Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden verleent preventief gratie aan tegenstanders van Trump

Biden verleent preventief gratie aan tegenstanders van Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft preventief gratie verleend aan een aantal politieke tegenstanders van Donald Trump, die later op maandag wordt geïnstalleerd als president. Het gaat onder meer om parlementsleden die zich bezighielden met de afzettingsprocedure tegen Trump. Zij kunnen daardoor niet worden vervolgd.

Ook de voormalige medische hoofdadviseur van de regering, Anthony Fauci, heeft gratie gekregen. Hij werd een belangrijke stem tijdens de coronapandemie en had toen vaak ruzie met Trump over de noodzaak van maatregelen.

De preventieve gratie geldt ook voor oud-generaal Mark Milley. Hij heeft Trump "fascistisch" genoemd en gaf eerder aan vervolging te vrezen als Trump terug zou komen in het Witte Huis.

Commissie

Toen Trump de presidentsverkiezingen in 2020 had verloren weigerde hij zijn verlies toe te geven. Een commissie van het Congres onderzocht toen zijn pogingen om de uitslag terug te draaien en zijn rol bij de Capitoolbestorming van 6 januari 2021. Die commissie werd onder meer geleid door de Republikein Liz Cheney, dochter van oud-vicepresident Dick Cheney en een van Trumps felste tegenstanders binnen zijn eigen partij. Zij heeft ook preventief gratie gekregen, net als personen die hebben getuigd in het onderzoek.

Amerikaanse kranten The Washington Post en The New York Times schreven vorige maand al dat Biden overwoog hen gratie te verlenen. Hij zou bang zijn geweest dat Trump uit wraak zijn politieke tegenstanders wilde vervolgen. "Dit zijn uitzonderlijke omstandigheden en ik kan niet met een goed geweten niets doen", laat Biden nu weten in een statement. "Ongegronde en politiek gemotiveerde onderzoeken richten een ravage aan op het leven, de veiligheid en de financiële zekerheid van individuen en hun families."

Meer uit Buitenland

WSJ: VS willen coalitie voor escorteren schepen Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.

2 uur geleden
Iran arresteert 500 mensen om doorspelen informatie aan vijanden

TEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.

3 uur geleden
Israël: grensovergang Rafah heropent woensdag met beperkingen

JERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.

5 uur geleden
Gewonden bij raketaanval op vliegveld Bagdad

BAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.

5 uur geleden
Netanyahu reageert met video op Iraanse geruchten over zijn dood

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.

5 uur geleden
Tienduizenden Hongaren bezoeken verkiezingsmarsen Orbán en Magyar

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.

7 uur geleden
Ngo: ruim 3000 doden in Iran, grotendeels burgers, door oorlog

TEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.

7 uur geleden