Biden noemt Trumps uitspraken over de NAVO on-Amerikaans en dom
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden vindt dat zijn voorganger Donald Trump "gevaarlijke en eerlijk gezegd on-Amerikaanse" uitspraken heeft gedaan over de NAVO. "Zo lang als ik president ben zal het bondgenootschap iedere centimeter van het grondgebied verdedigen als Poetin een bondgenoot aanvalt." Hij noemde de afspraken binnen de NAVO een "heilige verbintenis" en verweet Trump dom te zijn.
Trump zei dit weekend dat een NAVO-land dat te weinig uitgeeft aan defensie niet op Amerikaanse hulp hoeft te rekenen als de Russen binnenvallen. "Nee, ik zou je niet beschermen. Sterker nog: ik zou ze aanmoedigen om te doen wat ze maar willen", zo zei hij op een campagnebijeenkomst.
"Kunt u zich voorstellen dat een voormalige president van de Verenigde Staten zoiets zegt? Dit heeft de héle wereld gehoord. Het ergste is dat hij het meent. Geen enkele president in onze geschiedenis is gebogen voor een Russische dictator", aldus Biden. "In godsnaam, het is dom en beschamend, gevaarlijk, on-Amerikaans. Als Amerika iets belooft, betekent dat iets. Als we iets toezeggen, houden we ons daaraan."
Republikeinse steun
Biden sprak over een steunpakket van 95 miljard dollar (ruim 88 miljard euro) voor Oekraïne, Israël en Taiwan. Een voorstel daartoe is al door de Senaat, maar heeft in het Huis van Afgevaardigden nog steun nodig van de Republikeinen. "Ik zeg tegen de Republikeinen: je moet een keuze maken. Kom je op voor vrijheid of ga je aan de kant van terreur en tirannie staan?", vroeg Biden. "Sta je achter Amerika of sta je achter Trump?"
De NAVO-landen hebben afgesproken om ten minste 2 procent van hun bruto binnenlands product in defensie te steken. Hoewel de bestedingen de laatste jaren toenemen, halen de meeste lidstaten, waaronder Nederland, dat percentage niet. Trump beschuldigt die landen ervan dat ze hun beloften niet nakomen.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP) - Volgens de Hongaarse premier Viktor Orbán en de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio zijn de betrekkingen tussen hun landen nog nooit zo goed geweest als nu. Orbán sprak tijdens een gezamenlijke persconferentie in Boedapest van een "gouden tijdperk" voor de relatie tussen Hongarije en de Verenigde Staten.
50 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - In Parijs is het Institut du monde arabe doorzocht vanwege het lopende onderzoek naar Jack Lang, voormalig directeur van die cultuurinstelling. De oud-minister van Cultuur zou nauwere banden met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein hebben onderhouden dan hij eerder had beweerd. Het instituut werd doorzocht terwijl Lang afscheid nam van het personeel.
53 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Eurocommissaris Dubravka Šuica (Middellandse Zeegebied) reist volgende week naar Washington voor overleg van de zogenoemde vredesraad voor Gaza. Ze zit daar als waarnemer, meldt een commissiewoordvoerder.
54 minuten geledenANTANANARIVO (ANP/AFP) - De cycloon die afgelopen week over Madagaskar trok heeft zeker 59 doden veroorzaakt, meldt de rampendienst van het Afrikaanse eiland. Vijftien personen worden nog vermist.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense justitie heeft oud-minister Herman Haloesjtsjenko formeel aangemerkt als verdachte in een grote corruptiezaak. Hij werd in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te ontvluchten.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland ontkent dat het oppositieleider Aleksej Navalny twee jaar geleden heeft gedood met het gif van pijlgifkikkers. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov spreekt van valse beschuldigingen.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Er is in België een DNA-match van dezelfde man gevonden in de zaken van de dode Ken (8) en Kim (11) en de 17-jarige Tania Van Kerkhoven. Dat blijkt na nieuw onderzoek van de DNA-sporen, meldt het Antwerpse OM. In beide zaken is de dader nooit gevonden.
2 uur geleden