Biden: Poetin dacht stoer te zijn, maar botste met ijzeren wil VS
WARSCHAU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin dacht "stoer" te zijn. Maar hij botste met de "ijzeren wil van Amerika", aldus de Amerikaanse president Joe Biden in een toespraak in Polen, enkele dagen voordat het een jaar geleden is dat Rusland Oekraïne binnenviel.
"Onze steun aan Oekraïne zal niet wankelen", verzekerde Biden een menigte in Warschau. "Oekraïne zal nooit een overwinning zijn voor Rusland, nooit." Poetin dacht dat alleenheersers zoals hijzelf stoer zijn en democratische leiders "soft", aldus de president. Toen kwam hij de ijzeren wil tegen van Amerika en "naties overal die weigerden een wereld te accepteren die door angst wordt geregeerd."
Biden richtte zich ook direct tot de Russische bevolking. Hij sprak de beweringen tegen die Poetin eerder op de dag had gemaakt. "De Verenigde Staten en de landen van Europa willen Rusland niet controleren of verwoesten", zei hij. "Het Westen is niet van plan Rusland aan te vallen, zoals Poetin vandaag zei. Miljoenen Russische burgers die gewoon in vrede met hun buren willen leven, zijn niet de vijand."
Deze oorlog was nooit een noodzaak, aldus Biden verder. "Het is een tragedie. President Poetin koos deze oorlog. Hij kan de oorlog met één woord stoppen."
Meer uit Buitenland
BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.
1 uur geledenBAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.
3 uur geledenBAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.
6 uur geledenKYIV (ANP) - Russische aanvallen door heel Oekraïne hebben volgens president Volodymyr Zelensky aan zeker vier mensen het leven gekost. Dertig mensen raakten gewond. "De meeste doelen zijn burgerinfrastructuur in steden", schrijft hij op X.
8 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland stuurt een mijnenjager en een bevoorradings- en commandoschip naar de Middellandse Zee om zich voor te bereiden op mogelijke inzet in de Straat van Hormuz, zegt minister van Defensie Boris Pistorius in de Rheinische Post. Wanneer de schepen vertrekken, zegt hij niet.
9 uur geledenSANTA MARTA (ANP) - In de Colombiaanse kustplaats Santa Marta is vrijdag de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen begonnen, die Colombia samen met Nederland organiseert. Voor de zesdaagse conferentie hebben zich 56 landen aangemeld, zei de Colombiaanse milieuminister Irene Vélez Torres bij aanvang. Samen zijn die landen goed voor zo'n 20 procent van de wereldwijde productie van fossiele brandstoffen en 30 procent van de mondiale vraag.
18 uur geleden