
Biden roept veiligheidsadviseurs bijeen voor beraad over Syrië
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft zijn veiligheidsadviseurs bijeengeroepen voor spoedberaad over de val van het regime van de Syrische president Bashar al Assad. Rebellen die 27 november een verrassend offensief lanceerden in het noordwesten van Syrië hebben naar eigen zeggen zondag de hoofdstad Damascus ingenomen en Assad verjaagd. De leider van de rebellengroepen, Abu Mohammad al Jolani, is zondag in Damascus aangekomen.
Biden wordt door de adviseurs op de hoogte gebracht van de ontwikkelingen. Een Amerikaanse onderminister, John Bass, is naar Amman gestuurd om maandag en dinsdag met de Jordaniërs onder meer over de toestand in Syrië en in het Midden-Oosten te spreken.
De VS zijn nog steeds betrokken bij acties om met militairen in het noordoosten van Syrië te voorkomen dat de terreurorganisatie Islamitische Staat er weer opleeft. De VS steunen ook met militairen en particuliere veiligheidsbedrijven Koerdische strijdgroepen in het noordoosten, tot woede van Turkije. Zondag waren er hevige gevechten tussen door de VS gesteunde Syrische Koerdische strijdgroepen en door Turkije gesteunde Syrische rebellen in het noorden van dat land, circa 75 kilometer ten noordoosten van de stad Aleppo. De VS hebben naar schatting nog steeds negenhonderd militairen gelegerd op Syrisch grondgebied.
Meer uit Buitenland
HONGKONG (ANP) - Een vrachtvliegtuig van de luchtvaartmaatschappij Emirates is bij een landing in Hongkong maandagochtend van de landingsbaan gegleden, meldt de politie aan de South China Morning Post. Daarbij zou het toestel gedeeltelijk in het water zijn beland. Er is een persoon om het leven gekomen, aldus de Chinese krant.
1 uur geledenRABAT (ANP/RTR) - Marokko gaat in 2026 140 miljard dirham (ruim 13 miljard euro) uitgeven aan gezondheidszorg en onderwijs, meldt het koninklijk paleis zondag. Dat is een stijging van 16 procent vergeleken met dit jaar.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft Volodymyr Zelensky tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis op vrijdag aangespoord de Russische voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te accepteren, schrijft de Financial Times (FT). Trump waarschuwde Zelensky dat Vladimir Poetin Oekraïne zal "vernietigen" als het land niet meewerkt, meldt de krant op basis van ingewijden.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zei zondag in een tv-interview dat hij troepen wil sturen naar San Francisco. Trump heeft de Nationale Garde al naar meerdere door Democraten bestuurde steden gestuurd.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Het Israëlische leger heeft het staakt-het-vuren in Gaza hervat, melden de strijdkrachten op X. Israël voerde eerder zondag juist meerdere aanvallen uit op Gaza, nadat Hamas Israëlische troepen zou hebben aangevallen.
6 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Door de Israëlische luchtaanvallen van zondag op Gaza zijn zeker 33 mensen om het leven gekomen, meldt de burgerbeschermingsdienst van Gaza. Israël voerde op meerdere plaatsen in het gebied aanvallen uit. Het Israëlische leger meldt dat zondag twee militairen zijn gesneuveld in de strijd.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - Bij de kunstroof in het Louvre zijn acht sieraden gestolen. Dat meldt het Franse ministerie van Cultuur, dat zich eerder nog niet uitsprak over wat er zondagochtend werd buitgemaakt bij het bekende Parijse museum. Het gaat onder meer om een tiara van Eugénie de Montijo, de vrouw van Napoleon III, en twee kettingen. Ook werden een paar oorbellen, een strik, twee broches en nog een losse oorbel ontvreemd.
7 uur geleden