Biden verdedigt buitenlands beleid van afgelopen vier jaar
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft in een afscheidstoespraak zijn buitenlandse beleid van de afgelopen vier jaar verdedigd, ondanks de oorlogen en crises die in die periode zijn uitgebroken. Volgens hem staan de Verenigde Staten er wereldwijd beter voor dan toen hij in 2021 in het Witte Huis terechtkwam.
Biden maakt over een week plaats voor zijn opvolger Donald Trump, van wie hij het presidentschap vier jaar geleden ook overnam. In een speech die specifiek over het buitenlandse beleid ging, claimde hij dat de VS "de wereldwijde competitie aan het winnen" zijn. Hij zei dat hij veel betrekkingen had opgebouwd en bondgenootschappen weer had versterkt. Dat leek een steek richting Trump, die tijdens zijn eerste termijn juist ruzie maakte met bijvoorbeeld Europese bondgenoten.
Bovendien zouden de "tegenstanders" van Amerika zwakker zijn dan vier jaar geleden, waaronder het Rusland van Vladimir Poetin. "Toen Poetin Oekraïne binnenviel, dacht hij dat hij binnen enkele dagen in Kyiv zou staan. De waarheid is dat ik de enige ben die sinds het begin van de oorlog in het centrum van Kyiv heeft gestaan, niet hij." Biden heeft Oekraïne met miljarden dollars aan militaire hulp gesteund en zei dat de VS nu "niet weg kunnen lopen".
Midden-Oosten
Ook Iran en China zouden er nu slechter voorstaan. "China zal ons nooit voorbijstreven", zei de 82-jarige president. "En Iran is zwakker dan in decennia."
Biden stond niet lang stil bij de oorlog in het Midden-Oosten, waar hij binnen zijn eigen partij om bekritiseerd wordt. Wel zei hij dat een deal over het staakt-het-vuren nabij is en dat zijn eigen plan voor een staakt-het-vuren dan eindelijk kan worden uitgevoerd. "Zo veel onschuldige mensen zijn gedood, zo veel gemeenschappen verwoest. Het Palestijnse volk verdient vrede."
Het eerste jaar van Bidens presidentschap stond qua buitenlands beleid in het teken van de chaotische terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Afghanistan. Daardoor konden de Taliban binnen enkele dagen het hele land overnemen en bleven veel Afghanen gefrustreerd achter. Toch staat Biden nog steeds achter die beslissing. "Het beëindigen van de oorlog was de juiste beslissing. Ik geloof dat de geschiedenis dat zal aantonen."
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het staat nog niet vast dat de Britse premier Keir Starmer onder druk opstapt. Dat zei minister Darren Jones, de hoofdsecretaris van de premier, tegen Times Radio. Starmer heeft in de loop van de ochtend een kabinetsbijeenkomst met ministers die willen dat hij vertrekt. Ondertussen hebben zeker 72 van de 403 parlementariërs van zijn Labourpartij duidelijk gemaakt dat ze een andere leider willen.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij een Israëlische luchtaanval op Kfar Dounine in het zuiden van Libanon zijn zes personen omgekomen. Dat meldt het Libanese staatspersbureau NNA.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Een Amerikaanse organisatie die zich inzet voor meer transparantie, stelt het ongeveer 3,5 miljoen pagina's tellende dossier rond Jeffrey Epstein tentoon in New York. Voor de pop-up-expositie in de wijk Tribeca zijn de documenten gebundeld in 3437 delen.
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP/DPA) - In de eerste nacht na het driedaagse staakt-het-vuren heeft Rusland droneaanvallen uitgevoerd op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat meldt de militaire leiding van de stad op Telegram. Bij aanvallen op de regio Dnipropetrovsk vielen daarnaast een dode en vier gewonden, melden de regionale autoriteiten.
5 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - In Japan is in de twaalf maanden tot maart van dit jaar een recordaantal beren waargenomen en gedood, zo blijkt uit voorlopige overheidsgegevens. Er werden ruim twee keer zoveel beren gezien als twee jaar eerder, toen het laatste record werd gevestigd.
5 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico ziet af van het plan om het schooljaar eerder te beëindigen in verband met het WK voetbal deze zomer. Vorige week maakte het ministerie van Onderwijs bekend dat het overwoog de schoolvakantie veertig dagen eerder te laten beginnen.
7 uur geledenWASSENBERG (ANP/DPA) - Bij een schietpartij in de Duitse plaats Wassenberg, vlak bij de Nederlandse grens ter hoogte van Roermond, is maandagavond een man om het leven gekomen. De politie is een klopjacht begonnen op de dader en heeft onder meer een helikopter ingezet, meldt een woordvoerder van de Duitse politie.
8 uur geleden