Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden neemt scherp afstand van 'America First'-politiek Trump

Biden neemt scherp afstand van 'America First'-politiek Trump

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft vrijdag scherp afstand genomen van de 'America-First'-handelspolitiek en het buitenlands beleid van zijn voorganger Donald Trump. De relaties van de Verenigde Staten met zijn bondgenoten "zijn geen ruilmiddel", aldus Biden.

De relaties met de bondgenoten zijn volgens de nieuwe Amerikaanse president "onlosmakelijk". Die opvatting staat in schril contrast met de manier waarop Trump zijn trouwe bondgenoten in de G7 behandelde als economische rivalen. "Onze betrekkingen zijn door de jaren heen gegroeid omdat ze geworteld zijn in de rijkdom van onze gezamenlijke democratische waarden", aldus Biden.

Biden riep tijdens digitaal overleg zijn bondgenoten in de G7 op met hem samen te werken op het gebied van de bestrijding van de pandemie en de klimaatverandering. Biden wil zichzelf en de Verenigde Staten daarin herintroduceren als wereldleider. In de G7 voeren Canada, Duitsland, Frankrijk, Italië, Japan, het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten en de Europese Unie overleg over internationale en economische kwesties.

NAVO

Een van de speerpunten in zijn beleid is ook het herstel van betrekkingen met de NAVO, zei hij tijdens een digitale veiligheidsconferentie in München, na afloop van de G7. "Amerika is terug", belooft Biden. Hij noemt het bondgenootschap "onwankelbaar". Zijn voorganger Trump liet zich regelmatig laatdunkend uit over de trans-Atlantische alliantie, eiste hogere defensie-uitgaven en dreigde anders Amerikaanse troepen terug te halen.

"De Verenigde Staten zijn volledig toegewijd aan het NAVO-bondgenootschap", aldus Biden, "en ik verwelkom jullie toenemende investeringen in de militaire capaciteiten die onze gezamenlijke verdediging mogelijk maakt."

Gezamenlijke actie

Biden benadrukt dat gezamenlijke actie in overleg met bondgenoten noodzakelijk is. Trump streek zijn bondgenoten tegen de haren in door handelsovereenkomsten te eisen die gunstiger waren voor de Verenigde Staten en te dreigen met het verminderen van de militaire aanwezigheid van de VS.

Biden brak daarnaast een lans voor de bescherming van de democratie, zowel tegen buitenlandse inmenging bij verkiezingen als tegen interne onrust, zoals de aanval van supporters van president Trump op het Capitool. Hij zegt met elke vezel in zijn lijf te geloven dat democratie zal overwinnen en sprak in dat verband van een "keerpunt".

Meer uit Buitenland

Rechter beveelt verwijdering naam Trump van Kennedy Center

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de verwijdering bevolen van de naam van president Donald Trump van het Kennedy Center for the Performing Arts. De naam van het prestigieuze cultuurcentrum kan volgens de rechter niet worden gewijzigd zonder tussenkomst van het Congres.

1 uur geleden
Premier Netanyahu meldt militaire acties over de rivier de Litani

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.

7 uur geleden
Brussel zegt nieuwe Hongaarse premier 16 miljard aan EU-geld toe

BRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.

7 uur geleden
Rusland zegt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië te komen

MOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.

8 uur geleden
Ook Zelensky beschuldigt Rusland van drone-incident Roemenië

KYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.

9 uur geleden
Leerlingen aangehouden van school in Kenia waar brand woedde

NAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.

9 uur geleden
Brussel: huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar

BRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.

9 uur geleden