Biden kondigt Zelensky aan als 'president Poetin'
N i e u w bericht, meer quotes in 2e en 3e en achtergrond in 4e alinea
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky op de NAVO-top aangekondigd als diens grote tegenstander Vladimir Poetin. De 81-jarige Biden was er juist veel aan gelegen om op de top in Washington geen vergissingen te maken, omdat veel mensen hem te oud vinden voor een herverkiezing.
Na de presentatie van veiligheidsafspraken met Oekraïne gaf Biden het woord aan Zelensky. "Dames en heren, president Poetin", zei hij, om zich daarna snel te verbeteren. "Op weg om president Poetin te verslaan, president Zelensky!", zei Biden. "Ik ben zo gefocust op het verslaan van Poetin dat we ons er zorgen over zouden moeten maken", grapte de geplaagde president.
"Ik ben beter" (dan Poetin), antwoordde Zelensky ad rem. "Je bent verdomd veel beter", beaamde Biden.
De breekbaar ogende Biden kreeg de afgelopen dagen van meerdere partijgenoten het dringende verzoek om af te zien van de presidentsverkiezing in november. Na een reeks uitglijders concluderen ze dat hij daarvoor te oud is. Sinds Bidens soms onsamenhangende gemompel in een recent verkiezingsdebat met rivaal Donald Trump zakt hij weg in de peilingen. Hij hoopte dat te keren met een krachtig optreden op de NAVO-top.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft op X zijn dankbaarheid uitgesproken voor de lening van 90 miljard euro die Europese leiders afsluiten voor Oekraïne. "Dit is aanzienlijke steun die onze weerbaarheid werkelijk versterkt", schrijft Zelensky.
40 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Kirill Dmitriev, de speciale gezant van de Russische president Vladimir Poetin voor investeringen en economische samenwerking, zegt dat "wet en rede" hebben gezegevierd, nu de leiders van de Europese Unie hebben besloten geld te lenen om Oekraïne te financieren in plaats van de bevroren Russische tegoeden te gebruiken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem, heeft laten weten dat ze de Amerikaanse immigratiedienst USCIS heeft opgedragen het zogeheten DV1-visumprogramma tijdelijk stop te zetten. Aanleiding is dat de schutter die afgelopen weekend bij Brown University twee mensen doodschoot via dit programma een visum voor de Verenigde Staten had gekregen, schrijft Noem op X.
1 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Bangladesh is opgeschrikt door gewelddadige protesten in verschillende steden na de dood van jongerenleider Sharif Osman Hadi. Gevreesd wordt dat de protesten in aanloop naar de nationale verkiezingen in februari nog verder uit de hand zullen lopen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevestigd dat hij zo snel mogelijk astronauten naar de maan wil sturen. De missies naar Mars komen daardoor voorlopig op een lager pitje te staan.
2 uur geledenPROVIDENCE (ANP/AFP) - Amerikaanse autoriteiten hebben een verdachte geïdentificeerd in de schietpartij op Brown University afgelopen weekend, melden diverse Amerikaanse media. Bij de schietpartij kwamen twee studenten om het leven, negen anderen raakten gewond.
8 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff praat vrijdag verder over het vredesplan voor Gaza met vertegenwoordigers van Egypte, Turkije en Qatar, meldt het Witte Huis. Volgens nieuwssite Axios zijn de landen ontevreden over de manier waarop zowel Israël als Hamas zich aan het bestaande akkoord houdt.
14 uur geleden