Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden nam geheime documenten mee, maar wordt niet vervolgd

Biden nam geheime documenten mee, maar wordt niet vervolgd

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft bij zijn vertrek als vicepresident geheime documenten meegenomen, maar zal daar niet voor vervolgd worden. Dat heeft een speciale onderzoeker bekendgemaakt. Het gaat om verschillende documenten over nationale veiligheid. Het Witte Huis zegt blij te zijn met de bevindingen, maar vindt wel dat de onderzoeker zich "ongepast" heeft uitgelaten. Biden zelf zegt "tevreden" te zijn dat de zaak nu is afgesloten.

De zaak werd onderzocht door Robert Hur, een zogenoemde 'special counsel'. Volgens Hur zijn er verschillende redenen om Biden niet te vervolgen. Zo heeft de huidige Amerikaanse president mogelijk sommige documenten mee naar huis genomen toen hij nog in functie was als vicepresident. Dan mocht hij dat wel. Hur zegt dat Biden tijdens het verhoor overkwam als een "sympathieke, goedbedoelende bejaarde man met een gebrekkig geheugen".

Onder de stukken zijn onder meer een handgeschreven memo aan de toenmalige president Barack Obama uit 2009 over Afghanistan en aantekeningen van briefings van de inlichtingendiensten. Er zijn documenten gevonden op verschillende plekken: in zijn privéwoning in Delaware, in een huurwoning in Virginia en bij zijn denktank in Washington. Volgens het Witte Huis ging het om een beperkt aantal stukken die na de ontdekking, jaren later, meteen zijn teruggegeven.

Trump

Ook naar Donald Trump is onderzoek ingesteld voor het meenemen van geheime documenten, waarbij wel strafrechtelijk onderzoek is ingesteld. Trump weigerde stukken over te dragen, waarna de FBI na een inval ruim honderd documenten aantrof in zijn resort Mar-a-Lago. Hij wordt ervan beschuldigd dat hij het onderzoek tegenwerkt.

Hur bekleedde hoge posities op het ministerie van Justitie onder de regering-Trump. Hij werd in januari vorig jaar op verzoek van het huidige ministerie onder Biden special counsel om te voorkomen dat het onderzoek als partijdig gezien kan worden.

Meer uit Buitenland

Oud-presidentsvrouw Zuid-Korea krijgt celstraf voor corruptie

SEOUL (ANP/AFP) - De voormalige presidentsvrouw van Zuid-Korea Kim Keon-hee is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Ze heeft volgens de rechter dure cadeaus aangenomen van de omstreden Verenigingskerk en is schuldig bevonden aan corruptie. Van andere misdrijven is ze vrijgesproken. Nu zit zowel Kim als haar echtgenoot Yoon Suk-yeol vast.

30 minuten geleden
Crash vliegtuig en helikopter in VS was 100 procent te voorkomen

WASHINGTON (ANP) - De botsing tussen een vliegtuig en een helikopter in de buurt van Washington in januari vorig jaar was het gevolg van een systeemfout en was 100 procent te voorkomen. Dat zei Jennifer Homendy, voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB, bij een hoorzitting over het ongeluk tegen journalisten, aldus The Washington Post.

2 uur geleden
CARE: Centraal-Afrikaanse Republiek meest onderbelichte ramp 2025

GENÈVE (ANP) - De humanitaire crisis in de Centraal-Afrikaanse Republiek is de meest onderbelichte ramp van 2025, meldt hulporganisatie CARE na onderzoek. In het Afrikaanse land is een op de vijf mensen ontheemd, maar daar wordt in de media nauwelijks over geschreven. "Als crises onzichtbaar blijven, blijft hulp uit", zegt Jojanneke Spoor, hoofd humanitaire hulp bij CARE Nederland.

2 uur geleden
Rapport: twee agenten schoten op Pretti in Minneapolis

WASHINGTON (ANP) - Twee agenten hebben in Amerikaanse stad Minneapolis geschoten op verpleegkundige Alex Pretti, die daarbij om het leven kwam. Dat staat in een rapport van de Amerikaanse regering dat in handen is van onder anderen CBS News.

2 uur geleden
Federale diensten 'braken mogelijk protocol' in Minneapolis

WASHINGTON (ANP/AFP) - De federale diensten die in Minneapolis jacht maken op ongedocumenteerde immigranten hebben mogelijk "het protocol gebroken" voordat ze een verpleegkundige doodschoten tijdens protesten. Dat zegt Stephen Miller, topadviseur van de Amerikaanse president Donald Trump. Eerder noemde hij de verpleegkundige, Alex Pretti, een "moordenaar".

3 uur geleden
Premier Israël: pas wederopbouw Gaza na demilitarisatie

TEL AVIV (ANP/DPA/AFP) - De wederopbouw van de Gazastrook zal pas plaatsvinden als het gebied is gedemilitariseerd en Hamas-tunnels zijn vernietigd. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, die op een persconferentie ook duidelijk maakte geen Palestijnse staat te zullen toestaan in het kustgebied. Israël houdt volgens de rechtse leider op veiligheidsgebied de controle over Gaza.

9 uur geleden
Trump waarschuwt Irak: geen hulp VS meer als Maliki premier wordt

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwt Irak dat het niet zonder gevolgen blijft als Nouri al-Maliki weer premier wordt. Het land kan dan niet langer rekenen op Amerikaanse steun, schreef hij op sociale media.

10 uur geleden