Biden nodigt leiders Japan en Filipijnen uit
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Joe Biden organiseert volgende maand de eerste gecombineerde top met de leiders van de Filipijnen en Japan, heeft het Witte Huis maandag bekendgemaakt. Het initiatief wordt gezien als deel van een strategie om een steeds agressiever China het hoofd te bieden.
Bidens ontmoeting met de Filipijnse president Ferdinand Marcos en de Japanse premier Fumio Kishida in het Witte Huis staat gepland voor 11 april. Daarmee willen de leiders een "gedeelde visie voor een vrije en open" Azië-Pacific bevorderen, aldus persvoorlichter Karine Jean-Pierre van het Witte Huis.
In Azië en rond de Stille Oceaan lopen de spanningen op. In de Zuid-Chinese Zee komt het geregeld tot incidenten tussen de Chinese kustwacht en Filipijnse schepen. Volgens de Chinezen zorgt juist Washington voor spanningen door onder meer Taiwan te bewapenen. Japan is een belangrijke Amerikaanse bondgenoot in de regio.
De VS zetten meer in op het versterken van de historische banden met regionale bondgenoten als Tokio en Manilla om tegenwicht te bieden aan het assertiever wordende China. Door Marcos te ontmoeten wil Biden "de ijzersterke alliantie" met de Filipijnen bevestigen, klinkt het. Japan gelooft op zijn beurt dat de top een "vrije en open internationale orde zal bevorderen, gebaseerd op de regels van het recht", zei een Japanse regeringswoordvoerder.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP) - Paus Leo heeft Evelio Menjivar-Ayala benoemd tot bisschop in het Amerikaanse West Virginia. De 55-jarige geestelijke is volgens de krant The Washington Post een voormalige ongedocumenteerde migrant die in een kofferbak naar de VS is gesmokkeld. Hij had katholieken eerder al opgeroepen zich uit te spreken tegen de wijze waarop de Amerikaanse autoriteiten onder president Donald Trump optreden tegen migranten.
2 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Rond acties op de internationale Dag van de Arbeid is in Istanbul onrust ontstaan. De Turkse politie vuurde traangas af en er worden honderden arrestaties gemeld.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran heeft via bemiddelaar Pakistan een nieuw vredesvoorstel gedaan aan de Verenigde Staten. Teheran kwam eerder ook al met een plan, maar daar gingen de Amerikanen nog niet mee akkoord.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Op meerdere plekken in Europa is vrijdag gedemonstreerd in het kader van de Dag van de Arbeid. Zo zijn in Frankrijk onder meer in Marseille en Lyon mensen op de been. In Nantes werden daarbij dingen naar de politie gegooid, melden de lokale autoriteiten op X.
7 uur geledenSKAGEN (ANP) - De vrijlating van bultrug Timmy lijkt vertraging op te hebben gelopen. Het schip dat de walvis vervoert, vaart op dit moment rondjes bij het noordelijkste punt van Denemarken, waar het vaartuig de Noordzee op zou moeten varen. De kapitein zei tegen de Duitse regionale omroep NDR dat die omweg nodig is vanwege de slechte weersomstandigheden.
7 uur geledenKRETA (ANP/RTR) - De Global Sumud Flotilla bevestigt op sociale media dat alle door Israël opgepakte activisten zijn vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, met uitzondering van twee mannen. Die personen zijn deel van de organisatie achter de poging om over zee humanitaire hulp naar Gaza te brengen.
8 uur geledenPISA (ANP) - In de Italiaanse regio Toscane zijn 3500 mensen geëvacueerd vanwege een grote bosbrand, meldt persbureau ANSA. Het vuur woedt tussen de steden Pisa en Lucca en bedreigt een dorp.
8 uur geleden