Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden nam geheime documenten mee, maar wordt niet vervolgd

Biden nam geheime documenten mee, maar wordt niet vervolgd

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft bij zijn vertrek als vicepresident geheime documenten meegenomen, maar zal daar niet voor vervolgd worden. Dat heeft een speciale onderzoeker bekendgemaakt. Het gaat om verschillende documenten over nationale veiligheid. Het Witte Huis zegt blij te zijn met de bevindingen, maar vindt wel dat de onderzoeker zich "ongepast" heeft uitgelaten. Biden zelf zegt "tevreden" te zijn dat de zaak nu is afgesloten.

De zaak werd onderzocht door Robert Hur, een zogenoemde 'special counsel'. Volgens Hur zijn er verschillende redenen om Biden niet te vervolgen. Zo heeft de huidige Amerikaanse president mogelijk sommige documenten mee naar huis genomen toen hij nog in functie was als vicepresident. Dan mocht hij dat wel. Hur zegt dat Biden tijdens het verhoor overkwam als een "sympathieke, goedbedoelende bejaarde man met een gebrekkig geheugen".

Onder de stukken zijn onder meer een handgeschreven memo aan de toenmalige president Barack Obama uit 2009 over Afghanistan en aantekeningen van briefings van de inlichtingendiensten. Er zijn documenten gevonden op verschillende plekken: in zijn privéwoning in Delaware, in een huurwoning in Virginia en bij zijn denktank in Washington. Volgens het Witte Huis ging het om een beperkt aantal stukken die na de ontdekking, jaren later, meteen zijn teruggegeven.

Trump

Ook naar Donald Trump is onderzoek ingesteld voor het meenemen van geheime documenten, waarbij wel strafrechtelijk onderzoek is ingesteld. Trump weigerde stukken over te dragen, waarna de FBI na een inval ruim honderd documenten aantrof in zijn resort Mar-a-Lago. Hij wordt ervan beschuldigd dat hij het onderzoek tegenwerkt.

Hur bekleedde hoge posities op het ministerie van Justitie onder de regering-Trump. Hij werd in januari vorig jaar op verzoek van het huidige ministerie onder Biden special counsel om te voorkomen dat het onderzoek als partijdig gezien kan worden.

Meer uit Buitenland

Japan waarschuwt voor nieuwe bevingen, trekt tsunami-alarm in

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwt voor mogelijke nieuwe zware aardbevingen, na de beving met een kracht van 7.7 eerder op maandag. De kans op een nieuwe beving met een kracht van 8.0 of meer is groter dan normaal. Er werd gewaarschuwd voor een tsunami met golven tot 3 meter, die waarschuwing is inmiddels ingetrokken.

40 minuten geleden
Libanese president: overleg met Israël moet bezetting beëindigen

BAABDA (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat gesprekken met Israël zich moeten richten op het beëindigen van de "vijandelijkheden" en de Israëlische bezetting van het zuiden van Libanon. Hij heeft oud-ambassadeur in Washington Simon Karam aangesteld als hoofd van de Libanese delegatie.

1 uur geleden
Kremlin blij met verkiezingsuitslag Bulgarije

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin heeft de verkiezingsuitslag in Bulgarije verwelkomd. De winnaar Rumen Radev staat bekend als een eurosceptische politicus die de banden met Rusland weer wil aanhalen. Ook is hij tegen verdere steun aan Oekraïne.

1 uur geleden
EU-kopstukken feliciteren Radev met winst Bulgaarse verkiezingen

BRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie en voorzitter van de EU-leiders António Costa hebben Rumen Radev gefeliciteerd met zijn overwinning bij de parlementsverkiezingen in Bulgarije. Dat hebben zij maandag op X gedaan.

2 uur geleden
Groeiende bezorgdheid over losgekomen bultrug Timmy

WISMAR (ANP/DPA) - In Duitsland groeit de bezorgdheid weer over de bultrugwalvis Timmy. Die strandde weken geleden voor de Duitse kust en kon maandagochtend wegzwemmen, om later toch weer tot stilstand te komen.

2 uur geleden
Brussel noemt gesprek met komende regering Hongarije constructief

BRUSSEL (ANP) - De eerste gesprekken tussen een delegatie op hoog niveau van de Europese Commissie en de inkomende Hongaarse regering waren "zeer constructief en positief van toon", zei een woordvoerder van de Commissie maandag. "Ze vormden een zeer nuttig uitgangspunt voor het noodzakelijke werk dat nu moet worden verricht, met name om geld vrij te maken ten behoeve van het Hongaarse volk."

2 uur geleden
Iran: VS nemen onderhandelingen niet serieus

ISLAMABAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten ervan "het diplomatieke proces" rond een vredesplan niet serieus te nemen. De VS hebben het bestand geschonden met de blokkade van Iraanse havens, de Amerikaanse aanval op een Iraans schip en het vertragen van een bestand in Libanon, zegt Iran.

3 uur geleden