". "Morele autoriteit" moet worden teruggewonnen, betoogde Biden. Hij kondigde eerder al aan de terugtrekking van de VS uit VN-organen onder Trump terug te draaien.

De Democraat bevestigde dat de aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland wordt bevroren. Ook zullen de VS het offensief tegen de Houthi’s in Jemen onder leiding van Saudi-Arabië niet langer steunen. Washington zal zich vol gaan inzetten voor vrede in Jemen, maar Saudi-Arabië wel blijven helpen zich te verdedigen.

Biden sprak respect uit voor de medewerkers van het buitenlanddepartement en beloofde hun volle steun. De president kondigde verder plannen aan voor een buitenland- en handelsbeleid dat de middenklasse ten goede komt.

Meer uit Buitenland

Rusland 'onderzoekt samenwerking' met VS in noordpoolgebied

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt te verkennen of het samen met Amerikaanse partners bijvoorbeeld aardgas kan winnen in het noordpoolgebied, zegt president Vladimir Poetin. Het Hoge Noorden vangt steeds meer begerige blikken nu klimaatverandering belooft het de komende jaren toegankelijker te maken.

48 minuten geleden
Denemarken ontstemd over Fins-Noors telefoontje met Poetin

HELSINKI (ANP) - Het onverwachte telefoontje van de Finse president en de Noorse premier met de Russische president Vladimir Poetin is niet bij alle bondgenoten goed gevallen. Denemarken is "zeer sceptisch" over "soloacties" en Zweden waarschuwt dat de Europese eendracht onder druk kan komen.

1 uur geleden
Dood tientallen gevangenen in Nigeria volgde op 'wrede' detentie

MINNA (ANP/AFP) - De dood van tientallen opgepakte mijnwerkers is vorige maand in Nigeria veroorzaakt door de "wrede en inhumane" manier waarop ze waren opgesloten. Dat concludeerden de onderzoekers die moesten ophelderen hoe de gevangenen de dood vonden in een cel in de stad Minna.

1 uur geleden
Houthi's melden aanval op grote Saudische raffinaderij

RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Het olierijke Saudi-Arabië lag ook dinsdag onder vuur van de Houthi's uit Jemen. Die maakten bekend dat ze een raketaanval hadden uitgevoerd op de olieraffinaderij van Ras Tanura, de grootste in het koninkrijk.

1 uur geleden
Belgische tandarts met 'keelfetisj' krijgt jarenlange celstraf

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Een 72-jarige tandarts met een keelfetisj heeft in Antwerpen zeven jaar cel opgelegd gekregen voor het misbruik van tientallen patiënten. Carl S. uit Wilrijk raakte opgewonden van de kokhalzende geluiden die vrouwen maakten terwijl hij vingers in hun keel stak. De autoriteiten vonden bij huiszoekingen video's waarop te zien was hoe de tandarts daarbij masturbeerde.

2 uur geleden
Oekraïne: wapenstilstand Olesjky van kracht tot en met 1 november

OLESJKY (ANP/RTR) - De wapenstilstand rond de door Rusland bezette stad Olesjky zal tot en met 1 november duren, meldt de Oekraïense hoofdonderhandelaar Davyd Arachamja op Telegram.

2 uur geleden
Franse docenten vinden beloofde hervormingen niet ver genoeg gaan

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse lerarenbond SNES-FSU neemt geen genoegen met hervormingen die de regering heeft beloofd na protesten. "Wat het ministerie heeft gezegd, is slechts het begin van een antwoord", zei secretaris-generaal Sophie Vénétitay. "Het zal niet genoeg zijn om de woede weg te nemen."

2 uur geleden