Biden ondertekent steunpakket, hulp woensdag nog naar Oekraïne
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De eerste zendingen van Amerikaanse militair materieel naar Oekraïne zullen in de komende uren al plaatsvinden. President Joe Biden heeft dat gezegd bij het ondertekenen van het steunpakket, dat na veel gesteggel is goedgekeurd door het Amerikaanse Congres.
Biden zei dat hij ervoor zorgt dat "de zendingen meteen beginnen, in de komende uren". De president prees de Oekraïense strijdkrachten, die volgens hem "de wil en de vaardigheid" hebben om te winnen. Hij haalde daarnaast uit naar Republikeinen die loyaal zijn aan zijn politieke tegenstander Donald Trump voor het lange tijd blokkeren van het hulppakket.
Met het steunpakket voor Oekraïne is een bedrag gemoeid van 61 miljard dollar, omgerekend 57 miljard euro. Het maakt deel uit van een groter Amerikaans pakket aan buitenlandse hulp, die ook gaat naar Israël en Taiwan.
Veiliger
"Het gaat Amerika veiliger maken, het gaat de wereld veiliger maken en het behoudt het Amerikaanse leiderschap in de wereld. En iedereen weet het", zei Biden. Ook is er 1 miljard dollar vrijgemaakt voor humanitaire hulp in Gaza. Biden zei dat Israël ervoor moet zorgen dat al deze hulp zonder oponthoud de Palestijnen bereikt.
Het Pentagon meldt dat Oekraïne op korte termijn onder meer luchtafweer, artilleriemunitie, gepantserde voertuigen en anti-tankwapens tegemoet kan zien.
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is blij met de steun vanuit de VS. "Ongeacht wat iedereen zegt, krijgen we de steun die we nodig hebben om levens te blijven beschermen tegen Russische aanvallen", schrijft hij op het sociale medium X.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Een groep klimaat- en belangengroepen heeft een rechtszaak aangespannen tegen de regering-Trump vanwege het intrekken van een belangrijke wetenschappelijke klimaatstandaard. Die zogenoemde endangerment finding vormde de juridische basis onder veel regelgeving en dicteerde welke broeikasgassen schadelijk zijn voor de gezondheid. Volgens de groeperingen was het intrekken illegaal.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland zal Cuba "altijd" steunen, zei de Russische president Vladimir Poetin woensdag tegen de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez tijdens een ontmoeting in Moskou. De twee bespraken mogelijke steunmaatregelen, maar maakten geen concrete afspraken.
3 uur geledenCASTLE PEAK (ANP/AFP/RTR) - Acht van de negen skiërs die nog werden vermist in de Californische regio Tahoe, zijn dood aangetroffen. Dat meldt sheriff Shannan Moon. In de regio vond een lawine plaats, die de wintersporters bedolf. Ze zouden buiten de piste hebben geskied. Eén persoon wordt nog vermist.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vindt dat de gesprekken in Genève over een einde aan de oorlog met Rusland te weinig hebben opgeleverd. "Zoals het er vandaag voorstaat, kunnen we niet zeggen dat er voldoende resultaat is geboekt."
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben opnieuw gedreigd uit het Internationaal Energieagentschap (IEA) te stappen, tenzij de organisatie minder aandacht besteedt aan klimaatverandering. Dit zei de Amerikaanse minister van Energie, Chris Wright, woensdag bij een vergadering in Parijs. Vorig jaar dreigde de minister ook al met opstappen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 150 (voormalige) diplomaten, ambassadeurs en politici roepen in een open brief de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot op om beweringen terug te nemen die hij vorige week deed over VN-rapporteur Francesca Albanese. De brief is onder anderen ondertekend door de Nederlandse oud-ministers Jan Pronk, Ben Bot, Laurens Jan Brinkhorst, Jozias van Aartsen en Hedy d'Ancona.
6 uur geledenLECQUES (ANP/AFP) - De voormalige Palestijnse diplomaat Leila Shahid is op 76-jarige leeftijd overleden in haar Zuid-Franse thuisplaats Lecques. Dat melden Le Monde en persbureau AFP. Volgens haar familie koos de al lang zieke oud-diplomaat voor een eigen levenseinde.
6 uur geleden