Biden: langer gesproken met Xi Jinping dan met wie dan ook
PHNOM PENH (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft naar eigen zeggen meer tijd doorgebracht met de Chinese president Xi Jinping dan met welke andere wereldleider dan ook. Dat zei Biden tijdens de top van de Association of South-East Asian Nations (ASEAN) in Phnom Penh, waarin hij tevens waarschuwde voor diplomatieke beperkingen. "We moeten gewoon uitzoeken waar de rode lijn ligt en wat voor ieder van ons de belangrijkste zaken zijn voor de komende twee jaar."
Biden spreekt komende week met Xi tijdens de G20-top in Bali. Hij heeft de voorbije twee jaar zeker vijf keer met Xi gesproken. Maar tot een persoonlijke ontmoeting tussen de twee sinds zij president zijn, kwam het nog niet.
Op zaterdag kondigde Biden aan dat de VS en de ASEAN-lidstaten hun diplomatieke banden zullen aanhalen tot een "alomvattend strategisch partnerschap". De VS waakt voor teveel invloed van China in de regio. Vorig jaar haalde China zijn partnerschap met de ASEAN-landen al aan tot een soortgelijke status.
Veiligheidskwesties
Biden zal naar verwachting zondag ook overleg hebben met de Japanse premier Fumio Kishida en de Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol. Zij spreken over veiligheidskwesties in de regio rond de Stille Oceaan. Ook de raket- en kernprogramma's van Noord-Korea staan op de agenda.
De ASEAN is een unie van tien Zuidoost-Aziatische landen die onder andere op economisch, politiek en veiligheidsgebied samenwerken. Het blok heeft naar schatting een totale bevolking van ongeveer 668 miljoen mensen.
Meer uit Financieel
ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Boeing heeft in het eerste kwartaal van dit jaar meer verkeersvliegtuigen aan klanten afgeleverd dan een jaar eerder, waardoor de omzet is gestegen. Volgens de vliegtuigmaker ging het om 143 toestellen, tegen 130 die een jaar eerder aan klanten werden overgedragen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) legt een dwangsom op aan Tata Steel. De staalfabrikant moet een specifieke soort staalslak voortaan als gevaarlijk classificeren, waarschuwt de inspectie.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zeker vijf tankers die onderweg waren naar Rotterdam, hebben na de sluiting van de Straat van Hormuz hun koers verlegd naar Azië. Dat meldt Havenbedrijf Rotterdam. De schepen konden hun olie daar op dat moment voor hogere prijzen verkopen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin wordt nauwelijks geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Waar de traditioneel veilige belegging van goud bijvoorbeeld fors in waarde zakte sinds eind februari, steeg de koers van de bitcoin flink in dezelfde periode.
2 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML is van plan met andere Europese technologiebedrijven te lobbyen voor een sterkere techsector in de Europese Unie. Volgens de top van de chipmachinemaker is het een "enorme rode vlag" dat slechts 1 procent van alle apparatuur die ASML verkoopt naar Europese klanten gaat.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie gaat de productie, export, import en voorraden van brandstoffen in de Europese Unie nauwer in de gaten houden. Daarvoor wordt een nieuw zogenoemd brandstofobservatorium opgericht. Dat maakte het dagelijks EU-bestuur woensdag bekend bij de presentatie van een reeks maatregelen om de impact van de Iranoorlog voor de energiemarkten in de regio te beperken.
3 uur geledenKAATSHEUVEL (ANP) - De Efteling heeft vorig jaar bijna 5 miljoen unieke bezoekers verwelkomd. Dat zijn er iets meer dan een jaar eerder. Dat meldt de Efteling in het jaarverslag over 2025.
3 uur geleden