Biden: nog niet toegekomen aan belletje met Chinese collega Xi
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden is nog niet in staat geweest met zijn Chinese collega Xi Jinping te bellen sinds hij zitting heeft genomen in het Witte Huis. Volgens de onlangs beëdigde president is er gewoonweg nog geen bijzondere reden om met Xi te bellen. Biden beloofde eerder een ander soort relatie met China dan zijn voorganger Donald Trump onderhield.
"We hebben nog geen gelegenheid gehad om met elkaar te praten", zei Biden in een interview met CBS. "Er is geen reden om hem niet te bellen."
Biden voegde eraan toe dat hij Xi "vrij goed" kende na acht jaar als vicepresident onder Barack Obama te hebben gediend. "Ik heb waarschijnlijk meer tijd doorgebracht met Xi Jinping dan welke wereldleider ook", zei hij. Biden zei ook dat zijn benadering van China anders zal zijn dan die van voormalig president Trump en dat Xi dat weet. "We hoeven geen conflict te hebben, maar er zal extreme concurrentie zijn", aldus Biden. Hij herhaalde verder zijn eerdere opmerking dat Xi geen democratisch, met een kleine d, bot in zijn lijf heeft.
Poetin
Biden heeft sinds zijn aantreden op 20 januari met meerdere wereldleiders gesproken, onder wie de Russische president Vladimir Poetin, maar tot nu toe niet met Xi. De Chinese president was een van de laatste wereldleiders die Biden feliciteerde met zijn verkiezingsoverwinning.
Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken ontweek maandag vragen over de kritiek van Biden op Xi en benadrukte de noodzaak om samen te werken. "De twee partijen moeten naar hetzelfde doel toewerken, zich richten op samenwerking, verschillen overwinnen en een gezonde, gestage ontwikkeling van de bilaterale banden bevorderen", zo klonk het.
Democratie en mensenrechten
Sinds de aanstelling van de regering-Biden is het hoogste niveau van communicatie tussen 's werelds grootste economieën een telefoongesprek tussen minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken en de Chinese topdiplomaat Yang Jiechi op vrijdag geweest. Tijdens het gesprek hadden de twee diplomaten het over democratie en mensenrechten.
Biden heeft tot nu toe aangegeven de internationale druk op China over zijn mensenrechtenpraktijken te willen voortzetten, terwijl China herhaaldelijk heeft gezegd dat de twee landen moeten zoeken naar manieren voor samenwerking.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Onderhandelaars van Iran en de Verenigde Staten zijn het eens over een verlenging van het bestand en het starten van onderhandelingen over het nucleaire programma van Iran, meldt Axios op basis van Amerikaanse bronnen. Volgens de nieuwssite moet het akkoord nog wel worden ondertekend door zowel de Amerikaanse president Donald Trump als de Iraanse leiders.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan de toegang van Iraanse luchtvaartmaatschappijen tot landingsplaatsen, tankstations en ticketverkopen blokkeren. Dat meldt de Amerikaanse financiënminister Scott Bessent op X, zonder verder in detail te treden. Volgens Bessent storten de Iraanse economie en munt in door de economische campagne tegen het land.
3 uur geledenLIMASSOL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal Europa nooit een neutrale bemiddelaar zijn tussen Rusland en Oekraïne, "omdat we aan de kant van Oekraïne staan en onze eigen fundamentele veiligheidsbelangen verdedigen". Dat zei Kallas donderdag op een persconferentie na een informele vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Cyprus.
4 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - De Amerikaan Tyler Andrews claimt in recordtijd de top van de Mount Everest te hebben bereikt. De beklimming van de bijna 8849 meter hoge berg duurde slechts 9 uur en 55 minuten, aldus zijn team.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Achter de schermen is binnen de Amerikaanse overheid druk uitgeoefend om een bankbiljet van 250 dollar te laten ontwerpen waarop president Trump staat. Dat schrijft de krant The Washington Post, die ook meldt dat een topmedewerker die daar niets in zag, is overgeplaatst.
5 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - Het lichaam van bultrug Timmy wordt naar verwachting dit weekend aan land gebracht. Op het strand van het Deense eiland Anholt wordt dan ter plekke een autopsie uitgevoerd, meldden de lokale autoriteiten.
5 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zeggen dat Iran in de nacht van woensdag op donderdag een raket heeft afgevuurd richting Koeweit, die werd onderschept door de krijgsmacht van dat land. Iran lanceerde ook vijf drones die "een dreiging vormden" in en rond de Straat van Hormuz, wat volgens de VS neerkomt op een schending van een eerder afgesproken staakt-het-vuren.
5 uur geleden