Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden verdedigt buitenlands beleid van afgelopen vier jaar

Biden verdedigt buitenlands beleid van afgelopen vier jaar

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft in een afscheidstoespraak zijn buitenlandse beleid van de afgelopen vier jaar verdedigd, ondanks de oorlogen en crises die in die periode zijn uitgebroken. Volgens hem staan de Verenigde Staten er wereldwijd beter voor dan toen hij in 2021 in het Witte Huis terechtkwam.

Biden maakt over een week plaats voor zijn opvolger Donald Trump, van wie hij het presidentschap vier jaar geleden ook overnam. In een speech die specifiek over het buitenlandse beleid ging, claimde hij dat de VS "de wereldwijde competitie aan het winnen" zijn. Hij zei dat hij veel betrekkingen had opgebouwd en bondgenootschappen weer had versterkt. Dat leek een steek richting Trump, die tijdens zijn eerste termijn juist ruzie maakte met bijvoorbeeld Europese bondgenoten.

Bovendien zouden de "tegenstanders" van Amerika zwakker zijn dan vier jaar geleden, waaronder het Rusland van Vladimir Poetin. "Toen Poetin Oekraïne binnenviel, dacht hij dat hij binnen enkele dagen in Kyiv zou staan. De waarheid is dat ik de enige ben die sinds het begin van de oorlog in het centrum van Kyiv heeft gestaan, niet hij." Biden heeft Oekraïne met miljarden dollars aan militaire hulp gesteund en zei dat de VS nu "niet weg kunnen lopen".

Midden-Oosten

Ook Iran en China zouden er nu slechter voorstaan. "China zal ons nooit voorbijstreven", zei de 82-jarige president. "En Iran is zwakker dan in decennia."

Biden stond niet lang stil bij de oorlog in het Midden-Oosten, waar hij binnen zijn eigen partij om bekritiseerd wordt. Wel zei hij dat een deal over het staakt-het-vuren nabij is en dat zijn eigen plan voor een staakt-het-vuren dan eindelijk kan worden uitgevoerd. "Zo veel onschuldige mensen zijn gedood, zo veel gemeenschappen verwoest. Het Palestijnse volk verdient vrede."

Het eerste jaar van Bidens presidentschap stond qua buitenlands beleid in het teken van de chaotische terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Afghanistan. Daardoor konden de Taliban binnen enkele dagen het hele land overnemen en bleven veel Afghanen gefrustreerd achter. Toch staat Biden nog steeds achter die beslissing. "Het beëindigen van de oorlog was de juiste beslissing. Ik geloof dat de geschiedenis dat zal aantonen."

Meer uit Buitenland

Meloni noemt demonstranten bij Winterspelen 'vijanden van Italië'

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.

38 minuten geleden
FSB: daders aanslag op generaal Aleksejev opgepakt in Dubai

MOSKOU (ANP/RTR) - De dader van de moordaanslag op de Russische luitenant-generaal Vladimir Aleksejev is opgepakt in Dubai. Dat meldt de Russische geheime dienst FSB. De Russische topmilitair werd vrijdag neergeschoten in een appartementencomplex in Moskou en ligt sindsdien in het ziekenhuis. Een Russische handlanger, Viktor Vasin (1959), werd opgepakt in Moskou.

3 uur geleden
Noord-Korea houdt eind februari na vijf jaar weer partijcongres

PYONGYANG (ANP/AFP) - Het Noord-Koreaanse regime houdt later deze maand een partijcongres, het eerste grote partijberaad sinds 2021. Dat meldt het staatsnieuwsagentschap KCNA.

5 uur geleden
Trump ontvangt Hondurese president Nasry Asfura in Mar-a-Lago

PALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag de Hondurese president Nasry Asfura ontvangen op zijn residentie Mar-a-Lago in Palm Beach. Trump zei dat de Verenigde Staten en Honduras nauw samenwerken rond veiligheid, onder meer bij de bestrijding van drugskartels en mensensmokkel, en bij het uitzetten van illegale migranten en bendeleden uit de VS.

7 uur geleden
Tv-presentatrice VS wil betalen om moeder terug te krijgen

TUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie is met haar familie bereid te betalen om haar moeder terug te krijgen na haar vermoedelijke ontvoering in de staat Arizona. Dat zei Guthrie zaterdag in een videoboodschap op Instagram.

8 uur geleden
Meerdere doden door lawines in Noord-Italiaanse Alpen

SONDRIO (ANP/DPA) - Zeker vier mensen zijn omgekomen bij meerdere lawines in de Noord-Italiaanse Alpen. Er raakten ook skiërs gewond. In het Valtellina-gebied sleurde een lawine drie skitoeristen mee, waarvan er twee stierven. In de regio Trentino-Zuid-Tirol meldde de Italiaanse bergreddingsdienst twee lawines met elk één dode.

12 uur geleden
Rellen bij protest in Milaan tegen Olympische Winterspelen

MILAAN (ANP/AFP) - Bij een protest in de Noord-Italiaanse stad Milaan tegen de Olympische Winterspelen zijn rellen uitgebroken. Een groep van enkele tientallen gemaskerde personen splitste zich af en zocht de confrontatie met de politie. Ze gooiden vuurwerk en stenen naar de politie, die hen met waterkanonnen en traangas uiteendreef.

17 uur geleden