Biden noemt Trumps uitspraken over de NAVO on-Amerikaans en dom
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden vindt dat zijn voorganger Donald Trump "gevaarlijke en eerlijk gezegd on-Amerikaanse" uitspraken heeft gedaan over de NAVO. "Zo lang als ik president ben zal het bondgenootschap iedere centimeter van het grondgebied verdedigen als Poetin een bondgenoot aanvalt." Hij noemde de afspraken binnen de NAVO een "heilige verbintenis" en verweet Trump dom te zijn.
Trump zei dit weekend dat een NAVO-land dat te weinig uitgeeft aan defensie niet op Amerikaanse hulp hoeft te rekenen als de Russen binnenvallen. "Nee, ik zou je niet beschermen. Sterker nog: ik zou ze aanmoedigen om te doen wat ze maar willen", zo zei hij op een campagnebijeenkomst.
"Kunt u zich voorstellen dat een voormalige president van de Verenigde Staten zoiets zegt? Dit heeft de héle wereld gehoord. Het ergste is dat hij het meent. Geen enkele president in onze geschiedenis is gebogen voor een Russische dictator", aldus Biden. "In godsnaam, het is dom en beschamend, gevaarlijk, on-Amerikaans. Als Amerika iets belooft, betekent dat iets. Als we iets toezeggen, houden we ons daaraan."
Republikeinse steun
Biden sprak over een steunpakket van 95 miljard dollar (ruim 88 miljard euro) voor Oekraïne, Israël en Taiwan. Een voorstel daartoe is al door de Senaat, maar heeft in het Huis van Afgevaardigden nog steun nodig van de Republikeinen. "Ik zeg tegen de Republikeinen: je moet een keuze maken. Kom je op voor vrijheid of ga je aan de kant van terreur en tirannie staan?", vroeg Biden. "Sta je achter Amerika of sta je achter Trump?"
De NAVO-landen hebben afgesproken om ten minste 2 procent van hun bruto binnenlands product in defensie te steken. Hoewel de bestedingen de laatste jaren toenemen, halen de meeste lidstaten, waaronder Nederland, dat percentage niet. Trump beschuldigt die landen ervan dat ze hun beloften niet nakomen.
Meer uit Buitenland
DUBAI (ANP/RTR) - In een periode van hoogopgelopen spanningen en forse Amerikaanse druk willen Iran en de Verenigde Staten vrijdag in Turkije hun onderhandelingen over het Iraanse atoomprogramma hervatten. Volgens een diplomaat doen ook vertegenwoordigers van onder meer Saudi-Arabië en Egypte mee.
56 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP/DPA) - In Vaticaanstad zijn restaurateurs begonnen met het herstelwerk van Het laatste oordeel, een groot fresco van Michelangelo in de Sixtijnse Kapel. Het werk van 180 vierkante meter wordt maandenlang opgeknapt, maar de beroemde zaal blijft in die tijd gewoon open voor publiek.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby blijft ten minste vier weken vastzitten. Dat heeft een rechter in Oslo maandag besloten, meldt het Noorse persbureau NTB. Het besluit werd volgens NTB genomen zonder aanwezigheid van de verdachte. De politie van Oslo had een verzoek ingediend om Høiby vast te houden wegens kans op recidive.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis bevestigt nieuw overleg met Oekraïne en Rusland. De speciale gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, is woensdag en donderdag in Abu Dhabi, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), voor gesprekken met Oekraïense en Russische delegaties.
2 uur geledenRAFAH (ANP) - Via de Rafah-grensovergang zijn maandag 150 Palestijnen vanuit Gaza naar Egypte gereisd, meldden Egyptische grensbeambten aan persbureau AFP. Het ging om vijftig mensen die medische hulp nodig hebben, met elk twee begeleiders. Daarnaast mochten vijftig Palestijnen vanuit Egypte het gebied in. De grens is sinds 14.00 uur weer gesloten voor de dag.
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Russische opmars in Oekraïne versnelde vorige maand. Dat concludeert persbureau AFP op basis van gegevens van denktank ISW. De Russische krijgsmacht veroverde ondanks de ijskoude winter een gebied van 481 vierkante kilometer, tegenover 244 vierkante kilometer in december.
4 uur geledenNUUK (ANP/RTR) - De Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen heeft gewaarschuwd dat de Verenigde Staten nog steeds proberen om zijn eiland onder controle te krijgen. Hoewel de Amerikaanse president Donald Trump vorige maand een militaire overname uitsloot, wil hij Groenland volgens Nielsen nog steeds hebben.
4 uur geleden