Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden: nog niet toegekomen aan belletje met Chinese collega Xi

Biden: nog niet toegekomen aan belletje met Chinese collega Xi

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden is nog niet in staat geweest met zijn Chinese collega Xi Jinping te bellen sinds hij zitting heeft genomen in het Witte Huis. Volgens de onlangs beëdigde president is er gewoonweg nog geen bijzondere reden om met Xi te bellen. Biden beloofde eerder een ander soort relatie met China dan zijn voorganger Donald Trump onderhield.

"We hebben nog geen gelegenheid gehad om met elkaar te praten", zei Biden in een interview met CBS. "Er is geen reden om hem niet te bellen."

Biden voegde eraan toe dat hij Xi "vrij goed" kende na acht jaar als vicepresident onder Barack Obama te hebben gediend. "Ik heb waarschijnlijk meer tijd doorgebracht met Xi Jinping dan welke wereldleider ook", zei hij. Biden zei ook dat zijn benadering van China anders zal zijn dan die van voormalig president Trump en dat Xi dat weet. "We hoeven geen conflict te hebben, maar er zal extreme concurrentie zijn", aldus Biden. Hij herhaalde verder zijn eerdere opmerking dat Xi geen democratisch, met een kleine d, bot in zijn lijf heeft.

Poetin

Biden heeft sinds zijn aantreden op 20 januari met meerdere wereldleiders gesproken, onder wie de Russische president Vladimir Poetin, maar tot nu toe niet met Xi. De Chinese president was een van de laatste wereldleiders die Biden feliciteerde met zijn verkiezingsoverwinning.

Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken ontweek maandag vragen over de kritiek van Biden op Xi en benadrukte de noodzaak om samen te werken. "De twee partijen moeten naar hetzelfde doel toewerken, zich richten op samenwerking, verschillen overwinnen en een gezonde, gestage ontwikkeling van de bilaterale banden bevorderen", zo klonk het.

Democratie en mensenrechten

Sinds de aanstelling van de regering-Biden is het hoogste niveau van communicatie tussen 's werelds grootste economieën een telefoongesprek tussen minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken en de Chinese topdiplomaat Yang Jiechi op vrijdag geweest. Tijdens het gesprek hadden de twee diplomaten het over democratie en mensenrechten.

Biden heeft tot nu toe aangegeven de internationale druk op China over zijn mensenrechtenpraktijken te willen voortzetten, terwijl China herhaaldelijk heeft gezegd dat de twee landen moeten zoeken naar manieren voor samenwerking.

Meer uit Buitenland

VS veroordelen Russisch gebruik van hypersonische raket

WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten veroordelen de Russische inzet van een hypersonische raket bij een aanval op Oekraïne. Het betreft een "onverklaarbare escalatie", aldus een Amerikaanse vertegenwoordiger tegen de VN-Veiligheidsraad.

13 minuten geleden
Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen. "Met onmiddellijke ingang zal elk land dat zaken doet met de Islamitische Republiek Iran een heffing van 25 procent betalen op alle handel en alle andere zakelijke activiteiten met de Verenigde Staten", aldus Trump op zijn platform Truth Social.

15 minuten geleden
Staat Illinois klaagt regering-Trump aan om inzet ICE

CHICAGO (ANP) - De Amerikaanse staat Illinois heeft de regering van president Donald Trump aangeklaagd om de inzet van ICE-agenten in Chicago. Gouverneur JB Pritzker spreekt op X over het "gevaarlijke gebruik van geweld" door agenten van de immigratiedienst en de grenswacht.

1 uur geleden
Moldavische president voorstander van hereniging met Roemenië

CHISINAU (ANP/AFP) - De Moldavische president Maia Sandu is voorstander van een hereniging van haar land met Roemenië. In de Britse podcast 'The Rest Is Politics' zei ze dat ze bij een eventueel referendum voor de aansluiting zou stemmen.

3 uur geleden
Khamenei: grote betogingen vóór regering zijn waarschuwing aan VS

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei zegt dat in zijn land grote pro-regeringsdemonstraties zijn geweest als tegenreactie op de aanhoudende betogingen tegen het regime. De opkomst geldt volgens hem als een waarschuwing aan de Verenigde Staten.

3 uur geleden
Ex-leider separatisten Corsica doodgeschoten op begrafenis moeder

AJACCIO (ANP/AFP/BELGA) - De voormalige leider van de Corsicaanse separatistische beweging FLNC Alain Orsoni is doodgeschoten tijdens de begrafenis van zijn moeder, hebben gerechtelijke bronnen bekendgemaakt. Justitie heeft een onderzoek ingesteld naar moord door een georganiseerde bende.

3 uur geleden
Venezolaanse oppositieleider Machado ontmoet Trump donderdag

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft donderdag een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump, meldt het Witte Huis. Het wordt de eerste keer dat ze elkaar ontmoeten.

4 uur geleden