Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden noemt Trumps uitspraken over de NAVO on-Amerikaans en dom

Biden noemt Trumps uitspraken over de NAVO on-Amerikaans en dom

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden vindt dat zijn voorganger Donald Trump "gevaarlijke en eerlijk gezegd on-Amerikaanse" uitspraken heeft gedaan over de NAVO. "Zo lang als ik president ben zal het bondgenootschap iedere centimeter van het grondgebied verdedigen als Poetin een bondgenoot aanvalt." Hij noemde de afspraken binnen de NAVO een "heilige verbintenis" en verweet Trump dom te zijn.

Trump zei dit weekend dat een NAVO-land dat te weinig uitgeeft aan defensie niet op Amerikaanse hulp hoeft te rekenen als de Russen binnenvallen. "Nee, ik zou je niet beschermen. Sterker nog: ik zou ze aanmoedigen om te doen wat ze maar willen", zo zei hij op een campagnebijeenkomst.

"Kunt u zich voorstellen dat een voormalige president van de Verenigde Staten zoiets zegt? Dit heeft de héle wereld gehoord. Het ergste is dat hij het meent. Geen enkele president in onze geschiedenis is gebogen voor een Russische dictator", aldus Biden. "In godsnaam, het is dom en beschamend, gevaarlijk, on-Amerikaans. Als Amerika iets belooft, betekent dat iets. Als we iets toezeggen, houden we ons daaraan."

Republikeinse steun

Biden sprak over een steunpakket van 95 miljard dollar (ruim 88 miljard euro) voor Oekraïne, Israël en Taiwan. Een voorstel daartoe is al door de Senaat, maar heeft in het Huis van Afgevaardigden nog steun nodig van de Republikeinen. "Ik zeg tegen de Republikeinen: je moet een keuze maken. Kom je op voor vrijheid of ga je aan de kant van terreur en tirannie staan?", vroeg Biden. "Sta je achter Amerika of sta je achter Trump?"

De NAVO-landen hebben afgesproken om ten minste 2 procent van hun bruto binnenlands product in defensie te steken. Hoewel de bestedingen de laatste jaren toenemen, halen de meeste lidstaten, waaronder Nederland, dat percentage niet. Trump beschuldigt die landen ervan dat ze hun beloften niet nakomen.

Meer uit Buitenland

Vooraanstaande Democraat Larry Summers stapt op bij Harvard

WASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse minister van Financiën Larry Summers neemt aan het einde van het academische jaar ontslag als docent aan de prestigieuze universiteit Harvard. Dat meldt The New York Times. Harvard heeft Summers vertrek bevestigd.

43 minuten geleden
IJsland vervroegt EU-referendum om spanningen noordpoolgebied

REYKJAVIK (ANP/RTR) - IJsland gaat ergens "in de komende maanden" een referendum houden over het hervatten van de toetredingsgesprekken met de Europese Unie, zei premier Kristrún Frostadóttir. Het eiland zou de volksraadpleging eigenlijk pas in 2027 houden, maar volgens internationale media zijn de spanningen in het noordpoolgebied reden om die te vervroegen.

47 minuten geleden
Britse parlementsvoorzitter tipte politie vluchtgevaar Mandelson

LONDEN (ANP) - Lindsay Hoyle, de voorzitter van het Britse Lagerhuis, zegt dat hij naar de politie is gestapt met informatie over oud-minister Peter Mandelson voordat die gearresteerd werd om zijn banden met Jeffrey Epstein. Hij deelde niet om wat voor informatie het ging, maar volgens de BBC en Sky News heeft hij de politie gewaarschuwd dat Mandelson van plan zou zijn om naar de Britse Maagdeneilanden te vluchten.

2 uur geleden
Brussel verdeeld over fonds voor toegankelijkheid abortus

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie neemt donderdag een besluit over het toegankelijk maken van abortus voor alle Europese vrouwen. De Commissie is verdeeld en daarmee is de uitkomst van de stemming onzeker.

3 uur geleden
Iran arresteert bekende journaliste Elaheh Mohammadi

TRONDHEIM/TEHERAN (ANP/DPA) - De Iraanse autoriteiten hebben de bekende journaliste Elaheh Mohammadi gearresteerd. Dat meldt de in Noorwegen gevestigde mensenrechtenorganisatie Hengaw op basis van bronnen in Teheran. Justitie in Iran heeft de arrestatie nog niet bevestigd en de reden is onduidelijk.

3 uur geleden
Ex-topman geheime dienst Sri Lanka opgepakt om bomaanslagen 2019

COLOMBO (ANP/AFP) - Een voormalige topman van de geheime dienst van Sri Lanka, generaal Suresh Sallay, is gearresteerd omdat hij wordt verdacht van samenzwering en van medeplichtigheid aan een reeks bomaanslagen in 2019.

4 uur geleden
EU zoekt driftig naar opties blokkade Hongarije te omzeilen

BRUSSEL (ANP) - Op alle mogelijke niveaus wordt met Hongarije gesproken in een poging de blokkades op te heffen die het land heeft opgeworpen tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland.

4 uur geleden