
Biden nomineert oud-topman Mastercard voor president Wereldbank
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Joe Biden nomineert Ajay Banga, voormalig topman van creditcardmaatschappij Mastercard, als de nieuwe president van de Wereldbank. Vorige week maakte de huidige Wereldbank-president David Malpass onverwachts bekend dat hij opstapt.
"Banga heeft meer dan drie decennia succesvolle, internationale bedrijven die banen creëren gebouwd en bestuurd. Hij zorgde voor investeringen in opkomende economieën en begeleide organisaties door periodes van fundamentele verandering", zei Biden in een verklaring donderdag.
De 63-jarige Banga is momenteel vicevoorzitter bij de Amerikaanse investeringsmaatschappij General Atlantic LP. Daarvoor was hij tien jaar topman van Mastercard. Hij had ook verschillende functies bij bankconcern Citigroup.
Grootste aandeelhouder
Een definitieve selectie genomineerden wordt pas begin mei verwacht. Hoewel andere landen ook een bestuurder kunnen nomineren, bepalen de Verenigde Staten traditiegetrouw wie de Wereldbank gaat leiden. Het land is de grootste aandeelhouder.
Malpass werd destijds aangesteld door de voormalige Amerikaanse president Donald Trump. Hij treedt eind juni af, na meer dan vier jaar aan het roer gestaan te hebben van 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingssamenwerking. Het is niet duidelijk waarom hij voor het einde van zijn termijn van vijf jaar vertrekt. Malpass wil "nieuwe uitdagingen aangaan", maakte de bank vorige week bekend.
Onder vuur
Afgelopen herfst kwam hij onder vuur te liggen van het Witte Huis nadat hij had geweigerd te zeggen dat hij de wetenschappelijke consensus over klimaatverandering steunde. Later verontschuldigde hij zich hiervoor.
De Wereldbank verstrekt leningen aan ontwikkelingslanden en middeninkomenslanden, met als belangrijkste doel het bestrijden van armoede. De kredieten worden onder meer gebruikt voor hervormingen van de gezondheids- en onderwijssector van landen en infrastructuurprojecten. Volgens het jaarverslag van de bank heeft de Wereldbank vorig jaar meer dan 104 miljard dollar toegezegd aan projecten over de hele wereld.
Meer uit Buitenland
NEW YORK/PARIJS (ANP/RTR/AFP) - De noodhulpcoördinator van de Verenigde Naties heeft een Israëlisch plan voor de distributie van hulp in de Palestijnse Gazastrook gehekeld als een "cynische bijzaak, een opzettelijke afleiding, een vijgenblad voor verder geweld en ontheemding". Volgens de Britse diplomaat Tom Fletcher wil Israël het gebied liever ontvolken.
3 uur geledenCANNES (ANP) - De Amerikaanse acteur Robert De Niro heeft op de openingsavond van het Filmfestival van Cannes hard uitgehaald naar de Amerikaanse president Donald Trump en de manier waarop die de democratie en de kunstwereld bedreigt. De Niro kreeg het podium omdat hij een ere-Palm in ontvangst mocht nemen voor zijn volledige oeuvre. De prijs werd hem overhandigd door Leonardo DiCaprio.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Ook Luxemburg, een van de hekkensluiters in de NAVO, wil nog dit jaar aan de NAVO-afspraken over defensiebudgetten voldoen. Het kleine NAVO-land wilde daarvoor eigenlijk tot 2030 de tijd nemen.
3 uur geledenCAIRO/GAZA (ANP/RTR/AFP) - Door een Israëlische luchtaanval op een ziekenhuis in de Gazastrook is een bekende Palestijnse journalist gedood die door Israël ervan werd beschuldigd samen te werken met de Palestijnse beweging Hamas. Hij lag gewond in een ziekenhuis in het zuidelijke Khan Younis na een eerdere aanval, aldus het gezondheidsministerie in het gebied.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische socialistische vakbond ACOD heeft dinsdag herhaaldelijk een campagnefilmpje Speak up for Palestine uitgezonden op VRT 1, waar ook het Eurovisie Songfestival wordt uitgezonden. De bond deed dat uit protest tegen de deelname van Israël aan het muziekevenement, meldde het Belgische VRT NWS.
5 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump stuurt zijn buitenlandminister Marco Rubio naar Turkije voor vredesoverleg later deze week met de Russen en Oekraïners. Het is nog onduidelijk hoe de Oekraïense en Russische delegatie zijn samengesteld.
6 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten heffen alle sancties tegen Syrië op. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigd. Volgens Trump dienden de sancties een belangrijke functie, maar moet Syrië nu verder.
6 uur geleden