Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden noemt Trumps uitspraken over de NAVO on-Amerikaans en dom

Biden noemt Trumps uitspraken over de NAVO on-Amerikaans en dom

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden vindt dat zijn voorganger Donald Trump "gevaarlijke en eerlijk gezegd on-Amerikaanse" uitspraken heeft gedaan over de NAVO. "Zo lang als ik president ben zal het bondgenootschap iedere centimeter van het grondgebied verdedigen als Poetin een bondgenoot aanvalt." Hij noemde de afspraken binnen de NAVO een "heilige verbintenis" en verweet Trump dom te zijn.

Trump zei dit weekend dat een NAVO-land dat te weinig uitgeeft aan defensie niet op Amerikaanse hulp hoeft te rekenen als de Russen binnenvallen. "Nee, ik zou je niet beschermen. Sterker nog: ik zou ze aanmoedigen om te doen wat ze maar willen", zo zei hij op een campagnebijeenkomst.

"Kunt u zich voorstellen dat een voormalige president van de Verenigde Staten zoiets zegt? Dit heeft de héle wereld gehoord. Het ergste is dat hij het meent. Geen enkele president in onze geschiedenis is gebogen voor een Russische dictator", aldus Biden. "In godsnaam, het is dom en beschamend, gevaarlijk, on-Amerikaans. Als Amerika iets belooft, betekent dat iets. Als we iets toezeggen, houden we ons daaraan."

Republikeinse steun

Biden sprak over een steunpakket van 95 miljard dollar (ruim 88 miljard euro) voor Oekraïne, Israël en Taiwan. Een voorstel daartoe is al door de Senaat, maar heeft in het Huis van Afgevaardigden nog steun nodig van de Republikeinen. "Ik zeg tegen de Republikeinen: je moet een keuze maken. Kom je op voor vrijheid of ga je aan de kant van terreur en tirannie staan?", vroeg Biden. "Sta je achter Amerika of sta je achter Trump?"

De NAVO-landen hebben afgesproken om ten minste 2 procent van hun bruto binnenlands product in defensie te steken. Hoewel de bestedingen de laatste jaren toenemen, halen de meeste lidstaten, waaronder Nederland, dat percentage niet. Trump beschuldigt die landen ervan dat ze hun beloften niet nakomen.

Meer uit Buitenland

Israëlisch leger meldt meer Iraanse raketaanvallen

TEL AVIV (ANP/DPA) - Iran heeft zaterdagochtend raketten afgevuurd op Israël, zo meldde het Israëlische leger. Eerder in de nacht waren er ook al herhaaldelijk meldingen van Iraanse raketaanvallen.

8 minuten geleden
Spoedoverleg Arabische Liga over aanvallen op lidstaten

CAÏRO (ANP/AFP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische Liga houden zondag spoedoverleg over de luchtaanvallen op lidstaten aan de Perzische Golf. Hossam Zaki van de liga zei dat de spoedbijeenkomst een videoconferentie is en werd aangevraagd door Egypte, Jordanië, Koeweit, Oman en Qatar.

28 minuten geleden
Qatarese luchtvaartautoriteit staat beperkt luchtverkeer toe

DOHA (ANP/AFP) - De Qatarese luchtvaartautoriteit meldt dat de Golfstaat het luchtruim gedeeltelijk gaat heropenen voor beperkt luchtverkeer. Qatar sloot het luchtruim nadat Iran was begonnen met vergeldingsaanvallen na Amerikaans-Israëlische aanvallen vorige week.

1 uur geleden
Explosies gehoord in Dubai en Manama

DUBAI (ANP/AFP) - Journalisten van het Franse persbureau AFP melden dat er explosies te horen zijn in Dubai en in de hoofdstad van Bahrein, Manama.

1 uur geleden
Luchtalarm in heel Oekraïne, meerdere doden in regio Charkiv

CHARKIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft zaterdagochtend vroeg een landelijk luchtalarm afgekondigd, nadat bij Russische aanvallen zeker drie doden vielen in de regio Charkiv.

1 uur geleden
Poetin betuigt solidariteit met Iraanse president Pezeshkian

MOSKOU (ANP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft zijn ambtgenoot in Teheran, Masoud Pezeshkian, tijdens een telefoongesprek verzekerd van de solidariteit van Rusland.

4 uur geleden
Amerikaanse minister: vannacht grootste bombardementen op Iran

WASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse minister van Financiën, Scott Bessent, heeft tijdens een interview met de Amerikaanse zender Fox Business gezegd dat vannacht "de grootste bombardementscampagne" zal plaatsvinden.

4 uur geleden