Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden: VS streven naar gevechtspauze van zes weken in Gazastrook

Biden: VS streven naar gevechtspauze van zes weken in Gazastrook

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten werken aan een deal tussen Israël en de Palestijnse beweging Hamas. Die moet leiden tot de bevrijding van gijzelaars en een gevechtspauze van minstens zes weken, meldde Joe Biden maandagavond. De Amerikaanse president sprak zich in een verklaring ook uit tegen een grote militaire operatie in Rafah, iets waar de Israëlische premier Benjamin Netanyahu voorstander van is.

"We werken actief aan vrede, veiligheid en waardigheid voor zowel het Palestijnse als het Israëlische volk. En ik werk hier dag en nacht aan", zei Biden tegen verslaggevers na overleg met de Jordaanse koning Abdullah. Het was voor het eerst dat de twee elkaar spraken sinds de oorlog tussen Hamas en Israël vier maanden geleden begon.

Biden sloeg duidelijke taal uit over het geplande grondoffensief in Rafah. Dat mag niet doorgaan "zonder geloofwaardig plan dat de veiligheid garandeert van de ruim een miljoen mensen die daar momenteel onderdak vinden", oordeelde de Amerikaanse president. "Veel mensen zijn al meerdere keren op de vlucht geslagen voor het geweld in het noorden en zitten nu kwetsbaar opeengepakt in Rafah. Zij moeten beschermd worden."

Jordaanse koning

Rafah ligt in het zuiden van de Gazastrook en op de grens met Egypte. Verschillende wereldleiders, onder wie demissionair premier Mark Rutte, hebben zich uitgesproken tegen de aanvalsplannen van Netanyahu. Abdullah liet maandag vanuit het Witte Huis ook weten tegen een Israëlische aanval te zijn. "We kunnen ons een aanval op Rafah niet veroorloven. Dit zal zeker leiden tot opnieuw een humanitaire catastrofe", zei hij.

Na afloop van het gesprek tussen Abdullah en Biden liet het Witte Huis in een verklaring weten dat de twee voor stabiliteit op de Westelijke Jordaanoever en in het Midden-Oosten zijn.

Meer uit Buitenland

Activisten vast voor uithangen Palestijnse vlag aan Eiffeltoren

PARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.

1 uur geleden
Rusland: Oekraïense drone neergestort bij kerncentrale Zaporizja

MOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.

1 uur geleden
Paus brengt eerste staatsbezoek aan Frankrijk in achttien jaar

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV brengt eind september een staatsbezoek aan Frankrijk, heeft het Vaticaan aangekondigd. Hij gaat in ieder geval langs bij het Parijse hoofdkantoor van UNESCO, de cultuurorganisatie van de Verenigde Naties. De paus was uitgenodigd door president Emmanuel Macron.

2 uur geleden
Hamas-functionaris meldt dood kopstuk na Israëlische aanval

GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Een hooggeplaatste functionaris van Hamas heeft zaterdag de dood van de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging, Ezzedine al-Haddad, gemeld aan persbureau Reuters. Israël zei het kopstuk aangevallen te hebben. Al-Haddad zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden.

3 uur geleden
Rusland geeft ruim 500 lichamen aan Oekraïne terug

KYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft recentelijk ruim vijfhonderd lichamen aan Oekraïne teruggegeven, meldt Kyiv zaterdag. Vermoedelijk gaat het om Oekraïense soldaten die zijn gesneuveld in de oorlog tegen Rusland.

4 uur geleden
Trump: nummer twee Islamitische Staat uitgeschakeld in Nigeria

WASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse troepen en de strijdkrachten van Nigeria hebben Abu-Bilal al-Minuki, de nummer twee van Islamitische Staat (IS) wereldwijd, uitgeschakeld. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.

5 uur geleden
Man overleden door haaienbeet voor Australische westkust

PERTH (ANP/RTR/AFP) - Voor de kust van West-Australië is een man overleden nadat hij door een haai werd aangevallen, meldt de politie. Het gaat om de tweede fatale haaienaanval in Australië dit jaar.

6 uur geleden