Biden verleent preventief gratie aan tegenstanders van Trump
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft preventief gratie verleend aan een aantal politieke tegenstanders van Donald Trump, die later op maandag wordt geïnstalleerd als president. Het gaat onder meer om parlementsleden die zich bezighielden met de afzettingsprocedure tegen Trump. Zij kunnen daardoor niet worden vervolgd.
Ook de voormalige medische hoofdadviseur van de regering, Anthony Fauci, heeft gratie gekregen. Hij werd een belangrijke stem tijdens de coronapandemie en had toen vaak ruzie met Trump over de noodzaak van maatregelen.
De preventieve gratie geldt ook voor oud-generaal Mark Milley. Hij heeft Trump "fascistisch" genoemd en gaf eerder aan vervolging te vrezen als Trump terug zou komen in het Witte Huis.
Commissie
Toen Trump de presidentsverkiezingen in 2020 had verloren weigerde hij zijn verlies toe te geven. Een commissie van het Congres onderzocht toen zijn pogingen om de uitslag terug te draaien en zijn rol bij de Capitoolbestorming van 6 januari 2021. Die commissie werd onder meer geleid door de Republikein Liz Cheney, dochter van oud-vicepresident Dick Cheney en een van Trumps felste tegenstanders binnen zijn eigen partij. Zij heeft ook preventief gratie gekregen, net als personen die hebben getuigd in het onderzoek.
Amerikaanse kranten The Washington Post en The New York Times schreven vorige maand al dat Biden overwoog hen gratie te verlenen. Hij zou bang zijn geweest dat Trump uit wraak zijn politieke tegenstanders wilde vervolgen. "Dit zijn uitzonderlijke omstandigheden en ik kan niet met een goed geweten niets doen", laat Biden nu weten in een statement. "Ongegronde en politiek gemotiveerde onderzoeken richten een ravage aan op het leven, de veiligheid en de financiële zekerheid van individuen en hun families."
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR) - Libanon stevent tijdens de onrust in het Midden-Oosten ook af op een voedselcrisis. Daarvoor waarschuwt het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties.
34 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Hongaarse premier Viktor Orbán beschuldigt de oppositie ervan dat zij geen enkel middel schuwt om de macht in het land over te nemen. De regeringsleider beticht de oppositie er verder van "samen te zweren" met buitenlandse mogendheden en het bedreigen van kiezers met geweld.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Israël zegt de Zikim-grensovergang in het noorden van de Gazastrook te hebben heropend. COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken, schrijft op X dat er via deze route donderdag hulpgoederen Gaza binnen zijn gebracht. De Zikim-overgang werd, net als andere toegangswegen, gesloten na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran eind februari.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/BLOOMBERG/DPA) - In de Pakistaanse hoofdstad Islamabad worden zware veiligheidsmaatregelen getroffen in aanloop naar het verwachte vredesoverleg tussen de VS en Iran. Een troepenmacht van zo'n 10.000 militairen, agenten en paramilitairen wordt ingezet om te waken over de veiligheid.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft onlangs een nieuwe levering Patriot-luchtverdedigingsraketten ontvangen, meldt het Oekraïense persbureau Interfax op gezag van president Volodymyr Zelensky.
2 uur geledenTEL AVIV/BEIROET (ANP/AFP/DPA) - In Israël en Libanon zijn nieuwe aanvallen gemeld. In delen van Israël klonk vrijdagochtend vroeg het luchtalarm. Daar vielen voor zover bekend geen slachtoffers, maar volgens Israëlische media is zeker één projectiel neergehaald.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China zal "absoluut geen" onafhankelijkheid voor Taiwan tolereren. Dat heeft de Chinese president Xi Jinping gezegd tegen de Taiwanese oppositieleider Cheng Li-wun tijdens een zeldzame ontmoeting. Taiwan is volgens Xi "de voornaamste boosdoener in het ondermijnen van de vrede in de Straat van Taiwan". Cheng is naar eigen zeggen in China om de spanningen tussen de twee landen te verminderen.
3 uur geleden