Biden: steun voor Israël onwrikbaar
WASHINGTON (ANP) - Joe Biden blijft toegewijd aan bondgenoot Israël en aan de vrijlating van de gijzelaars die nog worden vastgehouden in de Gazastrook. Dat zegt de Amerikaanse president zondagavond (plaatselijke tijd) in een boodschap voor de joodse feestdag Pesach.
"Mijn toewijding aan de veiligheid van het Joodse volk, de veiligheid van Israël en zijn bestaansrecht als onafhankelijke Joodse staat is ijzersterk", zei Biden in een verklaring.
Maandagavond begint de viering van Pesach, die de bevrijding van de Joden uit de Egyptische slavernij herdenkt. Bij de Hamas-aanval op 7 oktober werden talloze mensen gegijzeld en vanuit Israël meegenomen naar de Gazastrook. Tot een paar weken geleden ging Israël ervan uit dat iets minder dan 100 van de 130 overgebleven gijzelaars nog in leven waren. Sindsdien wordt echter gevreesd dat aanzienlijk meer van hen al dood zijn.
"Dit Pesach valt bijzonder zwaar voor de families van de gijzelaars die proberen de geest van de feestdag te eren - een verhaal waarin vrijheid centraal staat - terwijl hun dierbaren in gevangenschap blijven", zei Biden.
Bidens regering werkt naar eigen zeggen "de klok rond" om de bevrijding van de gijzelaars te bewerkstelligen en een "onmiddellijk en langdurig staakt-het-vuren" in Gaza te realiseren. "We zullen blijven werken aan een tweestatenoplossing die gelijke veiligheid, welvaart en duurzame vrede biedt voor Israëliërs en Palestijnen", zei Biden.
De onderhandelingen, waarbij voornamelijk door de VS, Qatar en Egypte wordt bemiddeld, hebben tot nu toe niets opgeleverd.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse minister van Transport Óscar Puente treedt af na de dodelijke treinramp van vorige week. Bij het ongeluk op het traject tussen Madrid en Sevilla kwamen zeker 69 mensen om het leven. Het was al de tweede dodelijke treinramp in Spanje dit jaar, nadat in januari 46 mensen omkwamen bij een botsing tussen twee hogesnelheidstreinen op hetzelfde traject.
1 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA) - De vermoedelijke opdrachtgever van de brandstichting bij een Starlink-station in Polen in september is opgepakt in Duitsland. Dat melden de Duitse politie en justitie.
1 uur geledenSOFIA (ANP/RTR) - Zeven vliegtuigen zijn dinsdag op Europese vliegvelden doorzocht vanwege bommeldingen. In Rome, Warschau, Murcia en Sofia werden vliegtuigen na landingen gecontroleerd op explosieven, maar deze werden niet gevonden. Het is niet bekend wie er achter de bommeldingen zit, en of het om een gecoördineerde actie gaat.
4 uur geledenNUUK (ANP/RTR) - Het Groenlandse parlement is akkoord met een veiligheidsdeal met de Verenigde Staten. De overeenkomst maakte een einde aan de spanningen met de Amerikaanse president Donald Trump, die meermaals verklaarde het eiland bij zijn land te willen voegen.
4 uur geledenSAINT JOHN'S (ANP) - De Britse koning Charles heeft dinsdag opnieuw zijn afschuw uitgesproken over het Britse slavernijverleden. Tijdens een toespraak op het eiland Antigua noemde hij de trans-Atlantische slavenhandel een "beschamend hoofdstuk uit de geschiedenis" dat hem vervult met afschuw en diep persoonlijk verdriet. Excuses van de koning bleven echter uit.
5 uur geledenMADRID (ANP/RTR/DPA) - Op het spoor tussen Madrid en Sevilla rijden minder treinen na de dodelijke treinramp op het traject. Dat blijft zo totdat het veiligheidssysteem op de spoorlijn is doorgelicht en de regering de vertraagde uitrol van het Europese treinbeveiligingssysteem heeft afgerond, aldus transportminister Óscar Puente.
6 uur geledenBERLIJN (ANP) - Als de Russische president naar de komende G20-top in de Verenigde Staten komt, moet ook de Oekraïense president een uitnodiging krijgen, suggereert Duitsland. Over Oekraïne praten kan volgens bondskanselier Friedrich Merz immers niet zonder dat land zelf.
7 uur geleden