Biden rouwt met bevolking Uvalde mee na schietpartij op school
UVALDE(ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden probeerde zondag families in Uvalde in Texas te troosten na de schietpartij op een lokale basisschool waarbij negentien jonge kinderen en twee leraren omkwamen.
De president en first lady Jill Biden veegden tranen weg toen ze gedenktekens bezochten op de Robb Elementary School. Ze legden witte rozen bij het schoolbord in het lokaal waar de tragedie plaatsvond.
In de katholieke kerk in Uvalde woonden de Bidens, zelf katholiek, vervolgens een mis bij. De Bidens ontmoeten later op zondag nog families van de slachtoffers, overlevenden en hulpverleners, maar er is geen toespraak van een van hen gepland, aldus het Witte Huis.
Wapenwetten
De schietpartij in Uvalde heeft wapenbeheersing opnieuw bovenaan de politieke agenda in het land gezet, ruim vijf maanden voor de tussentijdse verkiezingen in november. De Democraat Biden heeft herhaaldelijk opgeroepen tot ingrijpende hervormingen van de Amerikaanse wapenwetten, maar is niet bij machte geweest om massale schietpartijen te stoppen of de Republikeinen ervan te overtuigen dat strengere wapenwetgeving bloedvergieten kan voorkomen.
Het bezoek aan Texas is alweer Bidens derde reis als president naar de plaats van een massaschietpartij. Eerder deze maand bezocht hij nog Buffalo, in de staat New York, waar een blanke schutter tien zwarte mensen had doodgeschoten in een supermarkt.
Greg Abbott
Biden werd zondag vergezeld door onder anderen de gouverneur van Texas, Greg Abbott, een Republikein die tegen nieuwe wapenbeperkingen is. Abbott werd met boegeroep ontvangen. "We hebben hulp nodig, gouverneur Abbott", riepen sommigen in de menigte. Anderen schreeuwden: "Schaam je, Abbott!"
Vooraanstaande Republikeinen, zoals de Amerikaanse senator Ted Cruz uit Texas, voormalig president Donald Trump en gouverneur Abbott hebben na het bloedbad in Uvalde oproepen voor strengere wapenwetten al afgewezen. In plaats daarvan stellen ze voor te investeren in geestelijke gezondheidszorg en de veiligheid op scholen te verbeteren, bijvoorbeeld door het personeel op school te bewapenen.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP/RTR) - Het internationale recht geldt ook voor Groenland, onderstreept voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump het eiland te annexeren. Dat deed ze in een toespraak tijdens de ceremonie waarbij het voorzitterschap van de EU werd overgedragen aan Cyprus.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio heeft aangekondigd dat hij volgende week met Denemarken praat over Groenland. President Donald Trump heeft de afgelopen dagen herhaald dat hij Groenland, onderdeel van het Deense koninkrijk, bij zijn land wil voegen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De VS hebben een plan voor Venezuela. Dat zei buitenlandminister Marco Rubio na afloop van een briefing met leden van de Amerikaanse Senaat. Volgens de bewindsman is van "improvisatie" geen sprake en willen de VS niet dat Venezuela "in chaos verzeild raakt".
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zegt dat naar diplomatieke manieren wordt gekeken voor een Amerikaanse overname van Groenland. "Ik denk niet dat iemand het heeft over het gebruik van militaire kracht", aldus voorzitter Mike Johnson.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Moskou heeft de inbeslagname door de VS van een olietanker die nabij IJsland voer onder Russische vlag sterk veroordeeld. Volgens het Kremlin heeft onder het maritiem recht "geen enkele staat het recht" zich te bemoeien met "vaartuigen die rechtmatig geregistreerd staan onder jurisdictie van andere staten". De Russische parlementariër Andrej Klisjas noemde de inbeslagname woensdag "regelrecht piraterij", aldus staatspersbureau Tass.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een onderzeeër en andere marineschepen ingezet om een lege olietanker te beschermen tegen de Amerikaanse krijgsmacht. Amerikaanse media en persbureau Reuters melden dat de VS bezig zijn om het schip in beslag te nemen.
11 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - Het Syrische leger is begonnen met het bombarderen van Koerdische wijken in Aleppo. De regering had die gebieden eerder op de ochtend al tot 'militaire zones' verklaard, waarna duizenden burgers de wijken verlieten.
11 uur geleden