Biden noemt Chinese president Xi Jinping een dictator
KENTFIELD (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft de Chinese president Xi Jinping "een dictator" genoemd. Ook zei hij dat Xi "zich schaamde" toen in februari een Chinese ballon uit koers was geblazen en boven de VS vloog. De enorme ballon werd door het Amerikaanse leger uit de lucht geschoten en belandde in het water.
Biden maakte de opmerkingen tijdens een bijeenkomst met potentiële politieke donoren in Californië. Een dag eerder had de Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken nog een ontmoeting met Xi. Blinken was in China om de spanningen tussen de twee landen te verminderen.
Blinken en Xi spraken maandag de wens uit de intense rivaliteit tussen Washington en Beijing te stabiliseren, zodat het niet tot een conflict komt. Ze slaagden er echter niet in om een grote doorbraak te bereiken tijdens de ontmoeting. Biden zei maandag dat hij vond dat de betrekkingen tussen de twee landen op de goede weg waren. Ook stelde hij dat er vooruitgang was geboekt tijdens Blinkens reis.
'Thug'
Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft boos gereageerd. De uitspraken van Biden zijn "een schending van China's politieke waardigheid" en "een openlijke politieke provocatie", aldus een woordvoerder.
Overigens was het niet de eerste keer dat Biden verbaal uithaalde naar Xi. Zo noemde hij de Chinese president in februari 2020, toen hij nog campagne voerde voor het Witte Huis, een "straatcrimineel" (thug). De Russische president Vladimir Poetin zette hij in maart 2022, vlak na de invasie van Oekraïne, al eens weg als "een slager". Eerder had hij Poetin al een "oorlogsmisdadiger" en een "moorddadige dictator" genoemd.
Vrijdag verbaasde de 80-jarige Biden zijn toehoorders toen hij, schijnbaar uit het niets, een toesprak over vuurwapengeweld in de VS beëindigde met de woorden: "God behoede de koningin, man (God save the Queen, man)." Een woordvoerster van het Witte Huis verklaarde nadien dat de opmerking bedoeld was voor iemand in het publiek. Ze zei niet op wie de president reageerde of wat de aanleiding was voor zijn woorden.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Deense premier Mette Frederiksen denkt dat haar land voor een moeilijke periode staat, door de Amerikaanse dreigementen om Groenland in te nemen. "Het was niet makkelijk om ons te verzetten tegen de onacceptabele druk van een van onze nauwste bondgenoten", zei Frederiksen tijdens een persconferentie. "Maar het lijkt erop dat het zwaarste gedeelte nog moet komen."
5 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering schrapt de tijdelijke beschermde status voor Somalische migranten. Dat laat minister van Binnenlandse Veiligheid Kristi Noem weten aan Fox News.
14 minuten geledenSANTA DOMINGO (ANP) - Julio Iglesias wordt beschuldigd van verkrachting en seksueel misbruik. Twee vrouwen zeggen dat de 82-jarige zanger zich daar in 2021 schuldig aan heeft gemaakt. Dat melden de Spaanse websites Eldiario en Univision, die spraken met vijftien mensen die jaren voor Iglesias werkten.
27 minuten geledenSEOUL (ANP/RTR) - Een speciale aanklager in Zuid-Korea heeft de doodstraf geëist tegen voormalig president Yoon Suk-yeol. Hij wordt vervolgd voor zijn poging om in 2024 de militaire noodtoestand af te kondigen in het land. Hierdoor ontstond een grote politieke crisis.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Bij de protesten in Iran zijn volgens een functionaris uit dat land 2000 mensen omgekomen. Onder de doden zouden zowel burgers als overheidsmedewerkers zijn. Iran wijt het dodelijke geweld aan "terroristen".
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Hongarije houdt in april parlementsverkiezingen. De Fidesz-partij van de langzittende premier Viktor Orbán heeft dit keer een geduchte rivaal in oppositiepartij Tisza van Peter Magyar en staat achter in de peilingen.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Een man die vorig jaar dreigde het Koninklijk Paleis in Oslo op te blazen, is veroordeeld tot 120 dagen gevangenisstraf. Hij is ook schuldig bevonden aan verschillende andere bedreigingen, melden Noorse media.
2 uur geleden