Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden kaart mensrechten aan in gesprek met Saudische koning

Biden kaart mensrechten aan in gesprek met Saudische koning

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft in een telefoongesprek met de Saudische koning Salman het belang van mensenrechten benadrukt, heeft het Witte Huis donderdag gemeld. Biden heeft ook gezegd dat hij de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Saudi-Arabië sterker en meer transparant wil maken.

Naar het gesprek tussen Biden en koning Salman werd al enkele dagen uitgekeken. Verwacht wordt dat een Amerikaans inlichtingenrapport over de moord op de Saudische journalist en Washington Post-columnist Jamal Khashoggi elk moment kan worden gepubliceerd. Dat rapport ligt gevoelig bij Saudi-Arabië omdat kroonprins Mohammed bin Salman opdracht zou hebben gegeven tot de moord op Khashoggi in het Saudische consulaat in Istanbul in 2018.

Hoewel Biden woensdag al te kennen gaf dat hij het rapport heeft gelezen, is uit de verklaring van het Witte Huis niet op te maken dat hij tegenover koning Salman nog over Khashoggi is begonnen. Wel heeft Biden het belang van de rechtsstaat benadrukt.

De twee staatshoofden spraken ook nog over het conflict in Jemen, waarin Saudi-Arabië een coalitie aanvoert tegen de door Iran gesteunde Houthi-rebellen. Biden onderstreepte daarbij dat de VS achter het recht tot zelfverdediging van Saudi-Arabië staat.

Van tevoren werd verwacht dat het gesprek tussen Biden en koning Salman geen leuk onderonsje zou worden. Onder Donald Trump waren de banden tussen de VS en Saudi-Arabië hartelijk en werden er de nodige wapendeals gesloten, maar Biden heeft zich in zijn verkiezingscampagne geregeld kritisch uitgelaten over het Saudische koningshuis. Zo zei Biden over de zaak-Khashoggi dat "de kroonprins opdracht tot de moord heeft gegeven en dat hij Saudi-Arabië geen wapens zal verkopen en van de Saudi's de paria zal maken die ze zijn".

Meer uit Buitenland

Oekraïne bevestigt dat het controle verloor over zeedrone

KYIV (ANP/RTR) - De marine van Oekraïne heeft bevestigd dat een Oekraïense zeedrone naar Roemenië is gevaren. Het onbemande vaartuig zou op de Zwarte Zee van koers zijn geraakt door Russische elektronische oorlogsvoering.

1 uur geleden
Arts Mette-Marit: toestand is verslechterd, het is gevaarlijk

OSLO (ANP) - De gezondheidstoestand van de Noorse kroonprinses Mette-Marit is het afgelopen jaar flink achteruitgegaan. Er is veel meer littekenweefsel in de longen gekomen en haar longfunctie is de afgelopen drie maanden flink teruggevallen. Tijdens een persconferentie noemde hoofdarts en longspecialist Are Holm van het Rikshospitalet de situatie "gevaarlijk".

1 uur geleden
Libanese politicus: vertrek Hezbollah als Israël hetzelfde doet

BEIROET (ANP/RTR) - De Libanese parlementsvoorzitter Nabih ‌Berri ⁠zegt dat Hezbollah zich wat hem betreft kan terugtrekken uit het zuiden van Libanon, als Israëlische militairen daar tegelijkertijd ook vertrekken. Berri is een bondgenoot van Hezbollah en wordt gezien als een tussenpersoon. Hezbollah is niet bij vredesgesprekken betrokken, maar speelt wel een rol bij het beëindigen van de gevechten.

2 uur geleden
Merz vindt dat EU bereidheid moet tonen voor uitbreiding

TIVAT (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt dat de Europese Unie "moet laten zien dat ze uit te breiden is en bereid is tot uitbreiding". Daar wil hij het over hebben op de top van de Europese Unie en de Westelijke Balkan in Montenegro.

2 uur geleden
Senaat VS keurt financiering immigratiebeleid Trump goed

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft een voorstel goedgekeurd om ongeveer 70 miljard dollar (60 miljard euro) uit te trekken voor het immigratiebeleid van de regering-Trump. Het geld gaat volgens Amerikaanse media als The Hill en Politico onder meer naar diensten als vreemdelingenpolitie ICE en grensbewakingsdienst Border Patrol.

4 uur geleden
Commissie moet sms'jes Von der Leyen bewaren, zegt EU-ombudsvrouw

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet sms'jes die haar voorzitter Ursula von der Leyen uitwisselt met staatshoofden en regeringsleiders bewaren. Dat stelt de EU-ombudsvrouw Teresa Anjinho na een onderzoek naar een verwijderd sms'je van de Franse president Emmanuel Macron aan Von der Leyen.

4 uur geleden
Kroonprinses Mette-Marit op wachtlijst voor longtransplantatie

OSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit is op de wachtlijst geplaatst voor een longtransplantatie. Dat heeft het Noorse hof vrijdag bekendgemaakt. Volgens haar arts is de ontwikkeling van haar chronische longziekte ernstig en is een transplantatie noodzakelijk.

5 uur geleden