Biden stemt aanpak Oekraïne-crisis af met bondgenoten
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft in een videoconferentie met leiders van bondgenoten de zorgwekkende situatie bij de grens van Oekraïne besproken. Ze wisselden ideeën uit over hoe ze het best samen een vuist kunnen maken tegen de Russische dreiging. De leiders bespraken afschrikkende maatregelen, maar ook manieren om het gesprek met Moskou gaande te houden.
De leiders van Canada, Polen, Frankrijk, Duitsland, Italië, Roemenië, het Verenigd Koninkrijk en van de NAVO en de Europese Unie waren door het Witte Huis uitgenodigd voor het gesprek. Ze onderstreepten hun steun voor Oekraïne, meldde Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Zij benadrukte de nauwe afstemming van de "massieve" westerse sancties voor Moskou mocht het besluiten tot een aanval. De Russische financiële, energie- en hightechindustrie worden volgens haar getroffen.
De Russische troepenopbouw rond Oekraïne zorgt al weken voor druk diplomatiek verkeer tussen westerse landen. Veel ministers en regeringsleiders zijn naar de Oekraïense hoofdstad Kiev gereisd, en sommigen ook naar Moskou.
Aanval
Niet alleen hebben zich meer dan 100.000 Russische militairen bij de grens verzameld, op de Zwarte Zee is ook de marine actief. Daarnaast is Rusland bezig met een grote oefening in en met Belarus. Al met al zou Rusland in principe de aanval kunnen inzetten, zeggen waarnemers.
Het Westen vreest een Russische invasie in Oekraïne. Moskou ontkent daarvoor plannen te hebben, maar wil onder meer de garantie dat Oekraïne zich niet bij de NAVO kan aansluiten.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering heeft aangekondigd de regels voor het afschieten van wolven te versoepelen. Nu mogen boeren wolven alleen afschieten als die vee in beschermde omheiningen aanvallen, maar na een beleidswijziging mag dat ook buiten die omheiningen.
3 uur geledenMUMBAI (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is aangekomen in India voor een driedaags bezoek. De landen hopen een deal te sluiten over de aankoop door India van een honderdtal Dassault Rafale-gevechtsvliegtuigen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur Robert Duvall is op 95-jarige leeftijd overleden. Dat meldt entertainmentwebsite TMZ, dat verwijst naar een verklaring van zijn vrouw Luciana op Facebook. Duvall speelde rollen in films als The Godfather, Apocalypse Now en To Kill a Mockingbird.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en veertien andere westerse landen staan in een verklaring stil bij het overlijden van Aleksej Navalny twee jaar geleden. Hun regeringen pleiten daarin opnieuw voor een "grondig en transparant" onderzoek naar de omstandigheden rond de dood van de Russische oppositieleider.
8 uur geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft een straat gebouwd speciaal voor de nabestaanden van militairen die zijn omgekomen tijdens de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dictator Kim Jong-un was volgens het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap persoonlijk aanwezig bij de opening, samen met zijn dochter Ju Ae.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het Amerikaanse standpunt over het Iraanse atoomprogramma "is realistischer geworden". Dit stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken een dag voor de tweede onderhandelingsronde, bericht staatspersbureau IRNA.
9 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Op Rosenmontag zijn in verschillende Duitse steden de jaarlijkse carnavalsoptochten gehouden. Traditiegetrouw werden politieke wereldleiders bespot met karikaturen op de praalwagens.
9 uur geleden