Biden pleit voor strengere wapenwetten na recente schietpartijen
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden pleit voor strengere wapenwetten na twee dodelijke schietpartijen in de staat Californië, waarbij bijna twintig mensen om het leven kwamen. Hij laat dinsdag weten wetsvoorstellen te steunen die de verkoop van aanvalswapens aan banden leggen.
Deze wetten verbieden de verkoop, overdracht, productie en invoer van bepaalde soorten aanvalswapens, waaronder het wapen dat bij een van de schietpartijen werd gebruikt. De nieuwe wetgeving verhoogt bovendien de minimumleeftijd van kopers van deze vuurwapens van 18 naar 21 jaar. De voorstellen werden maandag ingediend door drie Democratische leden van de Senaat, partijgenoten van Biden.
De politici reageerden aanvankelijk op een schietincident van afgelopen weekend. Een schutter doodde toen elf mensen en verwondde negen anderen tijdens een viering van het Chinees Nieuwjaar in Monterey Park, in de buurt van Los Angeles. Californië werd maandag weer opgeschrikt door een schietpartij. Een man schoot in Half Moon Bay, ten zuiden van San Francisco, zeven mensen dood. Eén persoon raakte gewond.
Biden heeft na beide incidenten zijn medeleven aan de slachtoffers en nabestaanden uitgesproken. Er moet volgens de president krachtig worden gereageerd op het vuurwapengeweld in de Verenigde Staten. Hij roept beide kamers van het Congres op om snel te handelen en de nieuwe wetgeving goed te keuren voor de veiligheid van onder meer gemeenschappen, scholen en werkplekken.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zijn parlement gewaarschuwd dat er een reële dreiging uitgaat van Rusland tegen Europese landen en NAVO-lidstaten. In een ingelaste toespraak voor het Poolse parlement zei hij donderdag te beschikken over informatie dat Rusland plannen heeft aanvallen met drones en raketten uit te voeren tegen bondgenoten van Oekraïne.
19 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is gefotografeerd met een afbeelding die lijkt te gaan over de sloop van het beroemde Kennedy Center. Een fotograaf van persbureau AFP nam de foto op een luchtmachtbasis, waar Trump in een vliegtuig zat.
54 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft sommige geblokkeerde nieuwssites weer toegankelijk gemaakt. De toezichthouder meldt dat "verschillende nationale en internationale digitale platforms en media" weer bekeken kunnen worden.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van D66, CDA, VVD, PRO en Volt reageren uiterst positief op de speech van de Canadese premier Mark Carney donderdag in het Europees Parlement. Daarin zei Carney het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen te verwelkomen om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de EU te maken. D66-voorman Gerben-Jan Gerbrandy noemt het een "historisch moment".
4 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Ierse omroep RTÉ heeft bekendgemaakt dat Ierland niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival van 2027. De omroep zal het muziekevenement ook niet uitzenden. Ierland was dit jaar al een van de vijf landen die het songfestival oversloegen vanwege de deelname van Israël.
5 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de parlementaire verkiezingen gewonnen. Dat meldt de kiescommissie van het Noord-Europese land na telling van alle kiesdistricten. In reactie op die verkiezingswinst kondigde premier Ulf Kristersson van de liberaal-conservatieve Gematigde Uniepartij op X zijn vertrek aan.
5 uur geleden