Biden roept noodtoestand uit in Texas om vrieskou
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft de noodtoestand afgekondigd voor de staat Texas, waar extreem winterweer al dagen voor problemen zorgt. Rampendienst FEMA maakte bekend dat Biden de benodigde verklaring heeft ondertekend, waardoor federale noodsteun vrijkomt voor de staat.
In Texas heeft de vrieskou voor grote problemen gezorgd voor onder meer de stroom- en watervoorziening. Circa twee miljoen huishoudens kregen afgelopen week te maken met stroomuitval. In veel gebieden hebben bovengrondse elektriciteitskabels het begeven door ijs. Vrijdag leek dat euvel grotendeels weer te zijn verholpen.
Veel Texanen hebben nu echter geen toegang meer tot stromend water, doordat de leidingen zijn bevroren. Ook zijn door de stroomstoringen van de afgelopen dagen de waterzuiveringsinstallaties op veel plaatsen uitgeschakeld. Dertien van de bijna dertig miljoen inwoners van de zuidelijke staat hebben daarom het dringende advies gekregen hun water eerst te koken. Ook in andere door het winterweer getroffen staten in het zuiden van de Verenigde Staten zijn problemen met de watervoorziening gemeld.
Hersteloperaties
Met het federale geld vanuit Washington kunnen onder andere tijdelijke huisvesting, reparaties aan woningen en goedkope leningen worden bekostigd. Rampenbestrijdingsdienst FEMA stuurde eerder al noodgeneratoren, diesel, water en dekens naar de staat.
De dienst heeft een functionaris benoemd om de noodmaatregelen en hersteloperaties in getroffen gebieden te coördineren. Gevreesd wordt dat het extreme winterweer op zijn minst twintig mensen in Texas het leven heeft gekost.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP/DPA) - De man die zes jaar geleden een aanslag wilde plegen in een moskee in Noorwegen is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 21 jaar. Hij kreeg die straf in 2020 ook al, maar de zaak moest opnieuw worden behandeld nadat een deskundige twijfels had geuit over zijn mentale gesteldheid tijdens de misdaad.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft een nieuwe wet aangenomen over verkrachtingen. Vanaf nu gelden alle seksuele handelingen zonder expliciete consent (toestemming) vooraf als verkrachting.
4 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is niet te spreken over het hoge dodental bij een politieoperatie in Rio de Janeiro. Dat maakte zijn minister van Justitie bekend. "De president is geschokt door het aantal dodelijke incidenten en was verbaasd dat een operatie van deze omvang werd opgezet zonder medeweten van de federale overheid", zei bewindsman Ricardo Lewandowski.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De twee opgepakte verdachten van de juwelenroof uit het Louvre hebben "gedeeltelijk" bekend dat ze betrokken waren, vertelde openbaar aanklager Laure Beccuau op een persconferentie. Er worden nog twee inbrekers gezocht en ook de sieraden zelf zijn nog niet terecht.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump wil de Hongaarse premier Viktor Orbán op 8 november ontmoeten. Dat zegt een bron tegen persbureau Bloomberg. De locatie moet nog worden gekozen.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische topfunctionaris Kirill Dmitriev denkt dat vrede in Oekraïne binnen een jaar mogelijk is. "Wij zijn er zeker van dat we op weg naar vrede zijn en als vredestichters moeten we ervoor zorgen dat het gebeurt", aldus de gezant van president Vladimir Poetin.
5 uur geledenSARAJEVO (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de sancties tegen de Bosnisch-Servische leider Milorad Dodik opgeheven. Hij mocht sinds 2017 niet meer naar de VS reizen, omdat hij zich niet houdt aan de afspraken uit het vredesakkoord uit 1995 dat de oorlog in Bosnië en Herzegovina beëindigde. Dodik dreigt regelmatig om het etnisch Servische gedeelte van dat land af te scheiden.
5 uur geleden