Biden vraagt Congres 33 miljard dollar voor Oekraïne
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft het Congres donderdag om 33 miljard dollar (31,4 miljard euro) gevraagd voor steun aan Oekraïne in de strijd tegen de Russische invasietroepen in het zuiden en het oosten van het land. Dat is een verveelvoudiging van het bedrag dat de VS tot dusver al beschikbaar hebben gesteld. Verreweg het grootste deel, ongeveer 20 miljard dollar, is rechtstreeks bestemd voor militaire doeleinden.
Daarnaast wordt 8,5 miljard uitgetrokken voor economische hulp en 3 miljard voor humanitaire. Verder komen er als Biden zijn zin krijgt volgens The Washington Post nog een aantal andere potjes, zoals 500 miljoen extra voor de Amerikaanse landbouw om de productie op te voeren ter compensatie van het oogstverlies in Oekraïne en om voedseltekorten in de wereld te voorkomen.
"Dit voorstel is nodig ter ondersteuning van Oekraïne in zijn strijd voor vrijheid", zei Biden in het Witte Huis. "De kosten van die strijd zijn niet gering, maar bezwijken onder agressie zal nog veel duurder uitvallen."
Bevroren tegoeden
Biden wil tevens bevroren tegoeden van Russische oligarchen aan Oekraïne geven. Het geld kan vervolgens door de regering in Kiev worden gebruikt voor het herstel van schade die is veroorzaakt door het Russische leger. De VS en Europese bondgenoten hebben sinds het begin van de oorlog zo'n 30 miljard dollar aan Russische bezittingen in beslag genomen. Naast bankrekeningen gaat het ook om bijvoorbeeld jachten, vastgoed en kunst.
Het is onduidelijk of dat enorme kapitaal van individuen, volgens het Witte Huis "eigendommen gelinkt aan de Russische kleptocratie", onder de huidige wetgeving kan worden doorgesluisd naar Oekraïne of dat daarvoor bepaalde artikelen moeten worden aangepast.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten en de Europese NAVO-landen hebben volgens NAVO-topman Mark Rutte een nieuwe eensgezindheid gevonden. Europa begrijpt dat het meer moet bijdragen en de VS onderkennen dat de bondgenoten dat ook doen, meent Rutte. Hij beweert nog nooit zoiets gezien te hebben in vijftien jaar van NAVO-vergaderingen.
33 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten blijven bijdragen aan de verdediging van Europa, niet alleen met kernwapens, hebben ze de andere NAVO-landen nog eens beloofd. De VS onder de Amerikaanse president Donald Trump willen zich niet uit Europa terugtrekken, maar hebben zelfstandiger bondgenoten nodig nu ze niet meer alleen wereldwijd de dienst kunnen uitmaken. En de NAVO-bondgenoten zijn daartoe goed op weg, vindt onderminister Bridge Colby.
54 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Witte Huis meldt dat Melania Trump er voor de derde keer voor heeft gezorgd dat Oekraïense en Russische kinderen herenigd zijn met hun ouders. De Russische topambtenaar die gaat over kinderrechten, Maria Lvova-Belova, zegt dat het om zes kinderen gaat: vijf Oekraïners en een Russisch kind. Ze dankte de Amerikaanse presidentsvrouw voor de rol die zij daarbij gespeeld zou hebben.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De leider van de Franse republikeinen, Bruno Retailleau, wil meedoen aan de presidentsverkiezingen van 2027. Dat meldt persbureau AFP op basis van een bericht dat de partijleider van Les Républicains aan enkele bondgenoten stuurde. Daarin schrijft Retailleau het besluit "veel tijd te hebben gegeven". "Voor mijn politieke familie is de tijd aangebroken om de Fransen een nieuw pad te laten zien, gericht op orde, voorspoed en Franse trots", aldus Retailleau.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft twee medewerkers van het Louvre gearresteerd vanwege fraude met tickets. Volgens het wereldberoemde museum was er sprake van een grootschalig netwerk voor kaartjesfraude. Volgens krant Le Parisien zijn in totaal negen mensen gearresteerd, onder wie de twee medewerkers en twee gidsen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De bescherming van het luchtruim is topprioriteit voor Oekraïne, zei defensieminister Mychajlo Fedorov donderdag in Brussel. Zijn land heeft daarom dringend behoefte aan raketten voor het Patriot-luchtverdedigingssysteem.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De rechtszaak die de Amerikaanse president Donald Trump tegen de BBC heeft aangespannen, gaat in februari 2027 van start. Dat schrijft onder meer de BBC zelf. Trump heeft de Britse omroep aangeklaagd om de wijze waarop een documentaire was gemonteerd.
2 uur geleden