Biden op eerste reis in Midden-Oosten tijdens presidentschap
JERUZALEM (ANP) - Joe Biden arriveert woensdag in Israël op zijn eerste reis naar het Midden-Oosten sinds hij begin vorig jaar president van de VS is geworden. Hij ontmoet donderdag Israëlische leiders en bezoekt vrijdag kort de Palestijnse president Abbas in Bethlehem, op de sinds 1967 door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. Er wordt weinig van het bezoek verwacht door zowel de Israëli's als de Palestijnen. Maar mogelijk biedt hij de Palestijnen meer hulp aan. Bidens voorganger Donald Trump stopte de hulp helemaal. Maar over het algemeen volgt Biden de politiek van zijn voorganger in de regio.
Daarna gaat hij op zijn vierdaagse Midden-Oostenreis naar Saudi-Arabië. Hij zal daar aandringen op meer olieproductie van dat land en andere Golfstaten. Hij heeft eerder het koninkrijk van de familie al-Saud "een paria-staat" genoemd, maar de olieproducent is al sinds jaar en dag de belangrijkste Arabische partner van de VS in de regio.
Biden ontmoet in Saudi-Arabië ook andere leiders van de Golfregio. Hij heeft naar eigen zeggen geen apart onderhoud met de feitelijke machthebber in Saudi-Arabië, kroonprins Mohammed bin Salman al-Saud. Die is in opspraak geraakt met de brute politieke moord in 2018 op een in de VS werkzame Saudische journalist in een consulaat van het koninkrijk in Turkije.
Biden heeft tegen Amerikaanse media gezegd dat zijn bezoek vooral gericht is op het "zich heroriënteren in de relaties". Andere hete hangijzers waar Biden over zal spreken zijn de bloedige burgeroorlog in Jemen en Syrië en Iran.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
4 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
5 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.
5 uur geleden