Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden noemt Chinese president Xi Jinping een dictator

Biden noemt Chinese president Xi Jinping een dictator

KENTFIELD (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft de Chinese president Xi Jinping "een dictator" genoemd. Ook zei hij dat Xi "zich schaamde" toen in februari een Chinese ballon uit koers was geblazen en boven de VS vloog. De enorme ballon werd door het Amerikaanse leger uit de lucht geschoten en belandde in het water.

Biden maakte de opmerkingen tijdens een bijeenkomst met potentiële politieke donoren in Californië. Een dag eerder had de Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken nog een ontmoeting met Xi. Blinken was in China om de spanningen tussen de twee landen te verminderen.

Blinken en Xi spraken maandag de wens uit de intense rivaliteit tussen Washington en Beijing te stabiliseren, zodat het niet tot een conflict komt. Ze slaagden er echter niet in om een grote doorbraak te bereiken tijdens de ontmoeting. Biden zei maandag dat hij vond dat de betrekkingen tussen de twee landen op de goede weg waren. Ook stelde hij dat er vooruitgang was geboekt tijdens Blinkens reis.

'Thug'

Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft boos gereageerd. De uitspraken van Biden zijn "een schending van China's politieke waardigheid" en "een openlijke politieke provocatie", aldus een woordvoerder.

Overigens was het niet de eerste keer dat Biden verbaal uithaalde naar Xi. Zo noemde hij de Chinese president in februari 2020, toen hij nog campagne voerde voor het Witte Huis, een "straatcrimineel" (thug). De Russische president Vladimir Poetin zette hij in maart 2022, vlak na de invasie van Oekraïne, al eens weg als "een slager". Eerder had hij Poetin al een "oorlogsmisdadiger" en een "moorddadige dictator" genoemd.

Vrijdag verbaasde de 80-jarige Biden zijn toehoorders toen hij, schijnbaar uit het niets, een toesprak over vuurwapengeweld in de VS beëindigde met de woorden: "God behoede de koningin, man (God save the Queen, man)." Een woordvoerster van het Witte Huis verklaarde nadien dat de opmerking bedoeld was voor iemand in het publiek. Ze zei niet op wie de president reageerde of wat de aanleiding was voor zijn woorden.

Meer uit Buitenland

Zelensky wil VS dinsdag aangepast vredesplan voorleggen

LONDEN/BRUSSEL (ANP/RTR) - Oekraïne verwacht de Verenigde Staten dinsdag een aangepast vredesplan voor te leggen, zegt president Volodymyr Zelensky. De jongste Amerikaanse vredesvoorstellen zijn maandag bijgesteld in overleg met Europese bondgenoten.

4 uur geleden
Tsunamiwaarschuwing Japan na zware beving voor kust

AOMORI (ANP/AFP/RTR) - Ten oosten van de Japanse stad Aomori, in het Kamikita-district, heeft voor de kust een aardbeving plaatsgevonden met een kracht van ruim 7. De beving was aanleiding om direct een tsunamiwaarschuwing uit te vaardigen, meldt het Japanse NHK. Zeker enkele duizenden mensen moesten een veilig heenkomen zoeken.

9 uur geleden
Vierde dode door hoge golven op Tenerife

SANTA CRUZ (ANP/DPA) - Een vierde persoon is overleden door het jongste incident met hoge golven op het Canarische eiland Tenerife. Een vrouw die zondag na een hartstilstand werd opgenomen in een ziekenhuis, stierf daar. Naar een andere vrouw wordt nog gezocht. Eerder waren al drie lichamen geborgen. Onder de doden zijn twee Slovaken.

11 uur geleden
EU-ministers eens over strengere terugkeerregels asielzoekers

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben maandag ingestemd met nieuwe, strengere terugkeerregels voor asielzoekers die niet in de EU mogen blijven. Een van de onderdelen van het akkoord is dat EU-lidstaten 'terugkeerhubs' in derde landen mogen realiseren voor afgewezen asielzoekers. Nederland wil zo'n centrum in Oeganda opzetten en is daarover al een paar maanden met het Afrikaanse land in gesprek.

11 uur geleden
UNRWA meldt Israëlische inval bij kantoor in Oost-Jeruzalem

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische politie heeft een inval gedaan bij het kantoor van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) in Oost-Jeruzalem, meldt UNRWA-chef Philippe Lazzarini. Hij schrijft op X dat de agenten de VN-vlag hebben neergehaald en vervangen door een Israëlische vlag.

12 uur geleden
Akkoord over herverdelingsregels asielzoekers binnen EU

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben een politiek akkoord bereikt over de verdeling van asielzoekers over de EU, de zogeheten solidariteitspool. Daarin wordt jaarlijks aangegeven welke landen asielzoekers moeten overnemen van landen die de instroom niet aankunnen. In 2026 moeten 21.000 asielzoekers worden overgenomen, zo is afgesproken. Landen kunnen ook kiezen voor het afkopen ervan, voor 20.000 euro per asielzoeker.

12 uur geleden
Zelensky langs bij Rutte en EU-kopstukken voor overleg vredesplan

BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky gaat maandag naar Brussel om met NAVO-topman Mark Rutte en EU-kopstukken te overleggen over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Behalve Rutte spreekt Zelensky de voorzitters van de Europese Commissie en van de raad van EU-regeringsleiders, Ursula von der Leyen en António Costa.

12 uur geleden