Biden nam geheime documenten mee, maar wordt niet vervolgd
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft bij zijn vertrek als vicepresident geheime documenten meegenomen, maar zal daar niet voor vervolgd worden. Dat heeft een speciale onderzoeker bekendgemaakt. Het gaat om verschillende documenten over nationale veiligheid. Het Witte Huis zegt blij te zijn met de bevindingen, maar vindt wel dat de onderzoeker zich "ongepast" heeft uitgelaten. Biden zelf zegt "tevreden" te zijn dat de zaak nu is afgesloten.
De zaak werd onderzocht door Robert Hur, een zogenoemde 'special counsel'. Volgens Hur zijn er verschillende redenen om Biden niet te vervolgen. Zo heeft de huidige Amerikaanse president mogelijk sommige documenten mee naar huis genomen toen hij nog in functie was als vicepresident. Dan mocht hij dat wel. Hur zegt dat Biden tijdens het verhoor overkwam als een "sympathieke, goedbedoelende bejaarde man met een gebrekkig geheugen".
Onder de stukken zijn onder meer een handgeschreven memo aan de toenmalige president Barack Obama uit 2009 over Afghanistan en aantekeningen van briefings van de inlichtingendiensten. Er zijn documenten gevonden op verschillende plekken: in zijn privéwoning in Delaware, in een huurwoning in Virginia en bij zijn denktank in Washington. Volgens het Witte Huis ging het om een beperkt aantal stukken die na de ontdekking, jaren later, meteen zijn teruggegeven.
Trump
Ook naar Donald Trump is onderzoek ingesteld voor het meenemen van geheime documenten, waarbij wel strafrechtelijk onderzoek is ingesteld. Trump weigerde stukken over te dragen, waarna de FBI na een inval ruim honderd documenten aantrof in zijn resort Mar-a-Lago. Hij wordt ervan beschuldigd dat hij het onderzoek tegenwerkt.
Hur bekleedde hoge posities op het ministerie van Justitie onder de regering-Trump. Hij werd in januari vorig jaar op verzoek van het huidige ministerie onder Biden special counsel om te voorkomen dat het onderzoek als partijdig gezien kan worden.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/BELGA) - De renovatie van het Justitiepaleis in Brussel dreigt meer dan 600 miljoen euro te gaan kosten. Dat blijkt uit cijfers van minister Vanessa Matz, die over modernisering van de overheid gaat. Het Justitiepaleis is ruim 140 jaar oud en staat al meer dan 40 jaar in de steigers.
35 minuten geledenGENÈVE (ANP) - De Verenigde Naties zien steeds meer ernstige mensenrechtenschendingen tijdens het aanhoudende conflict in Zuid-Soedan, meldt VN-mensenrechtenchef Volker Türk in een verklaring. De afgelopen weken zijn meer dan 160 burgers gedood door gewapende groepen en regeringsstrijders.
1 uur geledenBAKOE (ANP/AFP) - Azerbeidzjan heeft na een periode van oplopende spanningen hulp aangeboden aan Iran. Er gaan tonnen voedsel en medicijnen naar het buurland, heeft het ministerie van Noodsituaties aangekondigd. Dat besluit volgt op een telefoongesprek tussen de presidenten van de landen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De oorlog in Iran kent tot nu toe Rusland als enige winnaar, waarschuwde voorzitter van de EU-leiders António Costa dinsdag. De stijgende energieprijzen leveren Rusland veel geld op voor de oorlogskas. De militaire capaciteiten die nu naar het Midden-Oosten worden verplaatst, hadden in Oekraïne kunnen worden ingezet. Ook de aandacht voor het Oekraïense front vermindert nu het conflict in het Midden-Oosten centraal staat, zei hij op de conferentie van EU-ambassadeurs.
2 uur geledenHAIFA (ANP/DPA) - De Iraanse krijgsmacht claimt aanvallen te hebben uitgevoerd op raffinaderijen en brandstofdepots in de Israëlische havenstad Haifa. Delen van de olie- en gasindustrie werden volgens een verklaring de afgelopen uren aangevallen met drones. Het is niet bekend of er schade aan de infrastructuur is toegebracht.
2 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP/RTR) - Een luchtaanval in het noorden van Irak heeft aan vier strijders van de groep Kata'ib al-Imam Ali het leven gekost, heeft de groep zelf bekendgemaakt. De aanval zou het werk zijn geweest van de Verenigde Staten.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran gaat door met aanvallen zolang dat nodig is. Dat zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi tegen het Amerikaanse PBS News. Ook gaf hij aan dat onderhandelingen met de Verenigde Staten over de oorlog niet langer op de agenda staan.
5 uur geleden