Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden stelt toetreding Afrikaanse Unie tot G20 voor

Biden stelt toetreding Afrikaanse Unie tot G20 voor

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft een oproep gedaan om de Afrikaanse Unie permanent op te nemen in de G20. Daar is nu één Afrikaans land lid van, Zuid-Afrika. De G20 is een internationaal financieel-economisch overlegorgaan, bestaande uit negentien landen en de EU. "Afrika hoort aan tafel te zitten in elke kamer waar mondiale uitdagingen worden besproken, en in elke institutie waar discussies plaatsvinden", zei Biden.

Sinds maandag zijn delegaties uit 49 Afrikaanse landen op uitnodiging van de VS voor een conferentie in Washington. Onder anderen de presidenten van Angola, Ethiopië, Kenia, Nigeria en Oeganda gaven acte de présence. Washington zei voorafgaand aan de conferentie dat deze tot doel heeft "het langdurige partnerschap van de VS met Afrika te verdiepen en uit te breiden". Aan de orde kwamen onder meer klimaatverandering, voedselzekerheid en handelspartnerschappen.

De VS en andere westerse mogendheden zien hun invloed afnemen op het continent, waar een vijfde van de wereldbevolking woont. Al jaren investeert China vele miljarden in Afrika, terwijl Rusland zich er al dan niet direct mengt in conflicten, zoals in de Sahel en Libië. Ook is Rusland ten zuiden van de Sahara al een paar jaar lang de grootste wapenleverancier. Tevens is er in Afrika weinig enthousiasme om ondanks westers aandringen partij te kiezen in de oorlog in Oekraïne.

Ondersteuning

In de marge van de top sprak Biden met de leiders van de Democratische Republiek Congo, Gabon, Liberia, Madagaskar, Nigeria en Sierra Leone. In die landen worden binnenkort verkiezingen gehouden. De VS zeggen al langer zich zorgen te maken over de staat van de democratie in Afrikaanse landen na een reeks staatsgrepen, onder andere in Guinee, Mali en Burkina Faso. Biden beloofde donderdag 165 miljoen dollar (155,7 miljoen euro) vrij te maken om in 2023 verkiezingen in Afrika te ondersteunen.

Ook zei Biden op de laatste dag van de top met Afrikaanse leiders dat hij als eerste Amerikaanse president sinds 2015 Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara wil bezoeken. "Sommigen van u hebben mij uitgenodigd om uw landen te bezoeken", zei Biden onder meer tegen zijn gasten. "Ik zei: wees voorzichtig met wat u wenst, want misschien kom ik wel opdagen."

Een datum voor een Afrikaans bezoek noemde Biden niet. De laatste Amerikaanse president die een Afrikaans land beneden de Sahara bezocht was Barack Obama. Hij was in juli 2015 in Kenia en Ethiopië. Obama's opvolger Donald Trump was de eerste president in vier decennia die tijdens zijn ambtstermijn niet op bezoek kwam.

Meer uit Buitenland

Britse MAFS-deelnemer opgepakt op verdenking van verkrachting

LONDEN (ANP) - Een deelnemer aan de Britse versie van het realityprogramma Married at First Sight is aangehouden op verdenking van verkrachting. Dat heeft de Metropolitan Police bevestigd aan BBC News. De verdachte is inmiddels op borgtocht vrijgelaten in afwachting van verder onderzoek.

49 minuten geleden
Rode Kruis: veel hulpgoederen vernietigd bij Russische aanvallen

KYIV (ANP) - Bij Russische aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv is een grote hoeveelheid hulpgoederen van het Rode Kruis verloren gegaan. Een van de belangrijkste opslaglocaties met daarin hulpgoederen met een waarde van meer dan 1,5 miljoen euro werd volledig verwoest, aldus het Rode Kruis.

2 uur geleden
Dodental na nachtelijke aanvallen op Kyiv loopt verder op

KYIV (ANP/AFP) - Door nachtelijke Russische aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn ten minste 21 doden gevallen, melden de hulpdiensten. Daarnaast zouden 85 mensen gewond zijn geraakt, onder wie twee kinderen. Eerder werden zeventien doden gemeld.

2 uur geleden
Doden door explosie in Damascus

DAMASCUS (ANP/AFP) - Door een bomexplosie in de Syrische hoofdstad Damascus zijn zeker vijf doden gevallen. Nog eens zestien mensen raakten gewond, melden de Syrische autoriteiten.

2 uur geleden
Excuses Britse premier aan vrouwen die kinderen moesten afstaan

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement namens het hele land excuses aangeboden aan vrouwen die in de vorige eeuw onder druk hun kinderen hebben afgestaan. Hij sprak terwijl gedupeerden toekeken vanaf de publieke tribune over een "schandvlek" in de Britse geschiedenis en bevestigde dat wordt gekeken naar compensatieregelingen.

6 uur geleden
Litouwen wil af van verbod op kernwapens

VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen wil af van het verbod op het plaatsen van kernwapens op zijn grondgebied. Het parlement gaat die bepaling uit de grondwet halen, zegt president Gitanas Nausėda, net als NAVO-bondgenoot Finland dit voorjaar al deed.

7 uur geleden
Herdenkingen en protesten in Israël, 1000 dagen na 7 oktober 2023

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël staat donderdag stil bij de grote Hamas-aanval van 7 oktober 2023, duizend dagen geleden. Er staan zowel herdenkingen gepland als protesten over het optreden van de autoriteiten rond de aanval.

8 uur geleden