Biden verleent preventief gratie aan tegenstanders van Trump
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft preventief gratie verleend aan een aantal politieke tegenstanders van Donald Trump, die later op maandag wordt geïnstalleerd als president. Het gaat onder meer om parlementsleden die zich bezighielden met de afzettingsprocedure tegen Trump. Zij kunnen daardoor niet worden vervolgd.
Ook de voormalige medische hoofdadviseur van de regering, Anthony Fauci, heeft gratie gekregen. Hij werd een belangrijke stem tijdens de coronapandemie en had toen vaak ruzie met Trump over de noodzaak van maatregelen.
De preventieve gratie geldt ook voor oud-generaal Mark Milley. Hij heeft Trump "fascistisch" genoemd en gaf eerder aan vervolging te vrezen als Trump terug zou komen in het Witte Huis.
Commissie
Toen Trump de presidentsverkiezingen in 2020 had verloren weigerde hij zijn verlies toe te geven. Een commissie van het Congres onderzocht toen zijn pogingen om de uitslag terug te draaien en zijn rol bij de Capitoolbestorming van 6 januari 2021. Die commissie werd onder meer geleid door de Republikein Liz Cheney, dochter van oud-vicepresident Dick Cheney en een van Trumps felste tegenstanders binnen zijn eigen partij. Zij heeft ook preventief gratie gekregen, net als personen die hebben getuigd in het onderzoek.
Amerikaanse kranten The Washington Post en The New York Times schreven vorige maand al dat Biden overwoog hen gratie te verlenen. Hij zou bang zijn geweest dat Trump uit wraak zijn politieke tegenstanders wilde vervolgen. "Dit zijn uitzonderlijke omstandigheden en ik kan niet met een goed geweten niets doen", laat Biden nu weten in een statement. "Ongegronde en politiek gemotiveerde onderzoeken richten een ravage aan op het leven, de veiligheid en de financiële zekerheid van individuen en hun families."
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - Om het Oekraïense energienetwerk echt te beschermen, moet de EU zorgen voor meer luchtafweer en raketten. Dat zei Eurocommissaris Marta Kos (Uitbreiding van de EU) dinsdag in het Europees Parlement. Lidstaten moeten volgens haar desnoods uit eigen voorraad aan Oekraïne leveren.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft een derde verdachte gearresteerd voor de aanslag op generaal Vladimir Aleksejev, afgelopen vrijdag in Moskou. Dat meldt inlichtingendienst FSB. Het zou gaan om Pavel Vasin, de zoon van de eerder in Moskou opgepakte Viktor Vasin.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland wil voor meer dan een half miljard euro aanvalsdrones aanschaffen. De eerste kamikazedrones, die in de lucht rondhangen tot ze een doelwit zien om zich erop te storten, moeten binnen een jaar worden geleverd. De Duitse troepen in Litouwen zouden ze als eersten krijgen.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ingestemd met enkele aanpassingen van het klimaatdoel van 2040. Daarmee heeft het parlement definitief goedkeuring gegeven dat de EU in 2040 90 procent minder CO2 uitstoot vergeleken met 1990. 413 Europarlementariërs stemden voor, 226 tegen.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft dinsdag ingestemd met strengere regels voor asielzoekers. Het gaat om twee wetten waarmee lidstaten makkelijker en sneller aanvragen van asielzoekers kunnen afwijzen. De meerderheid werd behaald met de steun van de centrumrechtse EVP en radicaalrechtse partijen. De sociaaldemocraten en linkse partijen stemden tegen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft "uitstel van executie" gekregen nadat zijn positie onder grote druk was komen te staan. Dat zei de conservatieve oppositieleider Kemi Badenoch tegen Sky News. Ze zei dat parlementariërs uit het kamp van Starmer vrezen voor hun baan en hem daarom nog niet laten vallen.
1 uur geledenMEKELE (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk waarschuwt voor escalerende gevechten in de Tigray-regio in Ethiopië. Daar woedde tussen 2020 en 2022 een gewelddadige burgeroorlog tussen het regeringsleger en lokale rebellengroepen. Sinds eind januari zijn de gevechten weer geïntensiveerd. "De situatie blijft zeer instabiel en we vrezen dat deze verder zal verslechteren", aldus Türk.
2 uur geleden