Biden mag Texas niet verplichten medische abortus goed te keuren
HOUSTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft besloten dat de regering van president Joe Biden de staat Texas niet mag verplichten medische abortussen toe te staan. Texas spande een rechtszaak aan, nadat Biden had gezegd dat dokters door het landelijke (federale) recht beschermd waren om medische abortussen uit te voeren. Ziekenhuizen die de procedure niet zouden uitvoeren, zouden financiering vanuit de overheid kunnen verliezen, melden Texaanse media.
Volgens de rechter gaat de landelijke wetgeving in dit geval niet boven de wetten in de staat. Hij deed alleen uitspraak over de situatie in Texas en zijn oordeel geldt daarom niet voor de hele Verenigde Staten.
De abortuswetgeving in Texas behoort tot de strengste van de VS. Vorig jaar besloot de staat dat abortussen na zes weken zwangerschap niet meer uitgevoerd mogen worden, terwijl veel vrouwen op dat punt nog niet weten dat ze zwanger zijn. Biden heeft veel kritiek op het beleid in Texas en wilde op deze manier het recht op abortus op z'n minst in sommige gevallen beschermen.
Sinds het Hooggerechtshof in juni besloot om het landelijk recht op abortus te schrappen, is het in veel voornamelijk Republikeins bestuurde staten moeilijker geworden om een abortus uit te laten voeren.
Meer uit Buitenland
DAVOS (ANP/AFP) - Secretaris-generaal van de NAVO Mark Rutte heeft laten weten dat er "nog veel werk te doen is" om een akkoord over Groenland te bereiken. "Ik denk dat het een zeer goede bijeenkomst was vanavond. Maar er is nog veel werk te doen", zei Rutte op het World Economic Forum in Davos na zijn gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump.
2 uur geledenDAVOS (ANP) - Niet alleen de Verenigde Staten, maar de NAVO-landen "gezamenlijk" gaan Groenland en het Noordpoolgebied verdedigen. Daarop zijn de besprekingen die de Verenigde Staten en Denemarken nu aanknopen gericht, zegt NAVO-topman Mark Rutte. De Amerikaanse president Donald Trump hield tot dusver vol dat hij Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort, wilde annexeren.
4 uur geledenDAVOS (ANP) - De overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Denemarken die volgens de Amerikaanse president Donald Trump op tafel ligt, is "voor altijd". "Het is het soort deal dat ik wilde", zei Trump na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ingelaste EU-top over de Groenlandcrisis gaat door, laat een woordvoerder van de voorzitter van de EU-leiders António Costa weten. De EU-leiders komen donderdagavond alsnog bij elkaar, ook nu de Amerikaanse president Donald Trump afziet van importheffingen voor Europese landen die meededen aan een verkenningsmissie in Groenland.
5 uur geledenHASAKAH (ANP/AFP) - Het Syrische leger is naar eigen zeggen het grote gevangenenkamp Al-Hol, niet ver van de Iraakse grens, binnengetrokken. Dat kamp werd jarenlang gecontroleerd door de Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF).
6 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse waarnemend president Delcy Rodríguez heeft bijna dertig topfiguren in de strijdkrachten en verwante veiligheidsorganen vervangen. Zo zijn de bevelhebbers van de voornaamste luchtmachtbases vervangen, meldden lokale media. Rodríguez is de plaatsvervanger van de door de VS begin dit jaar in een nachtelijke militaire operatie gevangengenomen president Nicolás Maduro. De luchtmachtbases waren doelwit bij de Amerikaanse operatie.
6 uur geledenLÜNEBURG (ANP) - Twee Duitse ambulancebroeders zijn veroordeeld tot lange celstraffen, omdat ze ongelukken veroorzaakten om de slachtoffers daarna te kunnen helpen. Het duo gooide vanaf bruggen onder meer betonplaten en een boomstam op Duitse snelwegen. Ze krijgen elf en twaalf jaar gevangenisstraf voor poging tot moord en gevaarlijk gedrag in het verkeer.
7 uur geleden