Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden noemt Chinese president Xi Jinping een dictator

Biden noemt Chinese president Xi Jinping een dictator

KENTFIELD (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft de Chinese president Xi Jinping "een dictator" genoemd. Ook zei hij dat Xi "zich schaamde" toen in februari een Chinese ballon uit koers was geblazen en boven de VS vloog. De enorme ballon werd door het Amerikaanse leger uit de lucht geschoten en belandde in het water.

Biden maakte de opmerkingen tijdens een bijeenkomst met potentiële politieke donoren in Californië. Een dag eerder had de Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken nog een ontmoeting met Xi. Blinken was in China om de spanningen tussen de twee landen te verminderen.

Blinken en Xi spraken maandag de wens uit de intense rivaliteit tussen Washington en Beijing te stabiliseren, zodat het niet tot een conflict komt. Ze slaagden er echter niet in om een grote doorbraak te bereiken tijdens de ontmoeting. Biden zei maandag dat hij vond dat de betrekkingen tussen de twee landen op de goede weg waren. Ook stelde hij dat er vooruitgang was geboekt tijdens Blinkens reis.

'Thug'

Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft boos gereageerd. De uitspraken van Biden zijn "een schending van China's politieke waardigheid" en "een openlijke politieke provocatie", aldus een woordvoerder.

Overigens was het niet de eerste keer dat Biden verbaal uithaalde naar Xi. Zo noemde hij de Chinese president in februari 2020, toen hij nog campagne voerde voor het Witte Huis, een "straatcrimineel" (thug). De Russische president Vladimir Poetin zette hij in maart 2022, vlak na de invasie van Oekraïne, al eens weg als "een slager". Eerder had hij Poetin al een "oorlogsmisdadiger" en een "moorddadige dictator" genoemd.

Vrijdag verbaasde de 80-jarige Biden zijn toehoorders toen hij, schijnbaar uit het niets, een toesprak over vuurwapengeweld in de VS beëindigde met de woorden: "God behoede de koningin, man (God save the Queen, man)." Een woordvoerster van het Witte Huis verklaarde nadien dat de opmerking bedoeld was voor iemand in het publiek. Ze zei niet op wie de president reageerde of wat de aanleiding was voor zijn woorden.

Meer uit Buitenland

Von der Leyen: Europa steunt protesten in Iran

BRUSSEL (ANP/AFP) - Europa steunt de massaprotesten in Iran volledig en keurt "de gewelddadige onderdrukking" ervan ten zeerste af. Dat heeft EU-chef Ursula von der Leyen gezegd in een onlineboodschap.

21 minuten geleden
Spoorproblemen Duitsland blijven door aanhoudende sneeuw

BERLIJN (ANP/DPA) - Delen van het Duitse spoorwegennet blijven gestremd door het aanhoudende winterweer, terwijl er ook nieuwe sneeuw wordt voorspeld. Onder andere het internationale treinverkeer naar Nederland en Denemarken kampt met storingen en onderbrekingen. Ook de langeafstandsverbindingen tussen Hamburg en Frankfurt en Berlijn en Düsseldorf zijn verstoord. Een aantal regionale treinen rijdt nog helemaal niet.

51 minuten geleden
Media: uitbater Zwitsers café erkent dat nooduitgang op slot was

SION (ANP) - De eigenaar van het door brand getroffen café in Crans-Montana, Jacques Moretti, heeft volgens Zwitserse media toegegeven dat de nooduitgang beneden van binnenuit op slot was gedaan. Moretti zou dit vrijdag tegen onderzoekers van justitie hebben gezegd. Hij zei volgens media dat hij niet weet waarom de deur op slot is gedaan.

1 uur geleden
Regisseur Tom Cherones, die Seinfeld maakte, overleden

FLORENCE (ANP) - Tom Cherones, de regisseur en producent van de eerste vijf seizoenen van hitserie Seinfeld, is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt Variety. Cherones won een kast vol prijzen voor zijn werk aan de beroemde komedieserie, waaronder een Emmy en een DGA Award. Cherones had de ziekte van Alzheimer.

2 uur geleden
Syrië zegt dat operatie tegen Koerden in Aleppo voorbij is

DAMASCUS (ANP/AFP) - Het Syrische leger heeft volgens staatsmedia gezegd dat een grote militaire operatie tegen Koerdische strijders in de stad Aleppo voorbij is. Het bericht werd tegengesproken door Koerdische strijders. Volgens de Syrische strijdkrachten worden de Koerdische strijders naar het 130 kilometer oostelijker gelegen Tabaqah gebracht. Die plaats is in handen van Koerden.

2 uur geleden
Amnesty dringt aan op vrijlating meer gevangenen Venezuela

LONDEN/CARACAS (ANP/RTR) - Het Venezolaanse regime heeft donderdag enkele politieke gevangenen vrijgelaten, maar er zijn nog altijd rond de duizend mensen die om politieke redenen zijn opgepakt en opgesloten, meldt Amnesty International. De mensenrechtenorganisatie dringt aan op vrijlating van alle politieke gevangenen in het Zuid-Amerikaanse land. Mensenrechtenactivisten meldden zaterdag dat er inmiddels achttien politieke gevangenen zijn vrijgelaten.

4 uur geleden
Oekraïens energiebedrijf sluit stroom af voor reparaties in Kyiv

KYIV (ANP) - In de regio Kyiv is tijdelijk de stroom afgesloten voor reparaties na tal van Russische bombardementen. De staatsnetbeheerder heeft dit bepaald zonder aan te geven hoe lang de reparaties duren.

5 uur geleden