Biden: nog niet toegekomen aan belletje met Chinese collega Xi
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden is nog niet in staat geweest met zijn Chinese collega Xi Jinping te bellen sinds hij zitting heeft genomen in het Witte Huis. Volgens de onlangs beëdigde president is er gewoonweg nog geen bijzondere reden om met Xi te bellen. Biden beloofde eerder een ander soort relatie met China dan zijn voorganger Donald Trump onderhield.
"We hebben nog geen gelegenheid gehad om met elkaar te praten", zei Biden in een interview met CBS. "Er is geen reden om hem niet te bellen."
Biden voegde eraan toe dat hij Xi "vrij goed" kende na acht jaar als vicepresident onder Barack Obama te hebben gediend. "Ik heb waarschijnlijk meer tijd doorgebracht met Xi Jinping dan welke wereldleider ook", zei hij. Biden zei ook dat zijn benadering van China anders zal zijn dan die van voormalig president Trump en dat Xi dat weet. "We hoeven geen conflict te hebben, maar er zal extreme concurrentie zijn", aldus Biden. Hij herhaalde verder zijn eerdere opmerking dat Xi geen democratisch, met een kleine d, bot in zijn lijf heeft.
Poetin
Biden heeft sinds zijn aantreden op 20 januari met meerdere wereldleiders gesproken, onder wie de Russische president Vladimir Poetin, maar tot nu toe niet met Xi. De Chinese president was een van de laatste wereldleiders die Biden feliciteerde met zijn verkiezingsoverwinning.
Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken ontweek maandag vragen over de kritiek van Biden op Xi en benadrukte de noodzaak om samen te werken. "De twee partijen moeten naar hetzelfde doel toewerken, zich richten op samenwerking, verschillen overwinnen en een gezonde, gestage ontwikkeling van de bilaterale banden bevorderen", zo klonk het.
Democratie en mensenrechten
Sinds de aanstelling van de regering-Biden is het hoogste niveau van communicatie tussen 's werelds grootste economieën een telefoongesprek tussen minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken en de Chinese topdiplomaat Yang Jiechi op vrijdag geweest. Tijdens het gesprek hadden de twee diplomaten het over democratie en mensenrechten.
Biden heeft tot nu toe aangegeven de internationale druk op China over zijn mensenrechtenpraktijken te willen voortzetten, terwijl China herhaaldelijk heeft gezegd dat de twee landen moeten zoeken naar manieren voor samenwerking.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Een Russische drone heeft een opslag voor verbruikte kernbrandstof beschadigd bij de kerncentrale van Tsjernobyl, meldden Oekraïense autoriteiten. Er zou op het moment van de aanval geen brandstof zijn opgeslagen. De regering meldt dat de stralingsniveaus in de regio stabiel zijn.
48 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Meer dan een miljoen mensen hebben de mis bijgewoond van paus Leo XIV in Madrid, meldt het Spaanse persbureau EFE. De mis vond plaats op het Plaza de Cibeles en wordt het hoogtepunt genoemd van zijn bezoek aan Spanje. Zaterdag werd de paus welkom geheten door de Spaanse koning Felipe en koningin Letizia, die de mis ook bijwoonden.
51 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie, ook wel Pentagon genoemd, ziet een toenemende spionagedreiging vanuit Israël. Het heeft daarom het dreigingsniveau hiervoor opgeschroefd naar het hoogste niveau, schrijven meerdere Amerikaanse media. Israël zou onderhandelingen van de VS met Iran hebben geprobeerd af te luisteren.
2 uur geledenSEOUL (ANP) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-Myung heeft Han Seong-sook voorgedragen als nieuwe premier van het land, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Han is de huidige minister van het mkb en startups en zou de eerste vrouwelijke premier van Zuid-Korea in twintig jaar worden.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdagavond bekendgemaakt dat het twee Iraanse drones heeft neergeschoten die een bedreiging vormden voor het scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz. Het is de nieuwste confrontatie tussen de twee landen, terwijl de spanningen in het Midden-Oosten opnieuw oplopen.
6 uur geledenTOLEDO (ANP) - Tijdens een festival in de Amerikaanse staat Ohio zijn zaterdagmiddag acht mensen gewond geraakt nadat zij werden beschoten. De politie van de plaats Toledo meldde dat agenten in de omgeving van het Old West End Festival "meerdere slachtoffers van een schietpartij" hadden aangetroffen. "Veel slachtoffers zijn voor behandeling naar nabijgelegen medische voorzieningen gebracht", stelde de politie snel na het schietincident in een bericht op Facebook.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen proberen Iraanse bezittingen in te zetten voor de wederopbouw in bevriende Golfstaten en voor het herstel van de toekomstige schade die Iran daar veroorzaakt. Dat heeft een anonieme, goed ingelichte bron binnen de Amerikaanse regering tegen persbureaus Reuters en Bloomberg gezegd. De mededeling komt een dag na een reeks Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein.
11 uur geleden