Biden viert 300 miljoen prikken, maar dreigt vaccindoel te missen
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft vrijdag stilgestaan bij een nieuwe mijlpaal in de vaccinatiecampagne van zijn land: het toedienen van 300 miljoen vaccindoses in de eerste 150 dagen van zijn presidentschap. Hij waarschuwde wel voor de nieuwe Delta-variant van het coronavirus en riep landgenoten op zich te laten inenten.
De VS behoren wereldwijd tot de koplopers op vaccinatiegebied en dat is terug te zien in de coronacijfers. De regering zegt dat bij het aantreden van Biden nog 3300 Amerikanen per dag overleden aan het virus, maar het aantal sterfgevallen en nieuwe besmettingen zou tegenwoordig ruim 90 procent lager liggen.
Biden benadrukte in een speech dat de coronacrisis nog niet achter de rug is. Hij zei dat weliswaar "geweldige vooruitgang" is geboekt, maar het virus vormt volgens de Democraat nog steeds een dodelijk gevaar. Hij waarschuwde zijn landgenoten voor de Delta-variant, die voor het eerst is vastgesteld in India. "Die wordt sneller overgedragen, is mogelijk dodelijker en is in het bijzonder gevaarlijk voor jongeren."
Waarschuwing
De president zei dat mensen zich daar het beste tegen kunnen beschermen door zich te laten inenten. "De informatie die we hebben is duidelijk: als je niet bent gevaccineerd, loopt je het risico ernstig ziek te worden, te overlijden of het virus te verspreiden." Veel mensen hebben zich al laten inenten, maar er zijn ook grote groepen vaccinweigeraars.
Het Witte Huis zegt dat tot dusver 55 procent van de volwassenen volledig is gevaccineerd. Dat betekent in de meeste gevallen dat ze twee prikken hebben gehad. Miljoenen andere Amerikanen hebben al een eerste dosis gehad, maar wachten nog op hun tweede inenting.
Zeventig procent
De president wil dat op nationale feestdag 4 juli, Onafhankelijkheidsdag, zeker 160 miljoen Amerikanen volledig zijn gevaccineerd. Zeker 70 procent van de volwassenen moet minstens één prik hebben gehad. Dat is nu nog 65 procent. "Op 4 juli vieren we onze onafhankelijkheid van het virus, zoals we de onafhankelijkheid van ons land vieren", zei de 78-jarige Democraat.
Het is echter zeer de vraag of de VS de vaccinatiedoelstelling van Biden gaan halen. Dat zou vereisen dat gemiddeld 756.000 mensen per dag een eerste prik krijgen, becijferde nieuwszender CNBC donderdag. Dat aantal lag in de voorgaande week op gemiddeld 336.000 per dag.
De autoriteiten bedenken van alles om vaccintwijfelaars toch over de streep te trekken. Biden heeft juni al uitgeroepen tot "actiemaand" waarin allerlei maatschappelijke en religieuze organisaties worden gemobiliseerd om mensen over te halen zich te laten vaccineren. Op lokaal niveau worden mensen met onder meer loterijen en gratis drankjes aangemoedigd om zich te laten inenten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.
3 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft zondag opnieuw opgeroepen tot onderhandelingen met Israël. Het buurland voert sinds begin maart weer grote aanvallen uit op Libanon en is ook weer bezig met een grondoffensief in het zuiden.
6 uur geleden