Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden verdedigt buitenlands beleid van afgelopen vier jaar

Biden verdedigt buitenlands beleid van afgelopen vier jaar

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft in een afscheidstoespraak zijn buitenlandse beleid van de afgelopen vier jaar verdedigd, ondanks de oorlogen en crises die in die periode zijn uitgebroken. Volgens hem staan de Verenigde Staten er wereldwijd beter voor dan toen hij in 2021 in het Witte Huis terechtkwam.

Biden maakt over een week plaats voor zijn opvolger Donald Trump, van wie hij het presidentschap vier jaar geleden ook overnam. In een speech die specifiek over het buitenlandse beleid ging, claimde hij dat de VS "de wereldwijde competitie aan het winnen" zijn. Hij zei dat hij veel betrekkingen had opgebouwd en bondgenootschappen weer had versterkt. Dat leek een steek richting Trump, die tijdens zijn eerste termijn juist ruzie maakte met bijvoorbeeld Europese bondgenoten.

Bovendien zouden de "tegenstanders" van Amerika zwakker zijn dan vier jaar geleden, waaronder het Rusland van Vladimir Poetin. "Toen Poetin Oekraïne binnenviel, dacht hij dat hij binnen enkele dagen in Kyiv zou staan. De waarheid is dat ik de enige ben die sinds het begin van de oorlog in het centrum van Kyiv heeft gestaan, niet hij." Biden heeft Oekraïne met miljarden dollars aan militaire hulp gesteund en zei dat de VS nu "niet weg kunnen lopen".

Midden-Oosten

Ook Iran en China zouden er nu slechter voorstaan. "China zal ons nooit voorbijstreven", zei de 82-jarige president. "En Iran is zwakker dan in decennia."

Biden stond niet lang stil bij de oorlog in het Midden-Oosten, waar hij binnen zijn eigen partij om bekritiseerd wordt. Wel zei hij dat een deal over het staakt-het-vuren nabij is en dat zijn eigen plan voor een staakt-het-vuren dan eindelijk kan worden uitgevoerd. "Zo veel onschuldige mensen zijn gedood, zo veel gemeenschappen verwoest. Het Palestijnse volk verdient vrede."

Het eerste jaar van Bidens presidentschap stond qua buitenlands beleid in het teken van de chaotische terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Afghanistan. Daardoor konden de Taliban binnen enkele dagen het hele land overnemen en bleven veel Afghanen gefrustreerd achter. Toch staat Biden nog steeds achter die beslissing. "Het beëindigen van de oorlog was de juiste beslissing. Ik geloof dat de geschiedenis dat zal aantonen."

Meer uit Buitenland

Trump meldt dood Iraanse leider Khamenei

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de dood van de Iraanse ayatollah Ali Khamenei via Truth Social bevestigd.

28 minuten geleden
Explosies te horen in delen van Israël, ook in Tel Aviv

TEL AVIV (ANP/AFP) - In verschillende delen van Israël waren zaterdagavond meerdere explosies te horen, nadat het Israëlische leger meldde dat Iran een nieuwe reeks raketten had gelanceerd.

44 minuten geleden
Trump: groot deel van Iraans leiderschap omgekomen

WASHINGTON (ANP) - Volgens president Donald Trump is een groot deel van de Iraanse leiding omgekomen bij de gezamenlijke Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. "Een groot deel wel, ja. We weten niet alles, maar een groot deel wel. Het was een zeer krachtige aanval", zei hij zaterdag in een telefoongesprek met ABC News.

1 uur geleden
Israël: hoogste leider Khamenei van Iran is gedood

TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei is dood en zijn lichaam is gevonden. Dat zegt een hoge Israëlische functionaris tegen persbureau Reuters. Iran heeft de dood van Khamenei nog niet bevestigd.

2 uur geleden
Netanyahu: veel aanwijzingen dat Khamenei dood is

JERUZALEM/TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zaterdag gezegd dat er veel aanwijzingen zijn dat de Iraanse ayatollah Ali Khamenei "er niet meer is", zonder diens dood expliciet te bevestigen.

2 uur geleden
Lokale media: dertig bommen op woning Khamenei gegooid

TEHERAN (ANP/AFP) - Als onderdeel van de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran zijn dertig bommen op het wooncomplex van de Iraanse ayatollah Ali Khamenei gegooid. Dat zegt Amit Segal, een vertrouweling van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, tegen de Israëlische omroep Channel 12. Het lot van Khamenei is nog altijd niet duidelijk.

2 uur geleden
Aanhangers regime Iran de straat op in Teheran

TEHERAN (ANP/AFP) - Aanhangers van het Iraanse regime zijn zaterdag op motoren de straat opgegaan in hoofdstad Teheran. Ze zwaaiden met de Iraanse vlag en er was muziek, melden journalisten van AFP.

3 uur geleden