Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden: nog niet toegekomen aan belletje met Chinese collega Xi

Biden: nog niet toegekomen aan belletje met Chinese collega Xi

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden is nog niet in staat geweest met zijn Chinese collega Xi Jinping te bellen sinds hij zitting heeft genomen in het Witte Huis. Volgens de onlangs beëdigde president is er gewoonweg nog geen bijzondere reden om met Xi te bellen. Biden beloofde eerder een ander soort relatie met China dan zijn voorganger Donald Trump onderhield.

"We hebben nog geen gelegenheid gehad om met elkaar te praten", zei Biden in een interview met CBS. "Er is geen reden om hem niet te bellen."

Biden voegde eraan toe dat hij Xi "vrij goed" kende na acht jaar als vicepresident onder Barack Obama te hebben gediend. "Ik heb waarschijnlijk meer tijd doorgebracht met Xi Jinping dan welke wereldleider ook", zei hij. Biden zei ook dat zijn benadering van China anders zal zijn dan die van voormalig president Trump en dat Xi dat weet. "We hoeven geen conflict te hebben, maar er zal extreme concurrentie zijn", aldus Biden. Hij herhaalde verder zijn eerdere opmerking dat Xi geen democratisch, met een kleine d, bot in zijn lijf heeft.

Poetin

Biden heeft sinds zijn aantreden op 20 januari met meerdere wereldleiders gesproken, onder wie de Russische president Vladimir Poetin, maar tot nu toe niet met Xi. De Chinese president was een van de laatste wereldleiders die Biden feliciteerde met zijn verkiezingsoverwinning.

Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken ontweek maandag vragen over de kritiek van Biden op Xi en benadrukte de noodzaak om samen te werken. "De twee partijen moeten naar hetzelfde doel toewerken, zich richten op samenwerking, verschillen overwinnen en een gezonde, gestage ontwikkeling van de bilaterale banden bevorderen", zo klonk het.

Democratie en mensenrechten

Sinds de aanstelling van de regering-Biden is het hoogste niveau van communicatie tussen 's werelds grootste economieën een telefoongesprek tussen minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken en de Chinese topdiplomaat Yang Jiechi op vrijdag geweest. Tijdens het gesprek hadden de twee diplomaten het over democratie en mensenrechten.

Biden heeft tot nu toe aangegeven de internationale druk op China over zijn mensenrechtenpraktijken te willen voortzetten, terwijl China herhaaldelijk heeft gezegd dat de twee landen moeten zoeken naar manieren voor samenwerking.

Meer uit Buitenland

Rusland bedreigt Europese dronelocaties, ook in Nederland

MOSKOU (ANP) - Europese plannen om Oekraïne aan meer drones te helpen, brengen oorlog met Rusland dichterbij, zegt het Russische ministerie van Defensie. Het ministerie heeft een lijst met bedrijven online gezet die een rol zouden spelen en zegt mensen te waarschuwen dat die "een bedreiging voor hun veiligheid" zijn. Het bedrijf Destinus staat ook op de lijst met twee adressen in het Twentse Hengelo.

2 uur geleden
Witte Huis: niet gevraagd om verlenging staakt-het-vuren met Iran

WASHINGTON (ANP) - Woordvoerder van het Witte Huis Karoline Leavitt ontkent dat de Verenigde Staten hebben gevraagd om een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran. Volgens Leavitt zijn de Amerikanen optimistisch over het sluiten van een deal en vinden binnenkort waarschijnlijk weer onderhandelingen plaats in Islamabad.

3 uur geleden
Paus feestelijk onthaald in Kameroen

YAOUNDÉ (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV is aangekomen in Kameroen, waar duizenden mensen hem feestelijk hebben onthaald. Het is na Algerije het tweede land dat de paus aandoet tijdens een reis naar het Afrikaanse continent.

4 uur geleden
Veiligheidskabinet Israël bijeen over bestand Libanon

JERUZALEM/BEIROET (ANP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet komt om 19.00 uur bijeen, volgens een topfunctionaris. Het bespreekt naar verluidt de mogelijkheden om te komen tot een bestand in Libanon.

6 uur geleden
VN-experts pleiten voor stoppen wapenleveranties aan Israël

NEW YORK (ANP) - Experts van de VN-Mensenrechtenraad hebben alle lidstaten opgeroepen om te stoppen met de wapenleveranties aan Israël. Ze stellen dat Israël het internationaal recht heeft geschonden door de grootschalige "willekeurige" aanvallen op Libanon van vorige week woensdag, vlak na ingang van het staakt-het-vuren tussen Iran en de Verenigde Staten.

7 uur geleden
Verenigde Staten nog in contact met Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn, ook na de geklapte onderhandelingen van afgelopen weekend in Islamabad, nog in gesprek met Iran. Dat zegt een hooggeplaatste Amerikaanse functionaris tegen persbureau Reuters. Volgens de bron hebben de VS nog niet formeel ingestemd met een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran, dat afgelopen week werd overeengekomen onder bemiddeling van Pakistan.

8 uur geleden
FT: BBC gaat 2000 banen schrappen, ongeveer 10 procent van totaal

LONDEN (ANP) - De Britse nationale omroep BBC is van plan 2000 banen te schrappen oftewel ongeveer 10 procent van het totale personeelsbestand. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. In februari maakte de BBC al bekend de komende jaren flink te willen bezuinigen.

9 uur geleden