Biden verdedigt buitenlands beleid van afgelopen vier jaar
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft in een afscheidstoespraak zijn buitenlandse beleid van de afgelopen vier jaar verdedigd, ondanks de oorlogen en crises die in die periode zijn uitgebroken. Volgens hem staan de Verenigde Staten er wereldwijd beter voor dan toen hij in 2021 in het Witte Huis terechtkwam.
Biden maakt over een week plaats voor zijn opvolger Donald Trump, van wie hij het presidentschap vier jaar geleden ook overnam. In een speech die specifiek over het buitenlandse beleid ging, claimde hij dat de VS "de wereldwijde competitie aan het winnen" zijn. Hij zei dat hij veel betrekkingen had opgebouwd en bondgenootschappen weer had versterkt. Dat leek een steek richting Trump, die tijdens zijn eerste termijn juist ruzie maakte met bijvoorbeeld Europese bondgenoten.
Bovendien zouden de "tegenstanders" van Amerika zwakker zijn dan vier jaar geleden, waaronder het Rusland van Vladimir Poetin. "Toen Poetin Oekraïne binnenviel, dacht hij dat hij binnen enkele dagen in Kyiv zou staan. De waarheid is dat ik de enige ben die sinds het begin van de oorlog in het centrum van Kyiv heeft gestaan, niet hij." Biden heeft Oekraïne met miljarden dollars aan militaire hulp gesteund en zei dat de VS nu "niet weg kunnen lopen".
Midden-Oosten
Ook Iran en China zouden er nu slechter voorstaan. "China zal ons nooit voorbijstreven", zei de 82-jarige president. "En Iran is zwakker dan in decennia."
Biden stond niet lang stil bij de oorlog in het Midden-Oosten, waar hij binnen zijn eigen partij om bekritiseerd wordt. Wel zei hij dat een deal over het staakt-het-vuren nabij is en dat zijn eigen plan voor een staakt-het-vuren dan eindelijk kan worden uitgevoerd. "Zo veel onschuldige mensen zijn gedood, zo veel gemeenschappen verwoest. Het Palestijnse volk verdient vrede."
Het eerste jaar van Bidens presidentschap stond qua buitenlands beleid in het teken van de chaotische terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Afghanistan. Daardoor konden de Taliban binnen enkele dagen het hele land overnemen en bleven veel Afghanen gefrustreerd achter. Toch staat Biden nog steeds achter die beslissing. "Het beëindigen van de oorlog was de juiste beslissing. Ik geloof dat de geschiedenis dat zal aantonen."
Meer uit Buitenland
ODESA (ANP/AFP) - Russische aanvallen op de Oekraïense havenstad Odesa hebben volgens de hulpdiensten twee mensen het leven gekost. Veertien anderen raakten gewond.
2 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De vliegtuigcrash waardoor vorige maand in Colombia 69 militairen omkwamen, is veroorzaakt doordat het toestel bomen raakte. Dat blijkt uit voorlopige onderzoeksresultaten van de Colombiaanse luchtmacht.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten nodigen de Russische president Vladimir Poetin uit voor de G20-top in Miami. President Donald Trump betwijfelt echter of Poetin komt.
5 uur geledenCHOUKINE (ANP/AFP/RTR) - Bij een Israëlische aanval in het zuiden van Libanon zijn drie doden gevallen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid. De Libanese krant L'Orient-Le Jour meldt dat het ging om een droneaanval op de weg tussen Nabatieh en Choukine.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
16 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
18 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
18 uur geleden