Biden kondigt noodtoestand af in Florida om naderende orkaan
MIAMI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft vanwege een naderende orkaan de noodtoestand afgekondigd voor grote delen van de staat Florida. Idalia is nu nog een tropische storm, maar wint waarschijnlijk flink aan kracht voordat die woensdag vroeg aan land wordt verwacht.
Biden heeft met Ron DeSantis gebeld, gouverneur van Florida en een van de Republikeinse presidentskandidaten. De president vertelde hem dat hij de noodtoestand had goedgekeurd en dat de hulpdiensten personeel en hulpmiddelen hebben vrijgemaakt zodat Florida zich optimaal kan voorbereiden op de orkaan. DeSantis zei dat er evacuatiebevelen komen voor bepaalde kustgebieden. Het internationale vliegveld van Tampa heeft vanaf dinsdag al alle vluchten geschrapt.
Mexico had al last van Idalia met zware regenval en sterke wind, maar daar komt de storm waarschijnlijk niet aan land. Het Amerikaanse National Hurricane Center zegt dat Idalia nu de westelijke punt van Cuba nadert en steeds krachtiger wordt. Het is niet zeker waar de orkaan precies aan land zal komen omdat de koers van de storm nog kan veranderen. DeSantis heeft daarom de bewoners van de hele kustlijn gewaarschuwd om zich voor te bereiden.
De laatste orkaan die Florida trof was Ian in september 2022. Toen kwamen 150 mensen om door het natuurgeweld. De schade was meer dan 100 miljard dollar.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP/DPA) - In het Verenigd Koninkrijk werd maandag het record voor de warmste dag in mei verbroken. Volgens het nationale weerbureau liep de temperatuur in de buurt van Londen op tot 33,5 graden. Het vorige record voor de warmste dag in mei was 32,8 graden. Die temperatuur werd in zowel 1922 als in 1944 gemeten.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft buitenlandse burgers en diplomaten maandag opgeroepen om Kyiv "zo snel mogelijk" te verlaten. Volgens het ministerie is Rusland van plan om meer aanvallen uit te voeren op de Oekraïense hoofdstad, waaronder een reeks systematische aanvallen op defensie-industriefaciliteiten.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een vluchtelingenkamp in het zuiden van de Gazastrook zijn zeker twee mensen gedood, onder wie een 6-jarig meisje. Zeventien mensen raakten gewond, melden Palestijnse gezondheidsfunctionarissen.
3 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Een delegatie Iraanse hoogwaardigheidsbekleders is maandag aangekomen in de Qatarese hoofdstad Doha. Dat meldt persbureau AFP op basis van een ingewijde. Het zou gaan om onder anderen de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf, buitenlandminister Abbas Araghchi en een topman van de Iraanse centrale bank.
3 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - De veroordeelde Cambodjaanse oppositieleider Kem Sokha heeft gratie gekregen. Dat meldt senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op sociale media. Kem Sokha werd in 2023 veroordeeld tot 27 jaar huisarrest voor verraad.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland zegt Kyiv te blijven aanvallen bij wijze van vergelding voor een vermeende aanval op studentenhuisvesting in de bezette Oekraïense regio Loehansk. Bij die aanval van vrijdag zouden volgens het Kremlin 21 doden zijn gevallen, onder wie veel jonge vrouwen.
4 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV waarschuwt voor de "nieuwe vormen van slavernij" door de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) en roept op tot de "ontwapening" ervan. Dat staat in zijn encycliek die de paus maandag presenteerde in het bijzijn van onder anderen AI-experts. Het is de eerste zogenoemde encycliek van paus Leo. In zo'n gewichtige pauselijke brief presenteert de kerkelijk leider zijn kijk op een thema.
6 uur geleden