Biden noemt Chinese president Xi Jinping een dictator
KENTFIELD (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft de Chinese president Xi Jinping "een dictator" genoemd. Ook zei hij dat Xi "zich schaamde" toen in februari een Chinese ballon uit koers was geblazen en boven de VS vloog. De enorme ballon werd door het Amerikaanse leger uit de lucht geschoten en belandde in het water.
Biden maakte de opmerkingen tijdens een bijeenkomst met potentiële politieke donoren in Californië. Een dag eerder had de Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken nog een ontmoeting met Xi. Blinken was in China om de spanningen tussen de twee landen te verminderen.
Blinken en Xi spraken maandag de wens uit de intense rivaliteit tussen Washington en Beijing te stabiliseren, zodat het niet tot een conflict komt. Ze slaagden er echter niet in om een grote doorbraak te bereiken tijdens de ontmoeting. Biden zei maandag dat hij vond dat de betrekkingen tussen de twee landen op de goede weg waren. Ook stelde hij dat er vooruitgang was geboekt tijdens Blinkens reis.
'Thug'
Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft boos gereageerd. De uitspraken van Biden zijn "een schending van China's politieke waardigheid" en "een openlijke politieke provocatie", aldus een woordvoerder.
Overigens was het niet de eerste keer dat Biden verbaal uithaalde naar Xi. Zo noemde hij de Chinese president in februari 2020, toen hij nog campagne voerde voor het Witte Huis, een "straatcrimineel" (thug). De Russische president Vladimir Poetin zette hij in maart 2022, vlak na de invasie van Oekraïne, al eens weg als "een slager". Eerder had hij Poetin al een "oorlogsmisdadiger" en een "moorddadige dictator" genoemd.
Vrijdag verbaasde de 80-jarige Biden zijn toehoorders toen hij, schijnbaar uit het niets, een toesprak over vuurwapengeweld in de VS beëindigde met de woorden: "God behoede de koningin, man (God save the Queen, man)." Een woordvoerster van het Witte Huis verklaarde nadien dat de opmerking bedoeld was voor iemand in het publiek. Ze zei niet op wie de president reageerde of wat de aanleiding was voor zijn woorden.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.
3 uur geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.
5 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
9 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP/DPA) - Het aantal skiërs dat vrijdag in Oostenrijk door lawines is omgekomen, is volgens lokale autoriteiten opgelopen tot vijf. Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk leek aanvankelijk twee mensen het leven te hebben gekost. Maar een van de drie gewonden die werden gered, overleed later op de avond alsnog in het ziekenhuis.
11 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
20 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.
20 uur geleden